Světový pohár v Tatrách zaujal hlavně elánem Slováků. Ukázali, že na to mají

Michal Šenk Michal Šenk
8. 3. 2016 12:27
Slovensko po letech hostilo závody Světového poháru ve sjezdovém lyžování. A organizací rozhodně nezklamalo. Ba právě naopak, řine se na ně chvála ze všech stran.
Atmosféru i připravenost trati v Jasné si pochvalovala i vedoucí žena slalomu Mikaela Shiffrinová.
Atmosféru i připravenost trati v Jasné si pochvalovala i vedoucí žena slalomu Mikaela Shiffrinová. | Foto: Reuters

Jasná - "Pojďte se prosím posunout na té tribuně víc do strany ať to vypadá hezky v televizi," řídil moderátor sobotní slalomové show v Jasné pod Chopkem davy diváků. Slováci si dali hodně záležet, aby vše kolem organizace světového poháru ve sjezdovém lyžování, které země hostila po dvaatřiceti letech, bylo co nejlepší.

Atle Skårdal, ředitel závodů světového poháru žen Mezinárodní lyžařské federace (FIS), minimálně jeden primát Slovákům přiřkl. "Tratě závodů a sjezdovky jsou nejlépe připravené ze všech závodů celé sezony," řekl. A to je na dopady vrtochů počasí, které si pohrávaly s Jasnou dolinou po celý víkend, co říct.

Sobotní obří slalom byl kvůli silnému větru zrušen a přesunut na pondělí. Celé první kolo nedělního slalomu pak zasypával mokrý sníh a lidé mířící k závodnímu kopci, víc než aby šli nahoru, tak po ušlapaném umrzlém podkladu klouzali zpátky dolů. Jedno z operativních doporučení pořadatelů bylo dokonce i vzít si s sebou na kopec mačky. 

Zájem veřejnosti byl obrovský

V neděli dopoledne, když už mělo celé Slovensko odvoleno své zástupce do parlamentu (mimochodem Demänovská dolina se stala v sobotu - volební den - místem, kde hlasovalo nejvíc Slováků na voličský průkaz), se na závodech sešlo téměř 20 tisíc diváků. 

"Je skvělé jet před tolika lidmi, ne jako u nás v Americe, kde bývají tribuny poloprázdné," libovala si pozdější vítězka slalomu Američanka Mikaela Shiffrinová.

Ale den stejně patřil domácím – Petře Vlhové a hlavně Veronice Velez-Zuzulové, třetí v pořadí závodu.

"Holky za nás udělaly polovinu práce," těšilo zástupce z organizačního týmu domácích pořadatelů Maroše Sýkoru. Na sjezdovkách, v jejich nejbližším okolí a vůbec celém zázemí fungovalo po dobu závodního víkendu na šest stovek pracovníků a dobrovolníků. K tomu nutno připočíst další desítky policistů nebo třeba osm desítek nakontraktovaných řidičů autobusů, kteří pendlovali mezi Liptovským Mikulášem a centrem závodů v Jasné, aby všechny fanoušky vybavené řehtačkami a borovičkou dovezli pod kopec a zase zpátky domů.

Akce se nakonec prodraží

Rozpočet celé akce byl původně naplánován na 1,7 milionu eur (zhruba 46 milionů korun). "Bude ale o něco vyšší. Nejsou v něm započítané některé vícenáklady na chod střediska a podepíše se na tom i prodloužení celé akce až do pondělí," ví Sýkora.

Na místě zrušení sobotního programu ale nikomu nijak viditelně nevadilo. Sjezdovka není tělocvična, počasí neporučíme - znělo odevšad. 

Slováci zaujali například také zahajovacím ceremoniálem celého víkendu v nedaleké jeskyni nebo party stany a DJ´s na každém rohu v areálu kolem centrálního mozku celé operace - Hotelu Grand.

"Bereme to jako reklamu Slovenska, regionu, našeho střediska, přímé přenosy od nás šly do desítek zemí, bylo tu dvě stě novinářů z celého světa," počítal Sýkora.

Za rok Špindl? Snad

Plánem provozovatelů střediska v Jasné, které patří pod skupinu Tatry Mountain Resorts podobně jako několik dalších skiareálů na Slovensku, ale také třeba Špindlerův Mlýn v Česku, je spojit československé síly a o pořadatelství "svěťáku" se do budoucna střídat.

"Příští sezonu si dáme pauzu. Pro březen 2018 chceme uspět s kandidaturou Špindlu. Střídat se, by bylo fajn. Ale je to zatím jen úvaha," vysvětluje Sýkora. 

Světový pohár ve Špindlerově Mlýně se jel naposled v roce 2011. Jasná se o návrat po víc jak třech dekádách snažila deset let. Do modernizace střediska se investovalo přes 200 milionů eur. Nesnadné bylo bojovat i na poli sportovní diplomacie. Dnes je podle Sýkory dobré to, že FIS se snaží hledat pro svěťáky nové lokality, čehož důkazem může být například i loňské pořádání těchto závodů v bulharském Bansku. "Třeba nemáme s tímto byznysem takové zkušenosti jako v tradičních alpských zemích, ale máme elán," soudí Sýkora. 

Letošní obnovená premiéra světových pohárů ve sjezdovém lyžování v Jasné pořadatelům rozhodně nevydělá. Určitě ne hned. Doufají ale, že až napadne čerstvý sníh v té další zimě, bude na svazích pod Chopkem řada nových amatérských lyžařů, kteří budou chtít zkusit, jak může být Jasná cool a moderní. Krátký skok z Prahy ukázal, že je.  

 

Právě se děje

Další zprávy