Někdo by se měl zamyslet, říká Nováček o Davis Cupu. Šokovala ho nulová odvaha i divné chování

Aleš Vávra Aleš Vávra
19. 9. 2017 6:24
Někdejší osmý hráč světa Karel Nováček mluví v rozhovoru pro Aktuálně.cz otevřeně o krizi českého mužského tenisu, která o uplynulém víkendu vyvrcholila historicky druhým sestupem ze Světové skupiny Davisova poháru.
Češi sestupují. Co bude dál?
Češi sestupují. Co bude dál? | Foto: Dalibor Sosna

Češi vypadli ze Světového skupiny Davisova poháru. Je to reálný odraz toho, v jaké situaci se český mužský tenis v současnosti nachází?

Nejspíš ano. Hráli jsme o udržení v Holandsku, které má sice jednoho dobrého hráče, jejich dvojka se ale nevejde ani do prvních tří stovek žebříčku. To hovoří samo za sebe. 

Na víc tedy Češi nyní nemají?

Myslím, že momentálně opravdu nemají.

Sestup postihl daviscupový tým České republiky teprve podruhé v historii. Dá se za tímto výsledkem číst vážná krize?

Ano. Všichni, kteří to mají na starosti, by se měli zamyslet. Ze svazu jsme pořád slýchali, jak je všechno skvělé, skvělé, skvělé. Ale zase tak skvělé to nejspíš nebude, jak vidíme. Nyní je třeba opravdu najít důvody krize, i když si ji možná mnozí pořád nepřipouštějí.

Český tým už asi nemůže spoléhat na pomoc Tomáše Berdycha nebo Radka Štěpánka, stárnoucích strůjců dvou vítězství v Davis Cupu…

Přesně tak. Není přece reálné žádat Berdycha, aby pomáhal týmu takzvaně ve druhé lize. Možná tak v baráži o postup, pokud to třeba bude s nějakým atraktivnějším soupeřem. 

A co Štěpánek? Bezmála devětatřicetiletý srdcař se netají tím, že pokud bude jen trochu moci, tak týmu pomůže.

Jistě, ale spoléhat se na to nemůžeme, to by byla velká chyba. Radek odváděl vždy maximum, ale roky zastavit nejde. Ruku na srdce, hlavní věc bude jeho zdraví. Nikdo neví, jak se po další dlouhé pauze zachová jeho tělo.

Vidíte v budoucnosti nějaké světlo naděje? Co mladí hráči, rostou nějací reprezentanti?

Všichni víme, že situace není růžová ani do budoucna. Nemůžu mluvit konkrétněji o nějakých talentech, protože se v tom prostředí nepohybuji a neznám jej detailně. Ten víkendový zápas s Nizozemskem mě ale každopádně hodně zaráží.

V čem konkrétně?

Když hráli Štěpánek s Berdychem a vedlo se po prvním dnu 2:0, vzali to na sebe. Šli do debla a duel ukončili už v sobotu třetí výhrou. Veselý a Rosol se měli podívat do zrcadla, říct si, že na nich to teď stojí, a usnadnit to kapitánovi. Měli říct: Jdeme do toho. Očekával bych to od nich. Ukázalo se ale, že to nejsou takoví šampioni.

Zastavme se konkrétně u Jiřího Veselého. Všichni tak nějak očekávali jeho postupný vzestup do užší světové špičky, ten se ale v posledních letech dost zabrzdil. Čím si to vysvětlujete?

Podle mě je to otázka nějakého srdce, větší odvahy. Dát tomu víc. Co se stalo o víkendu, to jenom potvrzuje, že tohle Jirkovi chybí. Víc sebevědomí. Vědět, co umím, a pak to prodat. Když tohle hráč nemá, tak se pak spokojí třeba s 60. místem na světě. Není tam ten chtíč a bez něj to nejde.

Vypadá to, že vás čeští hráči o víkendu opravdu hodně zklamali…

Neskutečně. Byl to takový zvláštní víkend, neměl jsem z toho vůbec dobrý pocit. Už jen po estetické stránce. Lukáš Rosol jak tam plival na kurt, jak se choval. A co předváděli kluci na lavičce, to bych snad radši ani nekomentoval. Byla to ostuda. Když jdu reprezentovat, měl bych se podle toho chovat. Nebyla tam pokora, odvaha, nic.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy