AC Milán utekl hrobníkovi z lopaty a bude hrát o Ligu mistrů

19. 5. 2013 23:00
Závěr jen pro kardiaky přineslo závěrečné 38. kolo italské Serie A.
Philippe Mexés (vlevo) rozhodl v 87. minutě o parádním obratu AC Milán na hřišti Sieny a postupu AC do předkola Ligy mistrů. | Foto: Reuters

Řím - Závěr jen pro kardiaky přineslo závěrečné 38. kolo italské Serie A. Ještě v 84. minutě scházely fotbalistům AC Milán dva góly k tomu, aby postoupil do předkola Ligy mistrů. Přesto to nakonec dokázal.

Milán potřeboval k jistotě postupu do předkola vyhrát na hřišti Sieny, která se už minulý týden musela smířit s tím, že z nejvyšší soutěže sestupuje.

AC otočilo zápas během tří minut

Od 26. minuty však Siena zásluhou gólu hlavičkujícího Claudia Terziho vedla. Navíc Milán od 69. minuty dohrával zápas bez vyloučeného kapitána Massima Ambrosiniho a zdálo se, že šance na obrat je ztracena.

O minutu později však byl vyloučen i domácí Terlizzi, přesto se Milán ani při hře v deset na deset nemohl dlouho prosadit.

V 84. minutě však dostal možnost zahrávat po kontroverzním rozhodnutí sudích pokutový kop Mario Balotelli a vyrovnáním vykřesal naději na obrat.

Ten v 87. minutě dokonal francouzský obránce Philippe Mexés, a rozhodl tak o tom, že Milán díky výhře 2:1 bude v srpnu hrát předkolo o milionářskou soutěž.

Pro Fiorentinu jen Evropská liga

Smutek naopak zavládl po zápase v kabině Fiorentiny, které stačila k postupu do předkola kvůli lepším vzájemným zápasům i remíza Milána poté, co vyhrála 5:1 na hřišti Pescary.

Hattrickem přispěl k výhře nad dalším sestupujícím přispěl srbský útočník Adem Ljajič, zbývající góly přidali Matías Fernández a Stevan Jovetič.

Fiorentina si tak zahraje pouze předkolo Evropské ligy. Stejně je na tom i Udinese, které si páté místo a postup do pohárů zajistilo výhrou 5:2 na hřišti Interu Milán.

O posledním postupujícím do Evropské ligy z Itálie se rozhodne příští týden ve finále Italského poháru v římském derby mezi AS a Laziem.

Kozák letos v Serii A mlčel

V základní sestavě Lazia proti Cagliari nastoupil nejlepší střelec Evropské ligy, český útočník Libor Kozák, ale ani za 57 minut na hřišti svůj první ligový gól v sezoně nedal.

Deset minut před koncem se naopak trefil obránce domácích Daniele Dessena a Cagliari vyhrálo 1:0.

V základní sestavě Chieva nastoupil i český záložník Kamil Vacek, oba góly však veronský klub proti Bergamu vstřelil po Vackově odchodu ze hřiště v 74. minutě a vyrovnal na 2:2.

Pozici nejlepšího střelce soutěže potvrdil uruguajský útočník Neapole Edinson Cavani, který však svým 29. gólem jen mírnil porážku 1:2 s AS Řím.

Výsledky 38. kola:

Bergamo - Chievo 2:2 (8. Stendardo, 84. Giorgi - 76. a 90.+3 Théréau), Boloňa - FC Janov 0:0, AS Řím - Neapol 2:1 (47. Marquinho, 58. Destro - 84. Cavani), Cagliari - Lazio Řím 1:0 (75. Dessena), FC Turín - Catania 2:2 (53. Cerci, 83. Bianchi - 25. Almirón, 62. Bergessio), Inter Milán - Udine 2:5 (12. Jesus, 63. Rocchi - 1. Pinzi, 10. Domizzi, 41. Di Natale, 52. Silva, 66. Muriel), Palermo - Parma 1:3 (76. Miccoli - 39. Gobbi, 41. Valdés, 45. Belfodil), Pescara - Fiorentina 1:5 (77. Vittiglio - 16., 24. a 59. Ljajič, 28. Fernández, 54. Jovetič), Siena - AC Milán 1:2 (26. Terzi - 84. Balotelli z pen., 87. Mexés).