Vítková chtěla utéct do lesa, Koukalová zvažovala konec. Češky se ale nevzdaly a běžely skvěle

Aleš Vávra Aleš Vávra
1. 12. 2016 8:16
Střeleckých chyb měly požehnaně, běžecké výkony Vítkové a Koukalové ale slibují mnohé do dalšího průběhu biatlonové sezony. Puskarčíková zaslouží pochvalu za střeleckou jistotu, která ji opustila jen na jedné položce ze čtyř.
Veronika Vítková.
Veronika Vítková. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha/Östersund - Pořádný očistec zažily v prvním individuálním klání nové sezony české biatlonistky. Ve větrné loterii provázející vytrvalostní závod na 15 kilometrů se nevyhnuly velkému množství střeleckých chyb, po více než slušném běžeckém výkonu ale skončily hned tři v elitní dvacítce. Nejlepší z nich byla devátá Veronika Vítková.

„S výsledkem jsem určitě spokojená. Vždyť jsem zahájila sezónu v elitní desítce," hodnotila česká reprezentantka pro webové stránky českého biatlonu. Vítková ale přiznala, že ji první nepovedená střelba se třemi trestnými minutami uvrhla do značně pesimistického stavu.

"Poslala mě hodně do kolen. Trvalo mi určitě půl okruhu, než jsem se z toho srabu opět dostala do tempa. Nejraději bych v tu chvíli utekla do lesa," popsala sedmadvacetiletá závodnice.

Na úvodní položce přitom selhala i při nedělní smíšené štafetě. "Jsem ale přesvědčená, že střelba si sedne," řekla přesvědčeně Vítková a raději hledala pozitiva. Tím největším byl zcela nepochybně vynikající běh. "S ním mohu být jen a jen spokojená. Už na trénincích jsem se cítila dobře a jsem ráda, že závod mi ty pocity potvrdil," dodala biatlonistka, která byla v rychlosti běhu na osmém místě.

To Eva Puskarčíková sice nepatřila mezi nejrychlejší, potvrdila však, že má nemalý střelecký talent. Ze třech položek odjížděla s nulou, jen na druhé ležce výrazně ovlivněné silným větrem nasázela hned čtyři chyby. I tak skončila na slušném patnáctém místě.

„Ta čtyřka byla nepříjemná, ale byla jsem ráda, že jsem se zmátořila a dala tu poslední položku za nula. Snažila jsem se soustředit na každou položku zvlášť, a to snad až na tu jednu výjimku byla dobrá volba. Při té kritické položce mi asi foukal vítr více, než jsem si myslela, asi jsem nezareagovala optimálně. Na druhou stranu mám ale i tak z výsledku radost. Je mým nejlepším ve vytrvalostním závodě a jeden z nejlepších vůbec," komentovala Puskarčíková.

Gabriela Koukalová připsala celkem sedm trestných minut, na trati ale doslova letěla. Rychlejší než ona byla na lyžích pouze jediná žena, vítězná Němka Laura Dahlmeierová.

„Po poslední střelbě jsem koulila očima na trenéry, jako jestli mám ještě pokračovat. Sedm minut je prostě moc. Ale oni mě kupodivu dost hnali a nezbylo mi než běžet," přiblížila dramatický a složitý závod česká hvězda, která brala body za sedmnácté místo.

"Z některých stran jsem před závodem cítila velká očekávání, ale sama jsem se snažila zůstat nohama na zemi. Mám velkou radost z běhu, vím, že nadále se o něho budu moci opřít," pochvalovala si. Potvrdilo se to, o čem se u Gabriely Koukalové mluvilo už před sezonou.

"Ve střelbě jsem trochu doplatila na to, že jsem nejprve trénovala její zrychlení, pak jsem se kvůli nejistotě vrátila ke svému rytmu. A teď jsem bohužel někde na půl cesty. Až si to sedne, věřím, že se to projeví i na výsledcích,“ vysvětlila.

Zlepšení rychlosti střelby, na které biatlonová reprezentace tvrdě a usilovně pracovala během léta i podzimu, se ovšem povedlo. Ukazují to statistiky této speciální disciplíny, v nichž najdeme hned tři Češky v elitní patnáctce. Lucie Charvátová doběhla po osmi střeleckých chybách až jednačtyřicátá, v rychlosti střelby jí ale patřilo úžasné třetí místo. 

 

Právě se děje

před 36 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 1 hodinou

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy