Prý mu ukradli titul. Massa chce odškodné za zmatenou sezonu formule 1 před 16 lety

ČTK ČTK
11. 3. 2024 18:17
Bývalý pilot formule 1 Felipe Massa podal u londýnského soudu žalobu kvůli "ukradenému" mistrovskému titulu z roku 2008, za který chce odškodné v neupřesněné výši.
Úmyslná havárie Nelsona PIqueta juniora v roce 2008 během závodu v Singapuru | Video: youtube.com

Dvaačtyřicetiletý někdejší pilot Ferrari zažaloval Mezinárodní automobilovou federaci (FIA), řídící společnost Formula One Management (FOM) a bývalého šéfa elitního seriálu Bernieho Ecclestonea.

Důvodem pro žalobu jsou události z Velké ceny Singapuru 2008. Massa tehdy po startu z pole position vedl, když ve 14. kole havaroval jiný Brazilec Nelson Piquet.

Po jeho nárazu do zdi vyjel na trať safety car, z čehož profitoval Piquetův týmový kolega z Renaultu Fernando Alonso, který závod vyhrál. Samotný Massa po pokažené zastávce v boxech nebodoval a ztracené body ho na konci sezony stály titul, který s náskokem jediného bodu získal Brit Lewis Hamilton.

Rok po událostech v Singapuru přiznal Piquet, že mu havárii nařídili šéfové Renaultu. Ti byli následně potrestáni, ale výsledky už se neměnily.

Massa se obrátil na právníky poté, co loni v březnu bývalý šéf F1 Bernie Ecclestone v rozhovoru řekl, že on i tehdejší prezident FIA Max Mosley věděli už v roce 2008, že Piquetova nehoda byla úmyslná, ale nejednali, aby nerozpoutali skandál, který mohl šampionát poškodit.

Massa, jenž se prohlašuje za "právoplatného" šampiona z roku 2008, vyzval prostřednictvím svých právníků motoristické organizace, aby se k případu vyjádřily. Když k tomu nedošlo, rozhodl se podat žalobu.

"Vždy jsem říkal, že budu bojovat až do konce. Vzhledem k tomu, že se FIA a FOM rozhodly nedělat nic, budeme chtít napravit tuto historickou nespravedlnost u soudu," uvedl dnes v prohlášení Massa.

Rodák ze Sao Paula už po své nejlepší sezoně 2008 žádnou Grand Prix nevyhrál a ve formuli 1 skončil v roce 2017.

 

Právě se děje

Další zprávy