Překupníci se zbavovali lístků. Velká chyba. Jedinečný Laver Cup ukázal novou úroveň tenisu

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 9. 2017 9:17
V pražské O2 aréně vypukla nevídaná tenisová reality show. Laver Cup baví diváky originalitou i spontánností. Dojem nezkazily ani problémy s organizací.
Rafael Nadal a Marin Čilič na Laver Cupu v Praze.
Rafael Nadal a Marin Čilič na Laver Cupu v Praze. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Počet překupníků vstupenek u stanice metra Českomoravská, v bezprostředním sousedství pražské O2 arény, mohl naznačovat fiasko. Splaskne snad nafouknutá bublina tenisového Laver Cupu hned první den?

Jako by se velké procento lidí chtělo svých lístků zbavit. Doslova na každých dvou metrech stál někdo, kdo globálně srozumitelnými gesty prodával účast na očekávané sportovní události. A zájemci se zrovna nehrnuli.

Jako by zahajovací duel mezi Marinem Čiličem a Francesem Tiafoem nebyl tím pravým, za který fanoušci tenisu utratili své peníze.

Veškeré obavy se ale záhy ukázaly jako liché. Uvnitř O2 arény to totiž žilo už během slavnostního zahájení. Diváci v brzkou odpolední hodinu zvolna proudili do ochozů. A viděli oku lahodící světelnou show, emotivní historická videa i dobové novinové články promítané přímo na unikátní černý kurt. 

Vše bylo ve znamení tří barev. Černé, jež jednoznačně dominovala, červené, v níž nastoupil tým světa a modré, do které se oblékli Evropané. Jako první se obecenstvu představil Rod Laver. Devětasedmdesátiletá australská legenda dala nové soutěži jméno, a tak sklidila bouřlivý aplaus.

Humorný moment si pak připsal Björn Borg. Kapitána Evropy tak dostala elektrizující atmosféra, že na spoře osvětlený kurt nastoupil s dlouhými vlasy nadpozemsky trčícími přímo ke stropu arény. Švédův protějšek John McEnroe hned na nezvyklé faux pas svého celoživotního rivala upozorňoval. A dobře se bavil, stejně jako diváci.

Ti pak pořádně hlasitě přivítali Tomáše Berdycha, domácího hrdinu, dvojnásobného šampiona Davis Cupu. Srovnatelný povyk fanoušci spustili snad jen při představování megahvězd Rogera Federera a Rafaela Nadala. Absolutorium za dramatické uvádění jednotlivých person světového tenisu zasloužil i moderátor Libor Bouček.

První zápas se rozjížděl pomalu a zprvu vzbudil otázky, jestli bylo šťastné zařadit na začátek programu právě Čiliče s Tiafoem. Řada diváků logicky musela litovat, že nepřijel populární Argentinec Juan Martin del Potro.

Tichý začátek rozčísl po čtvrtém gemu fanoušek, který hlasitým sólovým chorálem na podporu Rogera Federera rozesmál nejen švýcarského šampiona posazeného společně s dalšími aktéry na vyvýšených efektních černých kožených pohovkách, ale i zbytek po střechu naplněného sportovního chrámu.

Z fešných pohovek se nejčastěji zvedal Nick Kyrgios. Zlobivé dítě světového tenisu na všech tiskových konferencích neopomínalo zdůraznit, jak miluje týmové soutěže. A dokázat všem, že je nefalšovaným teamworkerem, se Australan vehementně snažil pokaždé, když během úvodního duelu ucítil příležitost.

Tiafoe i Čilič vtáhli diváky do napínavého duelu velmi brzy. Žádná exhibice. Tyhle pochyby byly rozptýleny velmi přesvědčivě.

Mladičký Američan favorizovaného Chorvata trápil a vynutil si dva tie-breaky. Tiafoe se snažil občas bavit diváky, tu přeskokem přes hrazení, jindy zase několikavteřinovým zkameněním po nechytatelném returnu wimbledonského finalisty.

To Chorvat ukázal emoce až teprve za stavu 4:0 v tie-breaku druhé sady. Mocnými gesty vyzval arénu k potlesku. A diváky si nakonec získal. Atmosféra po prvním duelu vygradovala na maximum.

V tu chvíli bylo nasnadě, že se první ročník Laver Cupu povede. Ve hře ještě nebyly nejlepší hvězdy a publikum už spokojeně pokyvovalo hlavami jako jeden muž. Zaujala i netradiční a atraktivní grafika televizního přenosu, nebo prostřihy do zákulisí na rozcvičku Rafaela Nadala nebo fotbalové umění Dominica Thiema. Unikátní bylo prakticky všechno.

Koneckonců i druhý zápas. Právě výše zmíněný Rakušan v něm vyzval amerického obra Johna Isnera. A diváci si po vyrovnané první sadě mohli vychutnat další ze série tie-breaků.

Dvaatřicet výměn se muselo odehrát, než povstali "světáci" a slavili Isnerův dílčí úspěch. Fenomenální zkrácená hra nicméně musela nadchnout každého. Vždyť i Federer s Nadalem bok po boku na gauči nevěřícně kroutili hlavami.

Další tie-break o hodinu později získal Thiem, rozuzlení tak přinesl pro změnu super tie-break, v němž Isner prohospodařil vedení 4:0 a pustil Evropu do dvojnásobného vedení.

Dlouhé zápasy se bohužel promítly do zdržení programu. Večerní část nakonec nezačala ve slibovaných 19 hodin, ale o čtyřicet minut později. Aréna se během hodinu a půl dlouhé pauzy nestihla vyklidit a zase naplnit.

Na atmosféře ale drobný problém znát nebyl. A večer se ještě jasněji ukázalo, že Laver Cup představuje dosud neviděný level tenisu. Bezprostřední reality show. 

Jako geniálně vymyšlené se ukázalo složení obou týmů. Modrá Evropa působila chladněji, po vzoru svého kapitána, jako vždy ledově klidného Borga. Na partě gentlemanů kolem Federera bylo vidět, že Laver Cup bere velmi vážně a zodpovědně. Naopak červení byli v jednom ohni. Jako by byli odsouzeni být týmem rebelů, když je jejich kapitánem McEnroe.

Každopádně Kyrgios, Sock, Tiafoe, Kokkinakis i další členové týmu světa dělali v aréně neuvěřitelnou show. V pauze během zápasu kanadského benjamínka Denise Shapovalova s Němcem Alexanderem Zverevem vyhecovali publikum k mexické vlně. V tie-breaku druhé sady pak začali dělat na svém piedestalu svorně kliky. Vždy podle počtu bodů, které Kanaďan měl zrovna na kontě. 

Mimochodem, i tady rozhodly dvě zkrácené hry. Neuvěřitelná shoda náhod? Milovníci konspiračních teorií jistě budou jiného názoru.

Závěrečná čtyřhra měla být zlatým hřebem, spolupráce mezi Tomášem Berdychem a Rafaelem Nadalem ovšem z počátku poněkud drhla. Kyrgios se Sockem byli lepší. Nakonec to ale opět bylo drama a rozhodoval super tie-break.

A fanoušci si nakonec přišli na své. Berdychovi se podařilo pár skvělých prohozů, Nadal po úspěšné práci na síti pumpoval pěstí ve výskoku, jako by právě vyhrál svůj jedenáctý titul z Roland Garros. Český hráč napálil z voleje tělo Jacka Socka a ten nevypadal spokojeně.

Po proměněném mečbolu už ale ano. S Kyrgiosem slavili výskoky při kterých se od sebe odráželi hrudí. Jejich týmoví parťáci zase na lavičce předváděli střelbu kulometem a divoké pády k zemi.

Kdo neviděl, neuvěří. Evropa se po prvním dnu ujala vedení 3:1, v sobotu se ale bude hrát v každém duelu o dva body. A svět tenisu už přes počáteční nedůvěru dobře ví, že tohle není zbytečná akce.

Laver Cup je výborně připravený. Baví, přináší originální momenty, napětí, rivalitu, přátelství, radost ze sportu a zdravého soupeření. Jeden z reklamních sloganů nelže: Laver Cup přináší tenis tak, jak jste jej ještě neviděli. 

 

Právě se děje

Další zprávy