Zopakuje Kreuziger vítězství na „pivní klasice“?

Ondřej Kurečka
19. 4. 2015 9:00
V nizozemském Maastrichtu dnes odstartuje jubilejní padesátý ročník jednorázového cyklistického závodu Amstel Gold Race.
Romn Kreuziger
Romn Kreuziger | Foto: www.letour.com

Maastricht - V nizozemském Maastrichtu dnes odstartuje jubilejní padesátý ročník jednorázového cyklistického závodu Amstel Gold Race, kterým započne trojice ardenských klasik. Ty budou pokračovat ve středu již v Belgii závodem Valonský šíp a vyvrcholí nedělním Lutych-Bastogne-Lutych, nejstarším závodem světa.

Atraktivní podniky to budou také pro české fanoušky, Roman Kreuziger totiž bude chráněným závodníkem týmu Tinkoff-Saxo a Amstel už jednou dokázal vyhrát. Poprvé se prestižních závodů zúčastní také Petr Vakoč.

Kreuzigerův zřejmě životní úspěch

Trať mezi Maastrichtem a Valkenburgem bude měřit 258 kilometrů, při nichž peloton zdolá 34 poměrně krátkých, ale často prudkých ardenských kopců, včetně čtyřnásobného průjezdu slavného Caubergu. Jako tradičně vše vyvrcholí při posledním výjezdu na tento kopec, z vrcholu stoupání již budou na závodníky čekat pouhé dva rovinaté kilometry do cíle. Ty, kteří vydrží, tak čeká další více než šestihodinová „šichta“ v sedle bicyklu. 

Závod Amstel Gold Race byl svědkem zřejmě životního úspěchu Romana Kreuzigera, který bude na startu i dnes. V roce 2013 Kreuziger ujel zbytku pelotonu při předposledním průjezdu Caubergu, nějakých 18 kilometrů před cílovou páskou, aby se přidal ke skupině uprchlíků. S tou pak pokračoval až na metu sedmi kilometrů do cíle, kdy se to rozhodl zkusit sólově.

Náskok pár desítek sekund si český závodník udržel až pod závěrečný kopec tradičně obsypaný fanoušky. „Poslední Cauberg pro mě byl nekonečný. Hrozně mi pomohli fanoušci, kteří mě hnali dopředu,“ popisoval po závodě rodák z Moravské Třebové.

Peloton na úpatí Caubergu zlikvidoval zbytek úniku a mílovými kroky se přibližoval ke Kreuzigerovi. Philippe Gilbert, dalo by se říci, specialista na tento závod jedoucí v dresu mistra světa získaném také na tomto stoupání, vyrazil vpřed neskutečnou rychlostí, za ním následovali další.

Hlavním cílem je Lutych

Vedoucí muž udržoval dále své tempo a už na závěrečné rovině se ohlížel za sebe, kde ale stále nikoho neviděl, navzdory úsilí Gilberta, Valverdeho a dalších. „Na pětistovce už jsem věřil, že vyhraju,“ přiznal. Cílovou pásku protnul Kreuziger s náskokem 22 vteřin a mohl si tak v klidu užít zaslouženého vítězství. „Myslím, že jsem si pro vítězství tvrdě šel a nikdo nemůže říct, že bylo šťastné,“ hodnotil český závodník svůj úspěch.

A jak již bylo zmíněno, Kreuziger pojede i tentokrát, byť bude patřit spíše k širšímu okruhu favoritů. „Uvidíme, jak na tom budu, protože jsem byl skoro měsíc bez závodu. Je to směřované hlavně k Lutychu, kde bych chtěl uspět. Ale důležité jsou pro mě všechny ty klasiky.

Máme silný tým a věřím, že budeme hodně dobří,“ uvedl závodník týmu Tinkoff-Saxo pro svůj web. Překvapit by mohl také jeho mladší týmový kolega, Dán Michael Valgren Andersen. Pro oba je jistě škoda, že už je z týmového vozu nebude koučovat vítěz z roku 1997, Bjarne Riis, bývalý majitel týmu, jež byl odvolán z funkce generálního manažera.

Vakočova premiéra, favorit Gilbert

Kreuziger nebude jediným Čechem na startu. Svou premiéru na ardenských klasikách si odbude Petr Vakoč, který by se právě na tyto závody rád v budoucnu zaměřil. Tým Etixx-Quick Step vkládá velké naděje především do úřadujícího světového šampiona, čtyřiadvacetiletého Poláka Michala Kwiatkowského. Ten už dokázal navzdory velmi mladému věku dojet na Amstelu čtvrtý i pátý a bude patřit k hlavním favoritům.

„Vím, že jsem v minulosti na Amstelu získal zkušenosti, nejtěžší věc je rozvrhnout si tempo na Caubergu, to je klíčový bod závodu,“ popisuje Kwiatkowski. Vakoč, pro něhož mají týmoví kolegové jen slova chvály, a jeho podpora pak můžou být jedním z rozhodujících faktorů při Polákově úspěchu.

Za hlavního favorita je, navzdory nevýrazným výsledkům v probíhajícím roce, nejčastěji označován obhájce Philippe Gilbert, který bude usilovat již o svůj čtvrtý triumf v závodě. Belgičanovo vyjádření vystihuje, proč je právě on hlavním favoritem: „Mám prostě rád tento druh úsilí, krátkého a intenzivního. Když se podíváme na má vítězství, tak velké procento jich vzešlo z podobných stoupání. Vyhrál jsem spoustu závodů, kde je cíl na kopci, jako je tenhle.“

Silní Španělé

Zmínit musíme samozřejmě také Alejandra Valverdeho, pro něhož je Amstel jedinou ardenskou klasikou, jež dosud nevyhrál. A jak už tomu u zkušeného Španěla bývá zvykem, nejednou byl tady k triumfu velmi blízko. Valverde znovu prožívá veleúspěšnou sezonu zahrnující například tři etapové triumfy na Okolo Katalánska. Po Amstelu se do týmu Movistar přidá i Nairo Quintana, španělský matador tak bude absolutním lídrem zřejmě pouze v nizozemském závodě.

Až téměř strach jde z ruského týmu Katusha. Zkušená trojice jižanů ve složení Rodriguez, Moreno a Caruso totiž znamená, že můžou sportovní ředitelé týmu hrát více kartami, všichni tři závodníci jsou schopní tyto závody vyhrávat. Zejména Rodriguez, zvaný „Purito“ je ve skvělé formě a rád by si vylepšil vzpomínky na závody v Beneluxu.

Před rokem si totiž právě tady poprvé poranil žebra, aby se následně „dorazil“ na Giru, což u rodáka z Barcelony způsobilo loňský výsledkový ústup ze slávy. Střízlíkům v ruském týmu samozřejmě nejvíce vyhovuje superprudký výjezd na Mur de Huy, který tradičně uzavírá středeční Valonský šíp, nebezpeční ale budou i na zbylých závodech ardenského týdne.

Čtyřicátníci v polském týmu

Ani tím výčet favoritů nekončí. V minulém roce výborného Gerranse od začátku roku trápí zdravotní problémy, na startu sice bude, ale v týmu Oricy jej v odpovědnosti za výsledek zřejmě nahradí Michael Matthews.

Nizozemští fanoušci budou spoléhat především na krajany Baukeho Mollemu a Toma Dumoulina. Uspět chce i Portugalec Rui Costa, mistr světa z roku 2013 nebo Vincenzo Nibali, aktuální šampion Tour de France.

Loňské druhé místo by rád vylepšil Jelle Vanendert. V polském týmu CCC se sice nepředstaví ani jeden z dvojice českých závodníků, v sestavě se však sešli dva bývalí vítězové Amstelu.

Jsou jimi třiatřicetiletý Němec Stefan Schumacher, vítěz z roku 2007 a dokonce ještě o deset let starší Ital Davide Rebellin, jež vyhrál již před jedenácti lety. Rebellin je jedním ze dvou závodníků, kterým se povedlo zvítězit na všech třech závodech ardenského týdne v jednom roce, druhým je hlavní favorit závodu Gilbert.

 

Právě se děje

Další zprávy