Kdo přežije, vyhraje. Čínský Turnaj mistryň ničí tenistky, jejich nevole sílí

av av
31. 10. 2019 6:23
Po čtyřech dnech Turnaje mistryň sílí kritika na adresu pořadatelů. Číňané při své premiéře připravili extrémně pomalý a specifický povrch, který v závěru náročné sezony kosí špičkové tenistky.
Bianca Andreescuová opakává zraněné koleno. Moment, který udržel ve hře Karolínu Plíškovou.
Bianca Andreescuová opakává zraněné koleno. Moment, který udržel ve hře Karolínu Plíškovou. | Foto: Reuters

"Jsem ráda, že žiju," prohlásila Karolína Plíšková po středeční jednosetové výhře nad Biancou Andreescuovou.

Devatenáctiletá Kanaďanka, podle mnohých největší favoritka elitního klání pro osm nejlepších hráček planety, se zranila už po pěti minutách. První set přes velké problémy s pohybem ještě odehrála, pak ale české soupeřce podala ruku a odebrala se zklamaně do útrob stadionu Bay Sports Centre v jihočínském Šen-čenu.

Problémy cítí i Plíšková, přestože zatím na turnaji odehrála jen tři sety. Některé další hvězdy jsou na tom ještě hůř. Stížností na nejen pomalý, ale i výrazně atypický povrch, významně přibývá.

"Je konec sezony, všichni toho mají plné zuby a povrch tomu vůbec nepomáhá. Já sama jsem se po utkání se Svitolinovou cítila blbě a bolela mě kolena, což se mi nikdy nestává," řekla světová dvojka novinářům v dějišti WTA Finals.

Andreescuovou už v prvním utkání proti Halepové trápily bolesti zad, ve středu si ale poranila právě koleno. Při dobíhání míče se jí podlomilo a problém byl na světě. 

"Divné," podotkla Kanaďanka. "Slyšela jsem, jak mi v koleně křuplo. Při hře to pak pro mě bylo hodně nepříjemné, skoro jsem nemohla ohnout koleno," vysvětlovala s tím, že bojovala jak jen mohla, ale tělo nakonec řeklo stop.

Andreescuová se ještě nevzdává a čeká na pozitivní rentgen, který by jí umožnil turnaj dohrát. Narozdíl od Naomi Ósakaové, která Šen-čenu zamávala na rozloučenou už před svým druhým zápasem. Zradilo ji rameno.

Pořadatelům zároveň dělá vrásky i očividná nespokojenost další z hvězd, wimbledonské šampionky Simony Halepové. Ta podle dostupných informací v Šen-čenu téměř vůbec netrénuje, aby výzvu v podobě náročného zakončení sezony zvládla bez úhony.

"Po celém roce jsme všechny hodně unavené. A na tomto povrchu musíme udělat extra práci při každém míči. Je to hodně těžké," přiznala poté, co prohrála ve dvou setech s Ukrajinkou Elinou Svitolinovou.

Vzápětí na tiskové konferenci odmítla své lehké protesty označit za "stížnost". 

Dle četných ohlasů na sociálních sítích nicméně dosavadní průběh turnaji vadí značné části tenisových fanoušků. Ti zpochybňují atraktivitu turnaje, který má být přehlídkou toho nejlepšího, co současný ženský tenis nabízí. Spíše ale připomíná lazaret a soutěž ve stylu kdo přežije, vyhraje.

O šampionce pravděpodobně nerozhodne čisté tenisové umění, ale spíše vůle a pevné zdraví.

Petra Kvitová po druhé porážce přiznala, že se nachází v psychicky nekomfortní situaci. Karolína Plíšková naopak zachovává své typické sebevědomí.

Obě Češky mají stále šanci na postup, i díky tomu, že se v každé ze skupin našla jedna se zdravím marně bojující soupeřka. Obě ale musí v závěrečném duelu porazit letošní grandslamovou šampionku.

Kvitová ve čtvrtek vyzve Ashleigh Bartyovou, Plíšková v pátek Simonu Halepovou. Všechny duely vysílají v přímých přenosech televizní stanice O2 TV Sport a O2 TV Tenis.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy