Dříve byly výjimky normou, ikonický Lapač má smůlu. Tak vyprodáme Brno, věří Vsetín

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
Aktualizováno 10. 4. 2024 21:07
Doufali, že pro baráž o hokejovou extraligu získají na svůj stadion výjimku, ale nepovedlo se. Vsetín bude hrát domácí zápasy v boji o návrat mezi elitu proti Kladnu nejspíš v Brně. Mnozí hořekují, jak je to vzhledem k ústupkům z poslední doby absurdní, Valaši ovšem věří v mohutný nájezd fanoušků, kteří by i v prostředí Komety vytvořili atmosféru alespoň podobnou té na Lapači.
Avizovaný problém se naplnil. Vsetínští hokejisté musí na baráž opustit svůj Lapač.
Avizovaný problém se naplnil. Vsetínští hokejisté musí na baráž opustit svůj Lapač. | Foto: Dalibor Sosna

Baráž spadá pravidlově pod křídla extraligy a jak její šéf Martin Loukota, zároveň ředitel Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH), pro Aktuálně.cz informoval již v březnu, letos žádné výjimky nebudou.

Vsetín nabízí divákům jen 1 700 míst na sezení a pro baráž jich potřebuje mít o 300 více. Na Lapači navíc mimo jiné chybí i flexibilní mantinely a plexiskla nového střihu.

Už během semifinálových sérií v první lize bylo jasné, že parametry pro baráž splňuje jen zlínský stadion. Ve Vsetíně přesto věřili, že by vedení extraligy mohlo přimhouřit oči.

I díky tomu, že potřebné úpravy stadionu plánují na Lapači už v létě a pokud by se povedlo přes Kladno postoupit, extraligu už by někdejší šestinásobný český šampion hrál u sebe doma.

Vsetín ve finále první ligy převálcoval úhlavního rivala ze Zlína 4:1, ale Loukota názor nezměnil, výjimka nepřišla. Mnozí fanoušci se teď na sociálních sítích bouří, rozhodnutí jim připadá absurdní.

Samotnou extraligu totiž na výjimku dlouho hráli v Litvínově nebo Mladé Boleslavi. Situace se změnila před dvěma lety, kdy soutěž převzala APK LH a v licenčním řádu snížila minimální celkovou kapacitu i počet míst na sezení tak, aby podmínky splňovaly všechny kluby.

"Všechno jde, když se chce. Škoda, že Vsetín nemůže dostat na tři zápasy výjimku," napsal na sociální síti X bývalý útočník a dnes přerovský trenér Michal Mikeska.

"Mně to prostě nedá. Vsetín musí dostat výjimku! Hrát baráž na Lapači bude zážitek pro všechny a klub a fanoušci si to zaslouží," vyťukal zase brankář Tomáš Vošvrda, který ve Vsetíně vloni působil, a specifickou atmosféru stadionu s prohnutou střechou zažil na vlastní kůži.

Fanatičtí valašští diváci to mají na Lapači pořádně blízko k ledu, což pro soupeře znamená leckdy peklo. Vzduchem se line závan slivovice.

Na druhou stranu v horkém počasí zde bývají s ledem nemalé problémy. Během pátého utkání se Zlínem bylo na stadionu údajně až 26 stupňů a na hrací ploše se vytvořila velká louže.

"Byla by to skvělá reklama pro tamní region. Ale bohužel, pravidla jsou pravidla. Věděli o tom dopředu," říkal v podcastu Bomby k tyči Radek Smoleňák, který povede do baráže jako kapitán kladenské Rytíře.

Po úterním utkání se Zlínem potvrdili pro Českou televizi vsetínský trenér Jiří Weintritt i sportovní manažer Radim Tesařík, že by měl Vsetín najít barážový azyl v Brně, na stadionu extraligové Komety. Jednání byla v té době údajně ve finále.

Hrát ve Zlíně se zdálo být vzhledem k letité rivalitě s Berany naprosto nemyslitelné, nicméně web iDnes.cz přišel ve středu večer s informací, že také tato možnost připadá v úvahu. Iniciátorem myšlenky má být vsetínský starosta Jiří Čunek.

Definitivní rozhodnutí má padnout ve čtvrtek odpoledne.

"Chtěl jsem hrát v Porubě, ale z nějakého důvodu to tam nevyšlo," doplnil kouč Weintritt ještě další variantu, která už dříve padla.

"Nebudu lhát, že to pro nás není hendikep. Je to smutné, Lapač je Lapač. Ale věřím, že lidi za námi dorazí i do Brna a udělají stejnou atmosféru. I když ta z Lapače se asi nikde jinde v republice vytvořit nedá," podotkl obránce Ondřej Smetana k brněnské možnosti.

Brněnský stánek má kapacitu 7 700 míst, od Vsetína je vzdálen kolem 120 kilometrů. A klub uvažuje o vypravení speciálního vlaku pro fanoušky.

"Podle mě naši fanoušci brněnskou arénu vyprodají. Pojďme do toho!" burcoval po triumfu v první lize Smetana. "Myslím, že možné to je," přikyvoval jeho spoluhráč Pavel Klhůfek.

Vsetín byl z extraligy administrativně vyloučen v roce 2007. O deset let později se vyškrábal do první ligy a v posledních třech letech hrál vždy její finále. Až teď se Valachům povedlo postoupit do baráže.

Proti nim se postaví Kladno s dvaapadesátiletým hrajícím majitelem Jaromírem Jágrem. Rytíři odpočívají a připravují se už od 3. března, prolínací sérii o extraligu rozehrají doma ve středu 17. dubna.

 

Právě se děje

Další zprávy