Jména nedám, bojím se o rodinu, řekl tenista. Za prohru mu nabídli 100 tisíc dolarů

av av
14. 4. 2020 15:02
Úmyslně prohraj a dostaneš spoustu peněz. Sázkařské gangy pokoušejí čest hůře finančně situovaných tenistů běžně a jejich činnost je stále velmi špatně odhalitelná. Dokazuje to případ Sergeje Stachovského.
Sergej Stachovskij při proslulé výhře nad Rogerem Federerem ve Wimbledonu 2013.
Sergej Stachovskij při proslulé výhře nad Rogerem Federerem ve Wimbledonu 2013. | Foto: ČTK

Ukrajinský tenista, senzační přemožitel Rogera Federera z druhého kola Wimbledonu v roce 2013, překvapil historkou o tom, jak se ho mafie snažila zapojit do nekalých sázek.

Poprvé do médií promluvit o neblahé zkušenosti mu ale trvalo přes jedenáct let.

Čtyřiatřicetiletý Stachovskij pro ukrajinskou televizi popsal zážitek z Australian Open 2009. Mladý tenista se tehdy v Melbourne připravoval na zápas prvního kola proti Francouzovi Arnaudu Clémentovi, když za ním přišli dva muži.

"Jen tak mi nabídli sto tisíc dolarů za to, že ten zápas prohraju," přiznal Ukrajinec. Muži prý jasně deklarovali, že hrají pouze roli jakýchsi prostředníků a že za jejich nabídkou stojí bohatí investoři.

Stachovskij odolal pokušení a důrazně odmítl. První kolo pak skutečně prohrál v pěti setech, když neudržel vedení 2:1 na sety. Ve chvíli, kdy odcházel z kurtu, byl vzteky bez sebe.

"Mít je tam v tu chvíli po ruce, praštím je raketou," podotkl tenista, který svou ztrátu koncentrace dával částečně za vinu právě nezvyklému rozhovoru před zápasem.

I proto nechtěl nechat pokus o zmanipulování duelu jen tak vyšumět. Okamžitě kontaktoval Jednotku pro bezúhonnost tenisu (TIU - Tennis Integrity Unit, pozn. aut.), která byla v Londýně založena teprve rok předtím.

Žádné konkrétní vyšetřování ale vůbec nezačalo. Vše zhatil strach Stachovského o jeho rodinu.

"Zeptali se mě, kdo to byl, a já se zeptal, jestli jsou připraveni ochránit mou rodinu. Protože tohle byli pouze pěšáci a lidé, kteří za tím skutečně stojí, jsou velmi nebezpeční. A celá má rodina je na Ukrajině. Odpověděli, že mi nemohou vůbec nic zaručit," vysvětlil Stachovskij, proč nakonec odmítl konkrétněji vypovídat.

Nabídky sázkařů na zmanipulování zápasů jsou ale podle všeho v tenisové branži běžné. Aktuálně.cz to před lety potvrdil český tenista, který si nepřál být jmenován.

"Pořád mi píšou nějací sázkaři, hlavně Rusové. Mohl jsem prodat desítky až stovky svých zápasů, stačilo kývnout. Na turnajích nižší kategorie Futures nabízejí kolem 2000 dolarů za záměrně prohraný set a zhruba 5000 dolarů za schválně prohraný zápas," přiblížil běžnou praxi.

Protikorupční organizace TIU zaznamenává podezřelé sázky prakticky neustále. Ty ale samy o sobě nejsou důkazem korupce a skutečné vyšetřování z nich vyplyne málokdy.

Zvýšený počet podezřelých sázek zaznamenala jednotka v prvním čtvrtletí letošního roku. Důvodem byl stále menší počet turnajů zaviněný koronavirovou krizí. O to více se pokusy o ovlivnění objevovaly na turnajích nižších kategorií.

"Nárůst naznačuje, že se na nižší úrovně profesionálního tenisu zaměřili korupčníci, když se začalo blížit přerušení soutěží kvůli koronavirové pandemii," uvedla TIU ve zprávě.

Hlad po sázkách zůstává neukojený, a tak se v posledních týdnech v nabídkách především zahraničních sázkových kanceláří objevují pochybné zápasy z amatérských turnajů v Bělorusku, Rusku nebo Arménii.

 

Právě se děje

Další zprávy