Tajemná aura nejistoty ozařuje český biatlon. Nová sezona přináší smršť otazníků

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 11. 2016 10:51
Do úvodních závodů Světového poháru v biatlonu chybí jen dva dny. Jak si povede česká reprezentace, která v uplynulých měsících musela vstřebat nadprůměrné množství změn?
Loňské úsměvy. Bude k nim důvod i v letošní sezoně? Napoví Östersund.
Loňské úsměvy. Bude k nim důvod i v letošní sezoně? Napoví Östersund. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha – Jako by všechno bylo zahalené v husté mlze, kterou rozeženou až první ostré závody. Český biatlon vstupuje do poslední neolympijské sezony ve zvláštním rozpoložení.

Ačkoli tým zůstává v podstatě stejný a nové tváře v něm nenajdeme, nechce pár dní před prvním kláním ve švédském Östersundu nikdo odhadovat, jestli Češi zůstanou součástí nejužší světové špičky, nebo zda přece jen nenastane určitý propad výkonnosti.

To riziko je tu totiž stále. "Neberme úspěchy jako něco samozřejmého," varovali často v minulých "zlatých" letech čeští trenéři i samotní závodníci. Nevyzpytatelnost biatlonu a nadstandardně široké pole favoritů z celého světa už loni ukázaly Čechům, že úspěch rozhodně není a nebude automatický.

Rybář přiznává: Nevíme, na čem jsme

Pokles formy potkal zejména mužskou část reprezentace, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr nedokázali obhájit celkové umístění z předchozí sezony 2014/2015, ve které obsadili ve Světovém poháru úžasné šesté a osmé místo. Jaroslav Soukup bojoval sám se sebou, a tak byl největší událostí sezony vzestup Michala Krčmáře.

Velké výkyvy se loni nevyhnuly ani Veronice Vítkové. Ta byla před dvěma lety nejlepší Češkou a vybojovala skvělé čtvrté místo v celkovém hodnocení. V loňské sezoně zůstala v elitní desítce – na osmém místě –, v individuálních závodech se ovšem ani jednou nedostala na stupně vítězů.

Všechna tato fakta jednoznačně vypovídající o mírném ústupu ze slávy nicméně přehlušila svou neohroženou jízdou pro velký křišťálový glóbus fenomenální Gabriela Soukalová.

"Cítíme takové to chvění uvnitř. Nevíme, na čem jsme. Po Östersundu budeme vědět, jestli se něco stalo špatně, nebo dobře," přikrmuje tajemnou atmosféru šéftrenér Ondřej Rybář.

Zrychlení střelby? Je těžké přehodit výhybku

Otázek je před prvními závody víc než dost. Jednou z těch nejzásadnějších je nejistota, jak se projeví hlavní úkol přípravy českého národního týmu, tedy snaha o výrazné zrychlení střelby. Přesněji řečeno manipulace se zbraní před samotnou střeleckou položkou. 

"V minulosti nás to stálo výsledky. Musíme pracovat na detailech, protože o úspěchu a neúspěchu dnes rozhodují skutečně jen vteřiny. Navíc je to poslední rok, kdy můžeme zkoušet dělat něco jinak, příští rok před olympiádou by to nebylo nejlepší," tvrdí Rybář.

Tým se snažil na rychlosti zapracovat, ale ne vždy se to dařilo. Gabriela Koukalová se v průběhu přípravy dokonce rozhodla, že se vrátí ke starému modelu a bude pokračovat v tempu, v němž střílela loni během extrémně úspěšné sezony.

"Když nemáte přesvědčení, že to je správná cesta, tak ten efekt je daleko menší. Gábina pokračuje v tom tréninku, ale je pro ni těžké přehodit výhybku v hlavě a jít do risku. U ní je důležitější, aby byla psychicky v pohodě," dodává kouč.

Koukalová se cítí každým dnem lépe

A jsme u dalšího obřího otazníku. Největší česká biatlonová hvězda současnosti stojí na pomyslné křižovatce prakticky před každou sezonou. Ani nyní tomu není jinak. Během léta a v září závodnice, která po svatbě vyměnila začáteční písmeno svého příjmení, zažívala nepříjemné období deprese, chaosu a nedostatku motivace.

Teď Koukalová ze severu Evropy hlásí o něco lepší rozpoložení. „Den za dnem se cítím lépe a lépe jak na tréninku, tak i po psychické stránce. A to ve mně vzbuzuje naději, že brzy už snad bude vše tak, jak má být,“ tvrdí sedmadvacetiletá biatlonistka. Na konci minulého týdne vyhrála oba kontrolní testy českého týmu, přesto si dává pozor na jakékoli prognózy. "Mou skutečnou formu odhalí až opravdové závody,“ varuje před optimismem.

Kromě nového způsobu trénování bylo kolem týmu hned několik změn, v jejichž důsledku vyvstávají další hádanky. Zajímavé bude sledovat, jak si povede nový kouč mužské části reprezentace Michael Málek, který v důležité trenérské pozici nahradil přítele Veroniky Vítkové Marka Lejska.

"Předcházelo tomu velké rozhodování, měl jsem obavy, jestli na to mám. Ale nakonec jsem usoudil, že je to obrovská výzva, být součástí takhle dobře fungujícího týmu. Doufám, že to přinese ovoce," říká dosavadní klubový trenér z Letohradu.

Bouřlivý rozchod se servismanem

Velká rošáda se udála také na postu hlavního servismana. Připravovat lyže českým hvězdám už nebude Němec Danielo Müller, ale Čech s kanadským pasem a švédskou manželkou Tomáš Žídek. Kolem konce německého experta se strhl poměrně výrazný mediální poprask, který museli poměrně tvrdými vyjádřeními korigovat samotní čeští biatlonisté.

"Loňská sezona v podání Daniela nebyla úplně dobrá. My jsme to nikam neventilovali, ale já jsem zvyklý, že všichni v tom týmu pracují na sto procent, a on nedělal ani na padesát. To se mi nelíbilo," prohlásil Ondřej Moravec. Zvláštní bylo i jednání Müllera, který popíral, že jedná s Bělorusy. Pak si odchod rozmyslel, ale to už ztratil důvěru Rybáře. "Když vás někdo podrazí, tak ho v týmu už nechcete mít," má jasno šéftrenér.

Změnilo se také rozložení sil v ženské části týmu. Na soupisce áčkové reprezentace je nyní pouze pět závodnic, ačkoli mají Češky právo nasazovat šestici dam. Kouč Zdeněk Vítek totiž v podstatě nemá kde brát. 

"Kluci mají větší výběr. Před třemi lety nám všichni záviděli, že máme široký kádr, který vystačí na dvě olympiády, a ono se nám to letos hrozně zúžilo. To nikdo nechtěl," popisuje Vítek.

V pěti pojedou ženy i muži

Barbora Tomešová oznámila konec hned na jaře, k tomu se pak přidaly zdravotní problémy Jitky Landové. "Do toho Veronika Zvařičová částečně odešla z týmu. Nemáme to jak nahradit momentálně," lituje kouč, který až do konce kalendářního roku počítá s pěticí Koukalová, Vítková, Puskarčíková, Charvátová, Jislová.

V pěti budou zpočátku sezony jezdit také muži, ačkoli se jich v prvním reprezentačním týmu připravuje hned šest. Jistotu startu mají momentálně Moravec, Šlesingr, Krčmář a Soukup. Na pozici pátého člena se v úvodních dvou zastávkách Světového poháru prostřídají Tomáš Krupčík a Adam Václavík.

Jak se veškeré změny a komplikace projeví, ukážou až první závody Světového poháru. Program začíná ve Švédsku v neděli, kdy se jede klasická smíšená štafeta a také štafeta dvojic. Následují dva dny pauzy, ve středu pak vyrazí do vytrvalostního závodu ženy a ve čtvrtek muži. V sobotu se jedou sprinty a v neděli stíhací závody. Všechny závody jako tradičně uvidíte na programu ČT Sport, v online reportážích budou k dispozici také na Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy