Osmnáctka ztratila náskok, ale nakonec slaví. Švédy přemohla po nájezdech

28. 4. 2024 17:17
Česká hokejová osmnáctka vyhrála na mistrovství světa ve finském městě Vantaa nad Švédskem 3:2 po samostatných nájezdech a připsala si druhou výhru ze tří zápasů.
Čeští mladíci zdolali Švédsko
Čeští mladíci zdolali Švédsko | Foto: IIHF

Svěřenci trenéra Davida Čermáka sice ztratili dvoubrankový náskok, ale v rozstřelu se radovali díky vítězné brance Adama Titlbacha. Poslední duel v základní skupině B je čeká v pondělí od 14:00 SELČ proti Kazachstánu.

Ve 13. minutě se Češi v přesilové hře při Eliassonově vyloučení sice radovali z gólu, ale předčasně. Poletín při dorážce dostal puk do branky bruslí a sudí Burzminski a Druseiks podle videa ponechali bezbrankový stav.

Při dalším Eliassonově trestu v čase 25:58 už se český tým dočkal vedení. Střelou z levého kruhu otevřel skóre Sikora. Ve 33. minutě v přečíslení nabídl Titlbach puk Jechovi, který z pozice mezi kruhy zvýšil na 2:0.

Vzápětí měl velkou možnost snížit po Walleniusově přihrávce Sterner, ale Milota se stihl přesunout a zasáhl levým betonem. Další šance neproměnili Fernström a Zetterberg, ale 28 sekund před koncem druhé třetiny už zkorigoval stav Eklund, který zblízka proměnil Lindbergovu přihrávku.

V čase 48:32 byl Curran faulován v úniku, ale nařízené trestné střílení Benák neproměnil. Švédové se dočkali vyrovnání v 54. minutě při Mrtkově vyloučení, kdy se po Zetterbergově pasu trefil z pravého kruhu k bližší tyči Eriksson.

V prodloužení měl největší šanci Benák, ale švédský gólman zasáhl. V nájezdech se prosadili všichni tři čeští exekutoři Sikora, Titlbach a Benák, za Seveřany uspěl ze čtyř jen Eriksson.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let ve Vantaa (Finsko):

Skupina B:

Česko - Švédsko 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 26. Sikora (Curran), 33. Jecho (Titlbach), rozhodující sam. nájezd Titlbach - 40. Eklund (Lindberg, Eriksson), 54. Eriksson (Zetterberg, Wallenius). Rozhodčí: Burzminski (Kan.), Druseiks (Lot.) - Bedard (Kan.), Mäkinen (Fin.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 904.

Sestava ČR: Milota - Fibigr, Zielinski, Mrtka, T. Galvas, Hlinský, A. Král, Švec - Jecho, Benák, Titlbach - Kubiesa, Sikora, O. Kos - Drančák, Curran, Daníček - Poletín, Heš, Vaculík - Lisner. Trenér: Čermák.

1. Kanada 2 2 0 0 0 12:3 6
2. Česko 3 1 1 0 1 6:8 5
3. Švédsko 3 1 0 1 1 12:10 4
3. Švýcarsko 2 1 0 0 1 5:5 3
5. Kazachstán 2 0 0 0 2 3:12 0