Moravcův poslední závod se změnil v boj o dokončení. Charvátová vyhořela na střelnici

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 3. 2021 14:59
Biatlonista Ondřej Moravec se rozloučil s kariérou na Světovém poháru v Novém Městě sedmnáctým místem v závodě smíšených dvojic s Lucií Charvátovou. Smíšená štafeta ve složení Jessica Jislová, Markéta Davidová, Mikuláš Karlík a Michal Krčmář byla jedenáctá.

Závod dvojic vyhráli Švédové Linn Perssonová, Sebastian Samuelsson.

Šestatřicetiletý mnohonásobný medailista z velkých světových akcí Moravec se musel obávat, jestli svůj poslední závod dokončí. Charvátová totiž na prvním úseku netrefila z osmi ran žádný terč vestoje a musela na pět trestných kol. Další trestné kolo pak přidal Moravec vleže a Charvátová při stojce na svém druhém úseku.

Své poslední tři položky na vrcholné scéně Moravec odstřílel čistě. Češi se v závodě udrželi, i když se čelo přibližovalo a hrozilo dojetí o kolo a stažení ze závodu. V závěrečném kole si Moravec zazávodil i na trati. V posledním stoupání předjel Slováka Tomáše Hasillu a posunul se na 17. místo ze 23 štafet, které závod dokončily. V cíli ho přivítali manželka Veronika, děti Rozálie a Ondřej i rodiče.

O vítězství Švédů rozhodl v cílové rovince Samuelsson, který předstihl Nora Sturlu Holma Laegreida. Výborná střelba dostala na třetí místo Američany Susan Dunkleeovou a Seana Dohertyho.

Dojatý Krčmář nebyl schopný závodit

V dopolední smíšené štafetě obsadili Češi jedenácté místo. Kvarteto Jessica Jislová, Markéta Davidová, Mikuláš Karlík a Michal Krčmář zopakovalo umístění ze světového šampionátu. Závod Světového poháru na Vysočině s velkou převahou ovládli mistři světa z Norska.

Češi doplatili na špatnou střelbu. Nikdo nepředvedl čistou položku, spotřebovali celkem sedmnáct náhradních nábojů. Nejlépe si vedla Davidová, která se třemi dobitími posunula štafetu ze šestnáctého místa na sedmou příčku. "Nejelo se mi tak špatně, jak jsem si myslela," řekla Davidová.

Debutant Karlík přijel na první položku jako šestý, ale pak musel na trestné kolo a Češi se znovu propadli. "Mrzí mě to trestné kolo vleže. Strávil jsem tam strašnýho času a stejně jsem to nedokázal dobít. Úplně nevím, kde rány byly. Cvakal jsem na začátku proti větru, pak se ustálil, tak jsem to vracel a možná to byla chyba. Možná to vůbec nebylo větrem. Těžko říct. Ležka se nepovedla a doufám, že to někdy budu mít šanci vylepšit," řekl Karlík.

Na střelnici se nedařilo ani finišmanovi Krčmářovi. "Nebylo to podmínkami, emotivně jsem nebyl připravený závodit," řekl se slzami v očích dojatý z konce kariéry Ondřeje Moravce. I proto Krčmář projížděl cílem s vlajkou, na níž byl pozdrav od fanoušků z Letohradu "Ondro, děkujeme!".

Na vítězné Nory Česko ztratilo přes čtyři minuty a ani ve třetí smíšené štafetě této sezony neproniklo do nejlepší desítky.

Norsko naopak dobíjelo jen čtyřikrát a hned po prvním úseku vítězky SP Tiril Eckhoffové se jasně dostalo do čela. Marte Olsbuová Röiselandová a bratři Tarjei a Johannes Thingnes Böovi žádné komplikace nepřipustili. Norové vyhráli o více než minutu před Itálií.

Třetí bylo Švédsko, i když celý jeho trenérský tým skončil po pozitivním testu jednoho z koučů v karanténě. Na střelnici tak museli zaskakovat závodníci, kteří se dnes nedostali do nominace.

SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě (Žďársko):

Smíšená štafeta (4×6 km):

1. Norsko (Eckhoffová, Röiselandová, T. Bö, J. T. Bö) 1:01:24,1 (0 tr. okruhů + 4 dobíjení), 2. Itálie (Vittozziová, Wiererová, Windisch, Hofer) -1:08,7 (0+10), 3. Švédsko (E. Öbergová, Magnussonová, Nelin, Ponsiluoma) -1:22,7 (0+10), 4. Francie -1:42,3 (1+9), 5. Ukrajina -2:16,5 (1+10), 6. USA -2:26,4 (0+7), …11. ČR (Jislová, Davidová, Karlík, Krčmář) -4:10,3 (1+17).

Štafeta smíšených dvojic:

1. Perssonová, Samuelsson (Švéd.) 37:41,4 (0+7), 2. Tandrevoldová, Laegreid (Nor.) -1,5 (0+6), 3. Dunkleeová, Doherty (USA) -26,1 (0+7), 4. Hauserová, Eder (Rak.) -40,8 (0+9), 5. Kuklinová, Jelisejev (Rus.) -1:10,8 (0+7), 6. Simonová, Guigonnat (Fr.) -1:19,3 (2+14), …17. Charvátová, Moravec (ČR) -3:45,5 (7+11).

Konečné pořadí smíšených štafet (po 6 závodech): 1. Norsko 228, 2. Francie 211, 3. Švédsko 210, …14. ČR 112.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy