Plzeň i v desíti otočila zápas mistrů v Liberci

FOTO Boj, boj, boj. Sparta nakonec Teplice přetlačila
Souboj Sparty a Teplic, které vedl na Letné bývalý sparťanský kouč byl především bojem a občas připomínal všechno možné jen ne fotbal.
...
...Nejzaměstnanějším mužem zápasu byl kromě hlavního rozhodčího brankář hostí Tomáš Grigar, který se fotbalového řemeslu učil na Letné.
...
17. 11. 2012 17:56
Fotbalisté Plzně dokázali otočit zápas v Liberci, přestože od 43. minuty hráli na severu Čech o deseti. Domácím legendě Janu Nezmarovi tak notně zhořkla rozlučka s profesionální kariérou.

Praha - Fotbalisté vedoucí Plzně dokázali v souboji posledních mistrů v 15. kole nejvyšší domácí soutěže otočit duel v Liberci, přestože hráli od 43. minuty bez vyloučeného stopera Procházky.

Za vítěze se v posledních dvaceti minutách trefili střídající Štípek a Darida, za domácí otevřel skóre zápasu v 19. minutě Bosančič. Plzeňští si tak vítězstvím pojistili korunu půlmistra.

Ve večerním duelu pak vybojovala Sparta nejtěsnější vítězství 1:0 nad Teplicemi. Vítězný gól vstřelil v 84. minutě albánský útočník Bekim Balaj.

Díky gólu osm minut před koncem zvítězili fotbalisté do soboty poslední Ostravy nad Slováckem 2:1 a alespoň na několik desítek hodin opustili sestupové příčky.

Liberec měl impozantní nástup do zápasu

Hodně divoký průběh zápasu měla rozlučka autora 104 ligových gólů Jana Nezmara, ikony severočeského klubu. Přispěli k tomu hodně především nepřesní lajnoví rozhodčí.

Domácí v souboji posledních mistrů na svého soupeře vlétli a v 19. minutě je poslal do zaslouženého vedení Bosančic, který si udělal dobrý den především ze stopera Procházky.

"Gól bych rád věnoval Honzovi Nezmarovi, který je můj velký kamarád a dneska se loučí s kariérou, mám ho moc rád," svěřil v poločasovém rozhovoru pro Českou televizi autor vedoucího gólu.

Nejprve chyba pomezního, pak červená

O pár minut později poprvé zaúřadoval nepřesný pomezní sudí, když chybně odmával ofsajd unikajícího Delarge. Ve 43. minutě už nebylo pomezního třeba, Francouze sundal v úniku nešťastník dne Procházka a šel pod sprchy.

Při strkanici při následné standardce jej mohl doprovodit i Bakoš, ten ale za střet pošťuchovanou (kterou začal a také zakončil) viděl jen žlutou kartu.

Do druhého poločasu vlétla Plzeň jako vyměněná, jenže k vyrovnání ji pomohlo další zaváhání pomezního. Brejk 4 na 3 zakončil gólovou trefou Štípek, jenže Ďuriš mu adresoval přihrávku o něco později než měl a do jasného ofsajdu.

Nezmar odešel, Darida skóroval

Následně musel opustit hřiště kvůli zranění pravého kolene oslavenec Nezmar a Plzeň dokonala obrat, když zmatky v domácí obraně potrestal nechytatelnou bombou z hranice vápna Darida.

"Přestali jsme běhat, oni začali, nevím proč jsme takhle selhali," zlobil se po zápase domácí kapitán Tomáš Janů, jehož pásku až do osudného střídání nosil na ruce Nezmar.

Liberečtí se na obrat nezmohli, také proto, že v závěru opět chybně odmával druhý pomezní další "ofsajd" Delarge. "Byl jsem hodně naměkko, škoda, že jsem se neloučil po vítězném zápase," pronesl po zápase smutný Nezmar, který jen těžko skrýval slzy.

Teplice byly Spartě vyrovnaným soupeřem

Ve večerním souboji druhého celku tabulky s předposledním nebyl dlouho rozdíl čtrnácti míst v tabulce znatelný. Teplice, které přivezl na Letnou bývalý sparťanský kouč Zdeněk Ščasný, hrály v první půli s domácími vyrovnanou partii.

A zlobily také po změně stran, kdy domácí začali stupňovat tlak, jenže tak zároveň otevírali zadní vrátka pro ataky hostí, z jednoho z nich měl na kopačce gól Melunovič. Jenže Vaclík byl bezchybný a po hříchu to byla jediná střela hostí směrem na branku Sparty.

To Letenští byli daleko aktivnější, jenže buďto trefovali tyče (Pamič), nebo jejich projektily míjely brankovou konstrukci (Krejčí, Kadeřábek, Přikryl) anebo výtečně zasáhl ex-sparťanský gólman Grigar (Přikryl).

Míč nakonec dotlačil do sítě Balaj

V 84. minutě však Severočeši náporu domácích přece jen neodolali. Po rohovém kopu Krejčího a důrazném (už gólovém) zakončení Jarošíka, doklepl míč do sítě hlavou ze dvou metrů Balaj.

"Myslím, že jsme si minimálně bod zasloužili," neskrýval chmury z výsledku hostující kouč. To jeho protějšek měl tentokrát naprosto rozdílný názor. "Vítězství jsme si zasloužili, byli jsme lepší, jen holt ta branka přišla o něco později než jsme si přáli," pronesl po zápase sparťanský vůdce Vítězslav Lavička.

V Ostravě se hrál fotbal až v závěru

Přestože si pět a půl tisíce diváků muselo na úvodní branku počkat až do 70. minuty, Závěr utkání jim vše vynahradil. Nejprve otevřel skóre Majtán, o deset minut později však vyrovnal Košút.

Ze třech bodů se nakonec přece jen domácí mohli radovat, když jim vedení vrátil brilantně zahraným přímým kopem Milosavljev.

Náladu však Baníku kazí opětovné zranění Václava Svěrkoše, který po souboji s Valentou musel hřiště opustit už ve 37. minutě.

15. kolo první fotbalové ligy:

FC Baník Ostrava - 1. FC Slovácko 2:1 (0:0)
Branky: 70. Majtán, 82. Milosavljev - 80. Košút. Rozhodčí: Bílek - Peřina, Pochylý. ŽK: Majtán, Svěrkoš, Zawada, Droppa, Kraut, Milosavljev - Trousil, Valenta, Kuzma. Diváci: 5569.

Ostrava: Bárta - Zawada, Frydrych, Kaprálik, Mach - Fantiš, Droppa, Lukeš (86. Vomáčka), Kukec (61. Milosavljev) - Majtán, Svěrkoš (37. Kraut). Trenér: Pulpit.

Slovácko: Melichárek - Kuncl, Trousil, Mezlík, Reinberk - Hlúpik (80. Lukáš), Daníček, Valenta, Trávník (79. Košút) - Kovář, Kerbr (74. Kuzma). Trenér: Habanec.

Slovan Liberec - Viktoria Plzeň 1:2 (1:0)
Branky: 19. Bosančič - 62. Štípek, 79. Darida. Rozhodčí: Kocourek - Mencl, Nádvorník. ŽK: Vácha, Blažek, Šural, Kušnír, Bosančič - Limberský, Darida, Bakoš. ČK: 89. Vácha - 43. Procházka. Diváci: 4180.

Liberec: Bičík - Kušnír, Nezmar (72. Tóth), Kelič, Fleišman - Šural (68. Hadaščok), Vácha, Janů (81. Rabušic), Bosančič, Blažek - Delarge. Trenér: Šilhavý.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida (83. Hejda), Horváth - Ďuriš, Hora (60. Štípek), Zeman (46. Ševinský) - Bakoš. Trenér: Vrba.

Sparta Praha - FK Teplice 1:0 (0:0)
Branka: 84. Balaj. Rozhodčí: Jílek - Filípek, Urban. ŽK: Hušbauer - Ježdík. Diváci: 6031.

Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Pamič - Hušbauer, Holek - Kadeřábek (61. Přikryl), Matějovský (90. Jirásek), Krejčí (89. Skalák) - Balaj. Trenér: Lavička.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Lukáš, Lüftner, Rosa - Ljevakovič (88. Melunovič), Jursa (69. Dolejš) - Vůch (57. Ježdík), Jarolím, Chovanec - Mahmutovič. Trenér: Ščasný.

1. Plzeň 15 9 4 2 26:11 31
2. Sparta 15 9 3 3 23:12 30
3. Jablonec 14 7 5 2 25:14 26
4. Olomouc 14 7 5 2 23:13 26
5. Dukla 14 4 7 3 23:19 19
6. Slovácko 15 5 4 6 20:19 19