Zlín hostí dětskou olympiádu: Přijelo tři tisíce sportovců

Adam Sušovský Adam Sušovský
25. 6. 2013 18:15
Zlínský kraj hostí Olympiádu dětí a mládeže, přijelo tři tisíce sportovců.
Na Olympiádě dětí a mládeže ve Zlínském kraji závodí tři tisíce dětí. Jezdí se i ostré závody na horských kolech.
Na Olympiádě dětí a mládeže ve Zlínském kraji závodí tři tisíce dětí. Jezdí se i ostré závody na horských kolech. | Foto: Adam Sušovský, ODM 2013

Zlín - Praha letos hostí basketbalové mistrovství světa juniorů i finále fotbalového Superpoháru. Ani tohle ale nejsou největší sportovní akce v Česku. 

Alespoň teda, co se účasti sportovců týče. 

Na Olympiádu dětí a mládeže, kterou letos pořádá Zlínský kraj, dorazilo téměř 3000 dětí ze základních škol a prvních dvou ročníků středních škol. 

"Na letních hrách v Londýně bylo kolem 10 500 sportovců, to myslím hezky ukazuje velikost tohoto projektu," chlubí se místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman. 

Dětská olympiáda: Projekt za 14 milionů

Právě Český olympijský výbor projekt zaštiťuje, ta letošní olympiáda stojí celkově přibližně 14 milionů korun. Zlínský kraj se podílí 5 miliony, 3 milion přispívá ČOV a zbytek doplácí jednotlivé kraje za účast.

O pořadatelství mohou usilovat jednotlivé kraje z nich ČOV vybírá na základě kandidátských projektů. Proces je podobný, jako když Mezinárodní olympijský výbor hledá město pro pořádání olympiády.

Na hrách sportovci nastupují za krajské reprezentace a musí absolvovat podobné akce, jako jejich starší kolegové na „dospělých“ hrách. Takže jsou zde květinové i medailové ceremoniály a slavnostní zahájení i zakončení.

Zátopková: Investovat do sportu dětí má smysl

Na jejich výkony přímo v dějišti pak dohlíží i olympijské legendy českého sportu Dana Zátopková nebo třeba Martin Doktor

„Je jasné, že takto velká  akce něco stojí, ale investovat do sportu dětí má podle mne smysl. Jezdím na dětskou olympiádu už od jejího vzniku v roce 2003. Atmosféra pro děti je krásná a závody opravdu povedené,“ říká legenda českého sportu Zátopková.

„Nemohl jsem si nechat ujít kanoistiku, ale viděl jsem i fotbal, atletiku a horská kola," podotýká dvojnásobný olympijský vítěz Doktor.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Správce Březinova ostravského areálu s nezdaněným lihem poslal soud na devět let do vězení

Olomoucký krajský soud potrestal správce Březinova ostravského areálu Ivana Kováříka devíti lety a dvěma měsíci vězení. Podle soudu byl členem organizované zločinecké skupiny Radka Březiny, která obchodovala s nezdaněným lihem, a má podíl na škodě ve výší 364 milionů korun. Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci, soud zprostil obžaloby. Dospěl k závěru, že žalovaný skutek není trestným činem. Oba muži byli poslední obžalovaní z hlavní větve Březinovy kauzy. Čítala osm obžalovaných, ostatní už byli pravomocně odsouzeni. Žalobce si v případě Pantlíka na místě odvolal. Odvolání bude podávat i Kovářík, kauza tak míří k vrchnímu soudu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy