Absurdní šlágr. Škorpil: Tvůrcem fenoménu Plzeň je Sparta

Aleš Vávra Aleš Vávra
17. 8. 2013 8:00
Škorpil mírně favorizuje Plzeň, Komňacký si myslí, že se zrodí remíza.
Horváth a Limberský. Dvě opory Plzně a dva bývalí sparťané.
Horváth a Limberský. Dvě opory Plzně a dva bývalí sparťané. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dva nesmiřitelní rivalové posledních letech se v sobotu večer ve Štruncových sadech utkají o čelo ligové tabulky. Viktoria Plzeň přivítá na svém stadionu pražskou Spartu (online reportáž sledujte na Aktuálně.cz) v souboji, který bude s napětím sledovat celá republika.

Rivalita dvojnásobného mistra z posledních tří let a nejúspěšnějšího celku české historie má přitom jemný nádech absurdity. Sparta totiž nechtěně pomohla zrození plzeňského fenoménu.

"Je to zajímavé a hodně se mi to líbí. Plzeňskou nadvládu totiž vytvořila sama Sparta, která jí sestavila ze svých bývalých hráčů polovinu současného týmu," říká trenér mistrovského Liberce z roku 2002 Ladislav Škorpil.

Plzeň? Nevídaný úspěch

Pavel Horváth, Daniel Kolář, Milan Petržela, David Limberský, Lukáš Hejda, dříve i Jan Rezek, který se podílel na zisku prvního plzeňského titulu před dvěma lety. To jsou velké opory, které do Plzně jako nepotřebné poslala právě Sparta.

"A to, co pak Plzeň dokázala, je pochopitelně v českých poměrech velký úspěch," připomíná Škorpil tři účasti v základní skupině některé z evropských soutěží za sebou. "Na takový vzestup se musí sejít několik faktorů a to se v Plzni povedlo."

"Kvalita Plzně je větší"

Tipovat výsledek sobotního duelu si však bývalý fotbalista Hradce Králové netroufá. "To je velmi ošidné. Někdo se mě před pár dny ptal, co má vsadit, tak jsme mu odpověděl, že třeba mrkev. Jenže pak jsme došli k tomu, že ta se seje, nikoli sází," odpovídá Škorpil se svým typickým humorem.

Přesto mírně favorizuje Viktorii, která by měla těžit z výhody domácího prostředí.

"Na první pohled vypadá kvalita Plzně o něco výš, než kvalita současné Sparty. Ale tyhle zápasy mají svá specifika, jsou ovlivněny momentální formou, štěstím a průběhem utkání. Hraje se v Plzni, tak je větším favoritem ona, ale to rozhodně neznamená, že nakonec nemůže vyhrát Sparta," podotýká bývalý trenér reprezentace do 21 let.

Komňacký: Tipuji remízu

Další zkušený fotbalový odborník František Komňacký by se nedivil, kdyby se v Doosan aréně zrodila remíza.

"Vůbec by mě to nepřekvapilo. Síly jsou sice rozvrženy spíš pro Plzeň, která hraje doma a v současné době se nachází v jakési euforii. Jenže Sparta na jaře dokázala, že je schopna se dobře připravit na ty nejdůležitější zápasy. A jde jí o hodně," podotýká současný kouč Jihlavy.

"Víc trumfů vidím na straně domácích, ale Spartu rozhodně nepodceňuji," dodává.

Podle Komňackého v tomto zápase ani tak nepůjde o výsledek, jako o atraktivitu ostře sledovaného duelu. "Osobně bych si přál, aby šlo o propagaci českého fotbalu. Na výsledku tolik nezáleží, ale chci vidět kvalitu. Chci aby to pro všechny fanoušky byla pozvánka na další kola," uzavírá Komňacký.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy