Krčmář byl dvanáctý, Moravec při posledním sprintu kariéry těsně prošel do stíhačky

Sport ČTK Sport, ČTK
11. 3. 2021 19:43
Biatlonista Michal Krčmář skončil s bezchybnou střelbou dvanáctý ve sprintu Světového poháru v Novém Městě na Moravě.
Michal Krčmář při sprintu v Novém Městě na Moravě
Michal Krčmář při sprintu v Novém Městě na Moravě | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Z českých reprezentantů bodovali i devětadvacátý Jakub Štvrtecký a čtyřiatřicátý Mikuláš Karlík. Vyrovnaný závod se spoustou čistých střeleb vyhrál Francouz Quentin Fillon Maillet.

Češi zajeli výrazně lepší sprint než minulý týden, kdy byl Krčmář jako nejlepší Čech devětatřicátý. Stříbrný olympijský medailista z Pchjongčchangu navázal na čtyři nuly z nedělní stíhačky a přidal další dvě čisté položky.

"Startovní pole bylo hodně scuklé k sobě a dvě nuly byly potřeba k výraznějšímu výsledku. Jsem za ně rád," prohlásil Krčmář, který na Fillona Mailleta ztratil 44,5 vteřiny.

"Desítka utekla, ale dělal jsem, co jsem mohl na trati v posledním kole, ale startovní pole je neskutečně vyrovnané a silné," podotkl Krčmář.

Druhý nejlepší výsledek v kariéře si vyrovnal dvaadvacetiletý Štvrtecký, který s jednou chybou pronikl do první třicítky. Lepší byl jen v minulé sezoně ve sprintu v Annecy, kde skončil šestnáctý.

Poprvé mezi dospělými debutoval čerstvý juniorský vicemistr světa Karlík. Jednadvacetiletý biatlonista obsadil životní 34. místo, přičemž se o ještě výraznější úspěch připravil dvěma chybami vestoje.

Poslední sprint v kariéře absolvoval dnes Ondřej Moravec a musel na tři trestná kola. "Chtěl jsme dát za každou cenu nulu, to byla celá chyba. Asi můžu zapomenout na stíhačku," strachoval se o postup do sobotního závodu. Nakonec do šedesátky proklouzl z 59. místa. "To je dobře, protože se mi nejelo tak strašně," oddechl si.

Fillon Maillet si připsal druhou výhru v sezoně a pátou v kariéře. Díky bezchybné střelbě a druhému nejrychlejšímu běhu nechal o 11,3 vteřiny za sebou Tarjeie Böa z Norska. Třetí skončil rovněž bezchybný Ital Lukas Hofer.

SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě:

Muži - sprint (10 km): 1. Fillon Maillet (Fr.) 22:07,2 (0 tr. okruhů), 2. T. Bö (Nor.) -11,3 (0), 3. Hofer (It.) -14,8 (0), 4. Jacquelin (Fr.) -22,7 (0), 5. Laegreid (Nor.) -23,4 (1), 6. Guigonnat (Fr.) -23,6 (1), 7. Samuelsson (Švéd.) -30,0 (0), 8. Dale -36,7 (1), 9. J. T. Bö (oba Nor.) -37,0 (2), 10. Fak (Slovin.) -39,8 (1), …12. Krčmář -44,5 (0), 29. Štvrtecký -1:21,1 (1), 34. Karlík -1:28,9 (2), 50. Hornig -1:56,3 (1), 59. Moravec (všichni ČR) -2:02,3 (3).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 26 závodů): 1. J. T. Bö 987 b., 2. Laegreid 962, 3. T. Bö 817, 4. Fillon Maillet 812, 5. Dale 783, 6. Samuelsson 736, …23. Krčmář 300, 36. Moravec 149, 71. Štvrtecký 18, 75. Žemlička 17, 85. Karlík, 86. Krupčík (všichni ČR) oba 7.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Nechceme novou studenou válku, řekl americký prezident Joe Biden v OSN

Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly propojené více než nyní. S takovým vzkazem dnes vystoupil na Valném shromáždění OSN americký prezident Joe Biden. V projevu hovořil o snaze otevřít "éru diplomacie" po válce v Afghánistánu, posílit podporu rozvojových zemí v boji proti klimatickým změnám nebo o chystaných "protipandemických závazcích". Za sílícího napětí mezi Washingtonem a Pekingem také uvedl, že USA si nepřejí novou studenou válku.

"Náš vlastní úspěch je svázán s úspěchy ostatních. Abychom zajistili výsledky pro náš vlastní lid, musíme také být silně v kontaktu se zbytkem světa," řekl americký prezident. "Naše bezpečí, naše prosperita a samotné naše svobody jsou, podle mě, propojené víc než kdy dřív. A proto musíme spolupracovat víc než kdy dřív," pokračoval.

Biden dnes promlouval k Valnému shromáždění OSN poprvé od nástupu do Bílého domu, kde v lednu vystřídal Donalda Trumpa. Podle deníku The New York Times přišel jeho prezidentský debut v momentě "silných nových pochybností" ohledně jeho slibu vrátit USA do pozice lídra na mezinárodní scéně.

Jedním z důvodů je nedávné chaotické ukončení americké vojenské mise v Afghánistánu, kde se po dvaceti letech ujalo moci radikální hnutí Tálibán. Biden v této souvislosti řekl, že Washington chce zahájit "éru diplomacie" a že použití vojenské síly by pro USA měla být vždy až tou poslední možností.

"Mnohé z našich největších obav dnes nemají řešení v síle zbraní," uvedl Biden. V této souvislosti zmínil pandemii covidu-19 a následně avizoval, že USA ve středu oznámí "dodatečné závazky" na podporu boje proti koronaviru. Připomenul při tom, že jeho země dosud rozeslala do zahraničí přes 160 milionů dávek vakcín na covid-19.

K otázce klimatických změn americký prezident řekl, že od odborníků slyší, že se svět rychle blíží do bodu, z něhož už není návratu. Vyzval země světa, aby při příležitosti listopadové klimatické konference v Glasgow přijaly co nejambicióznější cíle a také oznámil, že bude prosazovat další zdvojnásobení amerických příspěvků na podporu ekologické transformace v rozvojových zemích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy