Růžička: V mládeži máme problém. Je dobře, že přijdou změny

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
28. 5. 2013 20:14
Český svaz ledního hokeje v příští sezoně uvede do provozu první velké změny v pravidlech pro nasazovaní mladších hráčů a juniorů v českých profesionálních ligách.
Vladimír Růžička je trenérskou stálicí a pojmem, přestože hodně sází na mladé hráče. Svaz věří, že podobnou cestou se nebudou bát jít ani další týmy
Vladimír Růžička je trenérskou stálicí a pojmem, přestože hodně sází na mladé hráče. Svaz věří, že podobnou cestou se nebudou bát jít ani další týmy | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Zabrzdit zbytečný odliv mladých hráčů do zahraničních soutěží, zastavit propad výsledků a výkonů mládežnických reprezentací a výhledově také samozřejmě podpořit tu seniorskou.

To jsou hlavní cíle, které mají přinést nově zavedená pravidla pro nasazovaní mladších hráčů a juniorů v českých profesionálních ligách. K úpravě a první prezentaci řádů došlo letos v březnu, platit začne od nadcházející sezony 2013/14.

"Jde o pokračování cesty, kterou jsme nastolili před čtyřmi lety a jejímž cílem je prosazování se mladých hráčů do extraligy," uvedl prezident ČSLH Tomáš Král na úterní tiskové konferenci v Praze.

Pro mladé hráče pět míst na soupisce

Šéf českého hokeje nabádá kluby, aby neměly ze změn přehnané obavy. "V žádném případě ale neohrozí kvalitu extraligy, ba právě naopak," ubezpečuje.

V zájmu poskytnutí většího prostoru mladým hráčům budou moci extraligové a prvoligové celky v příští sezoně nominovat k zápasu maximálně dva brankáře a patnáct hráčů bez věkového omezení včetně cizinců.

Zbývajících pět míst náleží maximálně třem hráčům ve věku dvacet až dvaadvacet let. Poslední dvě místa jsou vyhrazena pro hráče do 19 let - v nadcházející sezoně půjde o ročník 1994 a mladší.

Reichel: Proti Rusům, Švédům nemáme nárok

K uvedeným krokům se přistoupilo především kvůli zjevnému úpadku českého mládežnického hokeje na mezinárodní scéně, brzkému exodu mladých hráčů do zahraničí a špatné využitelnosti v A-týmu reprezentace. Zároveň je zřejmé, až na výjimky, že začleňování mladých hráčů do tuzemských soutěží v současné době většina klubů nezvládá.

"V mládežnickém hokeji, v osmnáctce i dvacítce, máme problém. Nezískáváme úspěchy, nemáme medaile," říká trenér Slavie Vladimír Růžička.

"Když potkáváme na turnajích Rusy, Švédy, tak ti naši kluci nemají nárok," přidává se bez obalu Robert Reichel, který vede reprezentační tým do 16 let.

Do 15 let je to dobré

Paradoxní je však fakt, že mladší kategorie stále hrají v Evropě prim. "V porovnání dětí do osmé třídy jsme na tom velmi dobře. Největší problém pak nastává od 15 do 18 let, kdy se ten trénink do mění. V té době nás ostatní země začínají překonávat," uvádí Růžička.

Proto oba vítají, že hráči budou cítit větší šanci proniknout i do dospělých týmů a budou se o ni rvát.

"Zabudovávat mladé hráče, pokud nejsou zrovna vynikající, není pro jednoduché. Ale pravidla jsou jasná a pro všechny stejná, takže se s tím budeme muset vyrovnat. Pokud je to ku prospěchu našeho hokeje i hráčů samotných, tak je to krok správným směrem. Je dobře, že se konečně něco děje," těší Růžičku.

První vlaštovky už jsou vidět

Pracovní skupina, kterou svaz vytvořil, vypracovala v této problematice hluboké analýzy a statistiky. Vyplývá z nich, jak málo obecně dostávají mladí hráči v tuzemsku šanci. Proto pak míří do jiných zemí už ve velmi mladém věku. "Přitom z těch, kteří odešli do zámoří, se nakonec pak hokejem živí jen zhruba pět procent," dodává generální manažer národního týmu Slavomír Lener.

Jelikož pravidla svaz avizoval již na začátku jara, dostavují se první výsledky. "Již nyní se mění poměr hráčů, kteří odcházejí do zahraničí. Chtějí zůstat doma, protože mají nabídky z extraligy a první ligy," uvedl Král s tím, že další hráči se už také vracejí ze zahraničí.

"Rozhodně to ale nebude tak, jak si to někteří mladí hráči mylně myslí, že budou mít místo garantováni všichni. Místo by mělo být jen pro ty nejlepší," upozorňuje šéf extraligy Josef Řezníček. "A je jen na klubech, aby si hráče vybrali a připravili."

Jinde válí mladíci běžně

V minulé sezoně se v extralize představilo 28 juniorů, jen polovina z nich ale odehrála více než pět zápasů a pouze pětice z nich nastupovala pravidelně. Například ve Švédsku do Elitserien naskočilo podle údajů ČSLH 96 juniorů a 23 jich nastoupilo ve více než 30 zápasech.

Rovněž podíl mladíků v popředí kanadského bodování a dalších statistik soutěží je v zahraničí několikanásobně vyšší.

"Loni i dlouhodoběji pracovali dobře s mladými hráči ve Zlíně, Liberci nebo Slavii. Dokazují, že i s mladými hráči se nejvyšší soutěž dá hrát," vyzdvihl Řezníček.

Které výrazné změny nastanou:

Týmy extraligy a 1. ligy mohou napsat na soupisku pro utkání dva brankáře a patnáct hráčů bez věkového omezení včetně cizinců. Na zbývajících pět míst mohou využít maximálně tři hráče ve věku dvacet až dvaadvacet let, poslední dvě místa budou vyhrazena pro juniory, tj. hráče do 19 let; v příští sezoně půjde o ročník 1994 a mladší.

Postupně se snižuje počet účastníků juniorské extraligy z 24 (v sezoně 2008/09) na konečných 16 (od sezony 2014/15).

Obnoví se dohoda s NHL a vytvoří se nová smlouva (tabulkově jisté a výhodnější zisky českých klubů z odchodů hráčů do zahraničí především do zámoří).

S mládežnickými reprezentanty se podepíší smlouvy. Hráči musejí být následně pro národní tým k dispozici, jinak zaplatí sankce za náklady, které s nimi reprezentace měla.

 

Právě se děje

Další zprávy