Rozpačitý start. Vítková si přišla jak na špatném filmu, Puskarčíková plakala: Jsem hrobař

Aleš Vávra Aleš Vávra
28. 11. 2016 9:43
Sedmé a čtrnácté místo. To rozhodně není to, co si čeští biatlonisté před úvodními závody sezony představovali. Na všem špatném se dá ale najít něco pozitivního. Šlesingr a Moravec předvedli výborné výkony a na trati smíšené štafety konkurovali těm nejlepším.
Eva Puskarčíková nemohla být se svým výkonem spokojená.
Eva Puskarčíková nemohla být se svým výkonem spokojená. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha/Östersund – Velmi rozpačitý start do sezony zažili v neděli čeští biatlonisté. Ve švédském Östersundu zůstali daleko za medailovými pozicemi. Nedařilo se především ženské části reprezentace, když fatální chyby na střelnici hned na úvod zhatily veškeré naděje smíšené štafety i mixu dvojic.

Nejvíce zklamané byly Veronika Vítková a Eva Puskarčíková. První jmenovaná hned na první střelbě úvodního závodu pokazila, co se dalo. Ani celkově osm nábojů jí nestačilo na sestřelení všech pěti terčů, z čehož resultovalo hned na úvod trestné kolo a prakticky konec šancí na "bednu".

"Na střelnici jsem zůstala dlouho, protože mi to nepadalo. Připadala jsem si jako v kině na špatném filmu," popsala Vítková své pocity. A přiznala, že ve snaze dlouhou položku urychlit zazmatkovala a znervózněla.

"Snažila jsem se rychle dobít a odjet bez trestného kola. Jenže mi začalo téct do bot a nezvládla jsem to. Trestné kolo už na mě čekalo. Úplně mi pak ztuhlo celé tělo, přestože jsem se maximálně snažila napravit, co jsem pokazila," řekla sedmadvacetiletá závodnice po závodě.

Koukalová to zkusila vabank

Gabriela Koukalová vyrážela na trať jako třináctá a ani ona se na střelnici nevyvarovala zmatků. Během úvodní ležky se jí vzpříčil náboj a došlo k dalšímu zdržení. Na stojce pak třikrát minula a musela dorazit tři terče na tři dobíjení. Což se povedlo. Největší hvězda českého týmu se tak nakonec uchránila před velkým propadákem.

"Gabča to zkusila trochu vabank. Je to pro ni dobrá zkušenost v tom, že se přesvědčila, že v závodě nemůže dělat něco jiného než v tréninku,“ uvedl pro oficiální stránky českého biatlonu trenér Ondřej Rybář. Koukalovou za to, jak se s kritickou chvílí popasovala, pochválil. "To, že dokázala dobít tři na tři, vnímám jako důležitý moment.“

Naopak velmi spokojeni mohou být trenéři s výkonem mužské části mixu. Michal Šlesingr a Ondřej Moravec ani jednou nedobíjeli a dovezli Čechy na konečnou sedmou pozici.

"Myslím, že kluci za daných podmínek udělali maximum. Stříleli rychle a přesně, tedy tak, jak jsme to dělali i v přípravě,“ hodnotil trenér mužů Michael Málek. U Šlesingra s Moravcem byl vidět opravdový posun, podzimní tvrdé snažení o zrychlení položek se u nich může velmi vyplatit, to potvrdil už první závod.

Šlesingr přiznal: Závod mě bolel

Co se týče pobytu na střelnici, byli Češi mezi nejrychlejšími. Vleže byl Šlesingr druhý a Moravec třetí, vestoje obsadili páté a šesté místo. Velmi dobře běžel zejména Šlesingr, který na svém úseku prohrál jen s legendárním Norem Ole Einarem Björndalenem.

"Velkou radost mám z ležky. Byla rychlá, v rytmu, přesně tak, jak jsme ji celou dobu pilovali. Na stojce už to bylo trochu ve starých kolejích, tam, kde bylo potřeba, jsem si přibrzdil. Ale popadalo to a to je důležité," svěřil se Šlesingr.

Přiznal ale, že na trati ho první závod zbytečně moc bolel. "Mohlo to být příjemnější. Dávám to na vrub tomu, že se jednalo o první závod, takové to rozjíždění do sezony. Premiéra je vždy obtížná v tom, že ještě nevíte, jak nastavit tempo. A také podmínky nebyly jednoduché. Trať vypadala jako ledová hora, spousta ploten. Ve stoupáních to ustřelovalo a ze sjezdů šel strach. Trošku jsme s tím bojovali, ale ve finále asi docela slušně," popsal třiatřicetiletý zkušený borec.

Moravec litoval dvou podklouznutí

Ondřej Moravec ve finiši prohrál jen o špičku lyže dramatický souboj se Švédem Fredrikem Lindströmem. A na vině podle něj byly Šlesingrem zmíněné podmínky. 

"Cítil jsem se silnější, ale když jsem chtěl nastoupit, podklouzla mi noha. A něco podobného mě potkalo i ve finiši," litoval tradiční čtvrtý člen štafety. Naopak ze střelby měl samozřejmě radost. Předvedl precizní výkon. "Začít s nulami, to byl můj cíl a je to současně i vzpruha do dalšího závodu,“ dodal.

Kdo ovšem po nedělních závodech rozhodně necítil vzpruhu, byla Eva Puskarčíková. Ta startovala společně s Michalem Krčmářem ve štafetě dvojic a celé klání "odstřelila" podobně jako Vítková už na první položce.

"Jsem hrobař," hlesla česká biatlonistka se slzami v očích. Na prvním úseku musela po totálním selhání hned na dva trestné okruhy. Přestože se hned během úvodního běžeckého kola na první střelbu enormně soustředila. "Myslela jsem na to, abych nic nepodcenila," uvedla.

Puskarčíková se omlouvala Krčmářovi

Právě za to jí ale Ondřej Rybář paradoxně vynadal. "Právě to bylo špatně. V závodě musí pracovat automatismy, stejně jako při tréninku,“ vysvětlil. Češi nakonec dojeli až čtrnáctí, ve třech předchozích mixech dvojic to bylo vždy třinácté místo.

"Tohle se nepovedlo," hodnotil stručně šéftrenér. Je tak asi nasnadě, že tuto disciplíně už v tomto složení Češi nepojedou, byť Michal Krčmář nezajel špatně, na čtyřech položkách musel pouze dvakrát dobíjet.

Puskarčíková se hned po závodě Krčmářovi omlouvala, ten ji ale utěšil a krutý nezdar bral sportovně. „Řekl jsem jí, ať je ráda, že se jí to stalo právě v tomhle závodě, poučí se a ve středu bude na startu vytrvalostního závodu v plné síle a s čistou hlavou," podotkl Krčmář. 

"Dnes jsme se zapracovali do závodního režimu a jedeme dál," dodal biatlonista a vyjádřil tak pocity celého týmu z nepříliš vydařeného startu do sezony. Nic není ztraceno, individuální vytrvalostní závody se v Östersundu jedou ve středu a ve čtvrtek. V sobotu jsou na programu sprinty a v neděli stíhací závody.

 

Právě se děje

Další zprávy