Glosář - Trenér Sparty Zdeněk Ščasný si v pozdním čtvrtečním večeru užíval malou satisfakci. Ukázalo se, že na zápas vyřazovacího kola Evropské ligy dokázal svůj tým připravit lépe než kouč favorizovaného Krasnodaru. A pomohla mu k tomu i jeho oblíbená taktická zbraň, kterou ovšem v průběhu podzimu musel odložit k ledu. Znovu ji z něj vytáhl v pravý čas.
Je to jen pár měsíců, takže nebude těžké vzpomenout si, že na začátku sezony neuspěla Sparta v klíčovém souboji s CSKA Moskva. Experti tehdy trenéru Ščasnému vyčítali taktickou chybu. I za stavu 2:0 se totiž sparťané hrnuli do útoku, nezahušťovali prostor ve středu pole a soupeř pak vstřelil laciné góly, kterými letenskému týmu už už pootevíranou cestu do Ligy mistrů, nebo přinejmenším do jejího play off, přibouchl.
Ve zmiňovaném úvodu sezony zkoušela Sparta na české poměry revoluční rozestavení 3-5-2. Jenže výsledkově i herně přitom klopýtala nejen proti CSKA, ale i v dalších duelech. Na vině byly zejména primitivní chyby, jež v základní rozehrávce plodili zadáci nezvyklí na svou novou roli. Nutnost sbírat body jistějším způsobem proto velela Spartě vrátit se ke klasice se čtyřmi obránci v zadní linii.
Takové převaze by slušela i vyšší výhra
Ale Ščasný si svůj tříobráncový model à la Juventus stále nosil v hlavě. A v souvislosti se zápasem proti Krasnodaru především cítil, že právě na jeho systém by mohl účinně fungovat. V zimních přípravných zápasech přitom Ščasný tříobráncové rozestavení ani jedenkrát nepoužil, věděl, že soupeřova špionáž funguje. A simsalabim, z klobouku ho vytáhl ve čtvrtek večer.
Hráči Sparty se tak najednou objevovali v trochu jiných prostorech, než kde je Krasnodarští čekali. Uvolňovaly se výrazně prostory po krajích, zato střed Sparta přehustila zařazením dvou štítových záložníků Váchy a Marečka.
Rozehrávka od nich sice nebyla zdaleka tak pestrá jako od Matějovského, halvbeci i útočníci Sparty by si jistě zasloužili i větší počet náběhových přihrávek, ale i to, co se zejména Dočkalovým prostřednictvím podařilo dopředu distribuovat, bohatě stačilo na převahu vyjádřenou údaji 17:3 na střelecké pokusy či 8:2 na rohy.
Což je převaha taková, že by jí slušel i výraznější výsledek než 1:0. A to byla v zásadě jediná věc, za kterou si mohli Pražané ve čtvrtek trošičku drbat hlavu. Byli natolik lepší než Krasnodar, že si vskutku zasloužili i výraznější náskok do odvety.
Co k tomu chybělo? Bezpochyby marodící David Lafata, který je schopen dát gól i z ničeho, neřkuli střelecky využít velkého tlaku při vysokém počtu standardních situací. Nicméně Sparta si tentokrát dokázala poradit i bez svého kapitána, zastal ho 21letý Lukáš Juliš, co se parádním gólem (viz video) blýskl už na APOELu.
Tentokrát svůj evropský účet vylepšil klasickou hlavičkou, jíž zužitkoval jeden z Dočkalových gólových centrů. A co do významu, šlo bezpochyby o zatím nejdůležitější gól jeho kariéry. Výhra 1:0 je totiž v pohárových počtech výtečná a příští čtvrtek budou tisíce párů nejen sparťanských očí hypnotizovat televizní obrazovky, protože šance postoupit přes Krasnodar je najednou mnohem větší, než se čekalo.
Krejčímu svědčí konkurence nevídaným způsobem
To se projevovalo kupříkladu v sázkových kancelářích. Jejich bookmakeři i sázející celkem věřili v úspěch Sparty doma, postupové šance ale sázkaři podle svých vkladů až z 90 procent přičítali Krasnodaru. Z toho vyplývaly i kurzy, Fortuna favorizovala před prvním utkáním ruský tým postupovým kurzem 1,68, oproti Spartě (2,03). Jen Victoria Tip viděla postupové šance jako vyrovnané (1,85 oba). Po výhře Sparty 1:0 se ovšem zmíněné kurzy budou muset kapku přemalovat.
Sem tam nějaká chybička se v rozehrávce pražského týmu i ve čtvrtek našla, žádná z nich ale nebyla natolik fatální, aby ji soupeř dokázal využít ve svůj prospěch. Naopak Sparta měla i trochu smůly, když hned v úvodu Fataiova střela olízla vnější tyč a brzy nato zastavil Nigerijcův gólový průnik slovinský rozhodčí velmi přísným verdiktem o údajném útočném faulu sparťanského útočníka.
Na to, jak se Fatai v zimě v přípravě trápil, zahrál v důležitém utkání velmi dobře. Za nejlepšího muže zápasu lze asi označit Ladislava Krejčího, který se nad fyzicky velmi náročnou rolí levého halvbeka nijak neofrňoval, naopak na "volné lajně" uplatňoval své rychlostní předpoklady a celkem se mu dařilo kloubit je v osobních soubojích i s technikou. Konkurenční boj v kádru Sparty, který vznikl příchodem Šurala, má na Krejčího obzvlášť blahodárný vliv.
Vyzdvihnout si za svůj výkon zaslouží i Jakub Brabec. Když si věří, ví, co má hrát, a oprostí se od dětských chyb, najednou je z něj hvězda. Schopná navíc kolmé konstruktivní rozehrávky, jaká se u českých stoperů často nevidí.
Zatímco Sparta zahrála ve čtvrtek na hranici svých možností, Krasnodar se podle všeho pohyboval hluboko pod svým potenciálem, což jsou faktory, které se samozřejmě vzájemně ovlivnily a podmínily.
I jeden "mistrák" v nohách navíc dělá divy
Oleg Kononov, kouč Krasnodaru, před utkáním rozprávěl, že jeho svěřenci mohou Evropskou ligu vyhrát. V Praze nechápal, co se s nimi děje. "Máme týden na to, abychom výrazně zapracovali na naší ofenzivní fázi," hlesl.
Branku Sparty ohrozili jen ze standardní situace, kdy sudí správně postřehli Granqvistův ofsajd, a v závěru si pak Wandersonovu střelu pohlídal Bičík.
A to je na poměry Krasnodaru, který v na podzim v tabulce skupiny Evropské ligy předstihl i věhlasný tým Dortmundu, sakra málo.
Při každém doteku s míčem bylo patrné, že si hráči Krasnodaru s balonem rozumějí, individuální schopnosti všech plejerů ruského klubu byly na vysoké výši. Jen jako by nevěděli, jak s tím naložit. Když vezmeme v potaz skutečnost, že Krasnodar bývá oceňován právě pro své kolektivní pojetí, pak se asi jen potvrzuje teze o tom, že je zaskočila taktika Sparty, která ruskému celku neumožnila hrát to, na co je zvyklý. Samozřejmě - taktika podpořená srdnatým výkonem pražského týmu.
V základní sestavě Krasnodaru se sice objevili jen čtyři Rusové, nicméně i tak se projevila stará pravda, že ruský sport funguje na bázi drilu, zato v něm najdete opravdu jen velmi limitovanou schopnost improvizace. I proto Krasnodar nedokázal na sparťanský taktický fígl reagovat.
Do ruské ligy vstoupí Krasnodar až 1. března. Sparta odehrála po zimní pauze první "mistrák" v sobotu ve Zlíně, další přidá v neděli proti Mladé Boleslavi. Někdo by řekl, že jeden dva zápasy nemůžou mít na věc takový vliv, ale - jak se ukázalo - můžou.
Krasnodar vykazoval mnohé znaky nerozehranosti. Jeho fotbalový potenciál jako by bublal jen někde pod povrchem, ale na hřišti se prakticky nerealizoval. Trochu to i vypadalo, že Krasnodar přijel do Prahy s cílem podržet co nejvíc míč, neinkasovat a rozhodnout o postupu doma v odvetě.
Přičemž ve chvíli, kdy ruský celek inkasoval a potřeboval přepnout do útočnějšího modu, nešlo mu to.
Odveta může být úplně jiná, ale Sparta má rozhodně dobře našlápnuto k tomu, aby se mezi nejlepších 16 týmů Evropské ligy dostala. Tuhle tajenku rozluští už příští čtvrtek, věřme, že je na co se těšit!
Facebooková strána autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz