Nemají ani na taxík a nikoho to nezajímá. Tenisu hrozí zkáza, hřímá kouč Sereny

Aleš Vávra Aleš Vávra
10. 4. 2020 12:01
Problém špatných výdělků hráček a hráčů mimo elitní stovku světového žebříčku je na stole léta. Nyní během dlouhé přestávky zaviněné pandemií koronaviru ale náhle znamená reálnou a vážnou hrozbu. Tenisový svět je v ohrožení.
Patrick Mouratoglou se Serenou Williamsovou.
Patrick Mouratoglou se Serenou Williamsovou. | Foto: Reuters

Zatímco největší hvězdy a většina tenistů patřících mezi vyvolenou stovku nadále dostává peníze od sponzorů, ti méně šťastní, závislí výhradně na prize money z turnajů, se ze dne na den ocitli bez příjmu. 

I mocní a bohatí si začínají uvědomovat nebezpečí, které specifický a fatálně nerovný tenisový systém aktuálně přináší. 

Třeba slovutný Patrick Mouratoglou.

Majitel věhlasné akademie v prosluněném francouzském Nice, v níž v poslední době pro špičkový tenis vychoval třeba Coco Gauffovou nebo Stefana Tsitsipase, a v neposlední řadě dlouholetý trenér Sereny Williamsové přispěchal s otevřeným dopisem adresovaným tenisové komunitě. Varoval v něm před dopady krize.

"Hráči mimo stovku se jen zřídka prosazují a většina z nich je nucená financovat vlastní kariéry, aby se udrželi mezi profesionály. Jejich životy jsou bojem s financemi," napsal rodák z Francie.

Upozornil na fakt, že zatímco basketbalisté nebo fotbalisté jsou krytí fixními ročními platy, tenisté jsou de facto nezávislými dodavateli.

"Platí si za cesty. Hradí stálý příjem svých trenérských týmů, zatímco jejich vlastní příjem závisí na tom, kolik zápasů vyhrají. Je to systém založený na meritokracii, což je za mě úplně v pořádku. Ti nejlepší si stoprocentně zaslouží své peníze," pokračoval Mouratoglou.

Naopak vyjádřil nesouhlas s jiným tenisovým specifikem. Stý nejlepší hráč jednoho z nejpopulárnějších sportů na světě, sledovaným odhadem miliardou fanoušků, má jen sotva zajištěné živobytí. 

Deník Washington Post ocitoval 375. hráčku žebříčku, Gruzínku Sofii Šapatavovou, která na konci března odstartovala na Change.org petici. Žádá v ní Mezinárodní tenisovou federaci i vedení ženského a mužského okruhu o finanční podporu.

"Je tady obrovská díra a je to šílené. Když to srovnáme, třístý nejlepší fotbalista světa bere miliony za to, že sedí na lavičce v druhořadém klubu. Třístý tenista světa si nemůže dovolit ani taxík do hotelu," prohlásila.

Hráči z nižších pozic nedisponují úsporami, žijí z týdne na týden, turnaj od turnaje.

"Nemáme žádný příjem a nikoho to zřejmě nezajímá. Samozřejmě mám strach. Sice nejsem v situaci, že bych neměla co jíst, jenže každý měsíc musím platit složenky. Jiní jsou na tom mnohem hůře, vydrží tak týden nebo dva. Spousta tenistů bude muset skončit, až jednou krize opadne, už nebudou mít peníze na cestování po turnajích," vysvětlila.

Tenistky jako ona jsou nuceny pracovat bokem. Šapatovová konkrétně dělá trenéřinu a hraje na exhibicích. Mladá Australanka Gabriella Da Silva Ficková musela začít pracovat v kavárně svého otce. A případů, kdy se sportovci z nižších pater žebříčků musí otáčet jinde než na kurtu, dramaticky přibývá.

Ostatně to, že by mohla současná krize ve velkém ukončovat kariéry tenistů, v rozhovorech pro Aktuálně.cz potvrdily české hráčky z druhé stovky žebříčku, Tereza Martincová a Barbora Krejčíková.

"Kdyby tour stála třeba půl roku, měla bych problémy. Neměla bych žádný příjem, nemohla bych se připravovat, trénovat, platit výdaje, které mám. A myslím si, že by to pro mnoho dalších hráčů mohlo znamenat existenční problémy i třeba konec kariéry," uvedla druhá jmenovaná ve chvíli, kdy byl na začátku března zrušen první turnaj v Indian Wells.

Mouratoglou proto vyzývá: Je čas, aby tenisová komunita přišla z řešením, jak potřebným pomoci. "Někteří se už vzdávají svých snů a končí kariéry," podotkl.

Tenis podle něj představuje extrémní úroveň nerovnosti, která nesnese srovnání s jinými podobně populárními sporty.

"Jde o to, že tenis nezbytně potřebuje, aby přežili. Tenis nemůže žít jen ze svých elit. Zakrněl by," přišel Mouratoglou s černým scénářem. Nutné je podle něj nejprve vymyslet okamžitou pomoc a poté se zamyslet nad tím, jak podmínky upravit v dlouhodobém horizontu.

Už v září minulého roku se za větší příjmy pro méně slavné hráče a hráčky postavil Roger Federer.

"Špičkoví hráči už mají dost. Měli bychom se soustředit na hráče dole. Myslím, že z challengerů a úvodních kol grandslamů by měli dostávat větší peníze. Trénují a vyvíjejí stejné úsilí jako my," prohlásil Švýcar, který si během své fenomenální kariéry ozdobené dvaceti grandslamovými tituly prozatím vydělal astronomických 129 milionů dolarů.

První konkrétní pomocí bude virtuální turnaj v Madridu. Pořadatelé přišli s revoluční myšlenkou, podnik se na konci dubna odehraje pomocí videohry Tennis World Tour a zúčastní se i největší hvězdy. Výtěžek z akce půjde na konto tenistům, kteří strádají.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy