Barca si dala vlastní gól, i tak přes Arsenal postupuje

8. 3. 2011 22:50
Z druhého osmifinále postoupil Šachtar Doněck
Lionel Messi se raduje z jedné ze svých branek.
Lionel Messi se raduje z jedné ze svých branek. | Foto: Reuters

Barcelona - I přes vlastní gól Sergia Busquetse postoupila fotbalová Barcelona přes Arsenal do čtvrtfinále Ligy mistrů. Na Nou Campu v úterý porazila anglický celek 3:1.

Smazala tak manko z úvodního zápasu, jenž na Emirates stadium prohrála 1:2.

Druhým postupujícím mezi osm nejlepších celků Evropy se stal Šachtar Doněck, který i díky brance Tomáše Hübschmanna porazil AS Řím 3:0 a celkově 6:2.

Zopakuje Messi bláznivý večer? Proti bude i Fábregas
Arsenalu stačilo na obrat proti Barceloně pět minut
Tottenham vyloupil San Siro, Raúl vyrovnal ve Valencii
Gattuso se omluvil za své řádění. Redknapp žádá tresty

Své soupeře pro čtvrtfinálové duely se oba týmy dozvědí příští pátek, kdy je v plánu los této fáze Champions League.

Arsenalu pomohl vlastní gól Busquetse

V základní sestavě Arsenalu v úterý nastoupil český záložník Tomáš Rosický a donedávna zraněné duo Cesc Fabregas - Robin van Persie. Oba posledně jmenovaní se výrazně podepsali pod vyřazením svého klubu.

Rosický v souboji s Adrianem.
Rosický v souboji s Adrianem. | Foto: Reuters

Už po čtvrt hodině hry přišlo první špatné znamení pro mužstvo Arséne Wengera. Zápas totiž skončil pro brankáře Wojciecha Szczesneho, jenž si při jednom ze zákroků poranil ruku a v bráně Arsenalu jej nahradil Manuel Almunia.

Barcelona svůj tlak, který se projevil i na 75 procentním držení balonu, přetavila v gól až v nastavení první půle. To zachyboval odchovanec katalánského klubu a zároveň kapitán Arsenalu Cesc Fabregas, jehož o míč obral Iniesta a prostrčil jej do úniku Lionelu Messimu.

Argentinský útočník, jenž loni rozhodl čtvrtfinále mezi těmito týmy čtyřmi brankami, si následně efektně přehodil Almuniu v brance a zakončoval do prázdné branky. V tu chvíli postupovala Barcelona.

Těsně po přestávce ale Arsenalu vrátil oprávněné naděje na čtvrtfinále Busquets, který si po rohu Nasriho vstřelil vlastní gól.

Rozhodlo zbytečné vyloučení van Persieho

Jenže už o dvě minuty zmrazil Arsenal zbytečným vyloučením Robin van Persie. Ten totiž po odpískání ofsajdu vystřelil na branku domácích a viděl druhou žlutou kartu.

Robin van Persie se nechal hodně zbytečně vyloučit.
Robin van Persie se nechal hodně zbytečně vyloučit. | Foto: Reuters

Barcelona ještě vystupňovala již tak velký tlak a odměnou jí byly dvě branky v rozmezí 69.-71. minuty. Nejprve se prosadil po pěkném přistrčení Davida Villy Xavi a o chvíli později zvýšil z penalty po faulu na Pedra na postupových 3:1 Lionel Messi.

Arsenal se v deseti na zvrat nezmohl a zápas zakončil bez jediné střely na branku Victora Valdése.

Barca naopak mohla ještě několik branek přidat, ovšem její forvardi zahodili několik velkých příležitostí, a tak se devadesát tisíc diváků na Nou Campu již gólu nedočkalo.

Hübschmann poslal Šachtar do čtvrtfinále

Tomáš Hübschmann se raduje z branky.
Tomáš Hübschmann se raduje z branky. | Foto: Reuters

V souběžně hraném utkání porazil Šachtar Doněck AS Řím 3:0, a zajistil si poprvé v historii postup do čtvrtfinále milionářské soutěže.

Jakýkoliv odpor římského celku, který po úvodní porážce 2:3 vyměnil trenéra, zlomil již v 18. minutě Tomáš Hübschmann, který lehce tečoval jeden z centrů za záda brankáře Doniho.

Do přestávky stihl hostující Borriello ještě zahodit penaltu a jeho kolega Mexés se nechat vyloučit.

V druhém poločase tak již ukrajinský jen přidal další dvě branky, jimiž určil konečné skóre dvojutkání na poměrně nečekaných 6:2.

Odvetná osmifinálová utkání fotbalové Ligy mistrů:

Šachtar Doněck - AS Řím 3:0 (1:0)

Branky: 18. Hübschman, 58. Willian, 87. Eduardo. Rozhodčí: Webb (Angl.). ČK: 41. Mexés (Řím). Diváci: 50.000. První zápas 3:2, postupuje Doněck.

FC Barcelona - FC Arsenal 3:1 (1:0)

Branky: 45.+3 a 71. z pen. Messi, 69. Xavi - 53. Busquets. Rozhodčí: Busacca (Švýc.). ČK: 55. Van Persie (Arsenal). Diváci: 90.000. První zápas 1:2, postupuje Barcelona.