Vítková chtěla utéct do lesa, Koukalová zvažovala konec. Češky se ale nevzdaly a běžely skvěle

Aleš Vávra Aleš Vávra
1. 12. 2016 8:16
Střeleckých chyb měly požehnaně, běžecké výkony Vítkové a Koukalové ale slibují mnohé do dalšího průběhu biatlonové sezony. Puskarčíková zaslouží pochvalu za střeleckou jistotu, která ji opustila jen na jedné položce ze čtyř.
Veronika Vítková.
Veronika Vítková. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha/Östersund - Pořádný očistec zažily v prvním individuálním klání nové sezony české biatlonistky. Ve větrné loterii provázející vytrvalostní závod na 15 kilometrů se nevyhnuly velkému množství střeleckých chyb, po více než slušném běžeckém výkonu ale skončily hned tři v elitní dvacítce. Nejlepší z nich byla devátá Veronika Vítková.

„S výsledkem jsem určitě spokojená. Vždyť jsem zahájila sezónu v elitní desítce," hodnotila česká reprezentantka pro webové stránky českého biatlonu. Vítková ale přiznala, že ji první nepovedená střelba se třemi trestnými minutami uvrhla do značně pesimistického stavu.

"Poslala mě hodně do kolen. Trvalo mi určitě půl okruhu, než jsem se z toho srabu opět dostala do tempa. Nejraději bych v tu chvíli utekla do lesa," popsala sedmadvacetiletá závodnice.

Na úvodní položce přitom selhala i při nedělní smíšené štafetě. "Jsem ale přesvědčená, že střelba si sedne," řekla přesvědčeně Vítková a raději hledala pozitiva. Tím největším byl zcela nepochybně vynikající běh. "S ním mohu být jen a jen spokojená. Už na trénincích jsem se cítila dobře a jsem ráda, že závod mi ty pocity potvrdil," dodala biatlonistka, která byla v rychlosti běhu na osmém místě.

To Eva Puskarčíková sice nepatřila mezi nejrychlejší, potvrdila však, že má nemalý střelecký talent. Ze třech položek odjížděla s nulou, jen na druhé ležce výrazně ovlivněné silným větrem nasázela hned čtyři chyby. I tak skončila na slušném patnáctém místě.

„Ta čtyřka byla nepříjemná, ale byla jsem ráda, že jsem se zmátořila a dala tu poslední položku za nula. Snažila jsem se soustředit na každou položku zvlášť, a to snad až na tu jednu výjimku byla dobrá volba. Při té kritické položce mi asi foukal vítr více, než jsem si myslela, asi jsem nezareagovala optimálně. Na druhou stranu mám ale i tak z výsledku radost. Je mým nejlepším ve vytrvalostním závodě a jeden z nejlepších vůbec," komentovala Puskarčíková.

Gabriela Koukalová připsala celkem sedm trestných minut, na trati ale doslova letěla. Rychlejší než ona byla na lyžích pouze jediná žena, vítězná Němka Laura Dahlmeierová.

„Po poslední střelbě jsem koulila očima na trenéry, jako jestli mám ještě pokračovat. Sedm minut je prostě moc. Ale oni mě kupodivu dost hnali a nezbylo mi než běžet," přiblížila dramatický a složitý závod česká hvězda, která brala body za sedmnácté místo.

"Z některých stran jsem před závodem cítila velká očekávání, ale sama jsem se snažila zůstat nohama na zemi. Mám velkou radost z běhu, vím, že nadále se o něho budu moci opřít," pochvalovala si. Potvrdilo se to, o čem se u Gabriely Koukalové mluvilo už před sezonou.

"Ve střelbě jsem trochu doplatila na to, že jsem nejprve trénovala její zrychlení, pak jsem se kvůli nejistotě vrátila ke svému rytmu. A teď jsem bohužel někde na půl cesty. Až si to sedne, věřím, že se to projeví i na výsledcích,“ vysvětlila.

Zlepšení rychlosti střelby, na které biatlonová reprezentace tvrdě a usilovně pracovala během léta i podzimu, se ovšem povedlo. Ukazují to statistiky této speciální disciplíny, v nichž najdeme hned tři Češky v elitní patnáctce. Lucie Charvátová doběhla po osmi střeleckých chybách až jednačtyřicátá, v rychlosti střelby jí ale patřilo úžasné třetí místo. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli dešťům a záplavám z vesnice od Machu Picchu evakuovali skoro 900 lidí

Bezmála 900 lidí se muselo kvůli silným dešťům a záplavám evakuovat z turistického městečka pod dávným městem Inků Machu Picchu. S odvoláním na peruánské ministerstvo turismu o tom informovala agentura AFP. Silný liják v oblasti zničil domy, jeden člověk se pohřešuje.

"Zatím jsme ve spolupráci se společnostmi Inka Rail a Peru Rail zvládli z Machu Picchu Pueblo do (města) Ollantaytamba přemístit 889 turistů," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Železnici, která je hlavní spojkou mezi Machu Picchu a asi 100 kilometrů vzdáleným někdejším hlavním městem Incké říše Cuzkem, na konci minulého týdne zavalil sesuv půdy způsobený silnými dešti. Jeden člověk se od té doby pohřešuje, peruánský tisk informoval o jednom zraněném.

Železniční přístup do vesnic v okolí nejznámější peruánské turistické atrakce kromě deštivého počasí v pondělí zablokoval i protest zemědělců, kteří požadovali mimo jiné rezignaci ministra zemědělství Victora Maity, uvedl místní tisk.

Zdroj: ČTK
Další zprávy