reklama
 
 

Každý je občas na zabití, hájí Vítek Koukalovou. Podle kouče může obhájit glóbus

22. 11. 2016 9:44
Gabriela Koukalová se usadila na severu Evropy, kde se pilně připravuje na start nové biatlonové sezony. Kouč Zdeněk Vítek věří, že i přes prodělané nepříjemnosti může česká závodnice myslet znovu na nejvyšší příčky.

Praha – Rok co rok je to na konci listopadu podobné. Sportovní fanoušci okouzlení v minulé pětiletce zažehnutou biatlonovou horečkou si pokládají zásadní otázku. Jak je na tom Gábina před prvními závody sezony? 

Řeč je samozřejmě o Gabriele Koukalové, která bude příští týden ve švédském Östersundu poprvé závodit pod novým jménem, jež převzala po svém manželovi, badmintonistovi Petru Koukalovi.

I letos se během letní a podzimní přípravy o nejlepší české biatlonistce hodně mluvilo. Koukalová neprožívala nejlepší období, stejně jako před dvěma lety z ní veškerou energii vysávaly mimosportovní povinnosti.

Možná i proto se tentokrát hvězdná závodnice nezúčastnila tradiční tiskové konference před odjezdem do dějiště první zastávky Světového poháru. Koukalová raději zůstala na severu Evropy.

Gábina se zvedá, tvrdí kouč Vítek

"Já jako trenér tenhle její krok kvituji. Jednak si může o něco víc zatrénovat, což se hodí. Cestovat do Česka a zase zpět, to je ztráta dvou dnů. Navíc se vyhne nepříjemnému cestování i mediálnímu tlaku. A také styku s ostatními lidmi, na letištích a podobně, což je dobré k tomu, aby zůstala zdravá," vysvětlil neúčast Koukalové trenér ženské části biatlonové reprezentace Zdeněk Vítek.

Netrpělivé příznivce hltající každou informaci o celkové vítězce loňského Světového poháru kouč uklidnil. Koukalová je podle něj v tuto chvíli naprosto v pořádku, na závodění se těší a problém s nedostatkem motivace je pryč.

"V průběhu přípravy to s ní bylo jako na houpačce. Ale teď se zdá, že je zase nahoře. Tedy, že se zvedá," uvedl Vítek, který potvrdil, že práce s Gabrielou Koukalovou je leckdy složitá.

"Když je její rozpoložení na té dobré straně, tak je to perfektní. Dobře se s ní spolupracuje, ví, co chce, je soutěživá. A když je to na té špatné straně? Každý z nás je občas na zabití," popsal Vítek peripetie s úsměvem.

Stoprocentně připravená? To se uvidí

Koukalovou trochu semlel kolotoč povinností, na kterém se musela svézt zejména během léta, po květnové svatbě s Petrem Koukalem. Biatlonistka byla podle svých slov vyčerpaná fyzicky i psychicky. Mluvila o nedostatku motivace a nabrala nepříjemné tréninkové manko. 

To ale dohnala a Vítek věří, že je držitelka velkého zlatého glóbu připravená dobře. "Jestli stoprocentně, tak to se asi teprve uvidí. Občas tam ty vlny byly, ale ona podle mě ví, kdy se má začít koncentrovat. Věřím tomu, že když se bude koncentrovat tak, jako teď v posledních týdnech přípravy, tak by to mohlo být dobré," poznamenal trenér.

Podle Vítka se musí Koukalová soustředit na každý jednotlivý závod a nemyslet na jakýkoli tlak týkající se celkového umístění. "Nejde myslet na to, že musím získat glóbus. Je třeba postupovat krok od kroku, ránu od rány, závod od závodu. Jak to bude vypadat, to nikdo neví. Loni se to povedlo, koncentraci udržela obdivuhodně po celou sezonu. Klobouk dolů. Jestli se to povede letos? Nevím," řekl kouč upřímně.

Obhajobu loňského senzačního triumfu Vítek rozhodně nevylučuje. "A proč by nemohla? Ale musí to být krok za krokem. Čím méně na to bude myslet, čím méně lidí se jí na to bude ptát, tím to bude pro ni snazší," dodal s přesvědčením, že se Koukalová umí soustředit lépe než v minulosti.

Zrychlení střelby je trochu problém

"Určitě si umí zjednat pořádek trochu víc, než uměla. Dokáže se oprostit od psychického tlaku, který je na ni i ze strany médií vytvářen. Jak se jí to bude dařit v jednotlivých okamžicích sezony, to se uvidí. Ale věřím jí," konstatoval kouč.

Celá reprezentace se během přípravy soustředila na zrychlení střelby. U Gabriely Koukalové ale k velkému pokroku nedošlo. "Zrychlení je u ní trošku problém," potvrdil Vítek.

"Na stojce umí zrychlit, ne vždy to ale dělá, protože ji i na tréninku mrzí každá chyba. Chce být hodně přesná. Když přišla chyba, pro ní to byl problém, takže se vrátila k tomu svému rychlostnímu standardu. Každopádně ale věřím, že předvede dobré stojky. Rychlé a pěkné," navnadil trenér fanoušky.

autor: Aleš Vávra | 22. 11. 2016 9:44

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama