Kvitová se porazila sama, vystresovaná a bez taktiky. Plíšková uchvátila precizností

Aleš Vávra Aleš Vávra
22. 10. 2018 7:04
Start českých tenistek do singapurského Turnaje mistryň už nemohl být rozdílnější.
Karolína Plíšková zvládla úvod tenisového Turnaje mistryň skvělě. Obhájkyni titulu Caroline Wozniackou porazila 6:2, 6:4.  | Video: Asociated Press

Praha - Vystresovaný a uspěchaný tenis Petry Kvitové neměl naději na úspěch. Česká hráčka v úvodu tenisového Turnaje mistryň nepůsobila na kurtu dobře, až příliš často chybovala a to zejména v rozhodujících momentech jednotlivých her.

Zlomila ji absence taktiky i selhání v hlavě, které jakoby si do Singapuru přenesla z grandslamových turnajů, na nichž v poslední době doplácí na nervozitu a neschopnost vyrovnat se s tlakem.

Marně jí trenér Jiří Vaněk v průběhu zápasu proti Ukrajince Elině Svitolinové zdůrazňoval, aby tolik nehnala výměny k co nejrychlejšímu konci, aby byla trpělivější. Češka se naopak dokola snažila hrát zázračné údery z nepřipravených pozic.

Působilo to, jako by neměla na nebezpečnou Ukrajinku připraven taktický plán.

Její výkon také zaváněl podceněním soupeřky. Drtivá statistika vzájemných zápasů 7:1 pro českou hráčku přímo vybízela k tomu, aby Kvitová vsadila na tradiční jednoduchý taktický model: hrát svou hru, vnutit soupeřce vlastní tempo a umlátit ji sprškou úderů, které v tabulce tvrdosti patří do absolutní světové špičky. Nic složitého.

Absence jakéhokoli plánu B, který by v situaci, kdy její pověstná střelnice produkuje nevynucené chyby mnohem víc než vítězné údery, tentokrát velmi bolela.

Kvitová s postupujícím časem a zápasem unikajícím jí pod rukama vsadila na ještě výraznější razanci a z takového kruhu vlastní zkázy už nebylo cesty ven.

Absolutně liché je jakékoli velebení Svitolinové za předvedený výkon. Pravdou je, že Ukrajince stačil jen lehounký nadprůměr. Kvitová se porazila sama.

Není ale proč úvodní porážku brát příliš vážně a Kvitovou podceňovat. Druhý zápas, který momentální světová sedmička sehraje v úterý odpoledne proti Caroline Wozniacké, může být úplně jiný. Češka je nevyzpytatelná a stále může na kurtu hodně ublížit jakékoli soupeřce.

Jestliže na výkonu Petry Kvitové, potažmo jejího trenérského týmu nelze po neděli pochválit takřka nic, u Karolíny Plíškové platí pravý opak.

Pátá hráčka světového žebříčku nastoupila proti obhájkyni titulu Wozniacké fantasticky připravená. Určená taktika fungovala naprosto dokonale, Plíšková zdatně konkurovala favoritce i v dlouhých výměnách, bojovala o každý míč a vytvářela na tváři dánské sokyně udivené grimasy naplněné bezradností.

Překvapená byla nejen Dánka. Špičkový výkon Plíškové byl pozitivním šokem i pro české fanoušky, kteří v předzápasových prognózách lounské rodačce příliš nevěřili. 

Jenže Češka se mistrně poučila z loňského prohraného semifinále v téže hale, na tomtéž povrchu. To, ani cenná trenérská práce Rennae Stubbsové, by ale nebyly nic platné, kdyby Plíšková nepředvedla ty nejúchvatnější věci v těch nejvypjatějších okamžicích.

Pověstný ledový klid, který letitou přezdívku Plíškové - tedy Ace Queen, často komolí na Ice Queen, tentokrát zapůsobil jednoznačně pozitivně. "Byla jsem klidná jako dlouho ne," vyzdvihla po duelu.

Jestliže Martina Navrátilová těsně před Turnajem mistryň českou tenistku kritizovala za minimální intenzitu tenisového prožitku, při nedělním utkání musela kroutit hlavou, jak se dá zdánlivý nedostatek emocí fantasticky projektovat do soustředěného a po taktické stránce dokonalého výkonu. Znovu se ukázalo, že každá mince má dvě strany.

Ostatně, stoprocentní bilance deseti odvrácených brejkbolů z deseti hovoří jasnou řečí. Brilantní.

Kritické momenty si Plíšková uhrála neskutečně a primárně nešlo o žádné snadné fiftýny urvané díky servisu. Češka si je vyběhala. S o mnoho lépe atleticky vybavenou soupeřkou se pouštěla do krásných výměn. A vyhrávala je.

"Takhle dobrou hráčku jsem dlouho neporazila," mohla po utkání prohlásit hrdá vítězka. V úterý po utkání se Svitolinovou už může slavit postup do semifinále.

Pokud zopakuje výkon z prvního utkání alespoň z 90 procent, nemělo by jít o výraznější problém. Ale předem cokoli předpokládat v ženském tenise, obzvláště pak nyní v Singapuru mezi osmičkou těch nejlepších, je takřka nemožné. V úterý zase může být úplně všechno jinak.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy