Zlato i za dva roky v Riu? Dostál je fenomén, říká trenér

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
12. 8. 2014 16:24
Čeští rychlostní kanoisté se z mistrovství světa v Moskvě vrátili se čtyřmi cennými kovy, což je se zlatými medailemi kajakáře Josefa Dostála a čtyřkajaku nejlepší vysvědčení z této vrcholné soutěže o
Josef Dostál na MS v Moskvě.
Josef Dostál na MS v Moskvě. | Foto: ČTK

Praha - Čeští rychlostní kanoisté se včera z mistrovství světa v Moskvě vrátili se čtyřmi cennými kovy, což je se zlatými medailemi kajakáře Josefa Dostála a čtyřkajaku nejlepší vysvědčení z této vrcholné soutěže od roku 1950. 

Obzvlášť povzbuzující je tato skutečnost směrem k olympiádě, kterou přesně za dva roky bude hostit brazilské Rio.

"Pokud se nic nepředvídaného nestane, tak ten pohled do budoucnosti vidím ve světlých barvách," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéftrenér kanoistů Pavel Hottmar.

Jednadvacetiletý kanoista Martin Fuksa už začal sbírat medaile i ze špičkových soutěží dospělých. Je to výsledek především jeho velkého talentu?

Základ jeho úspěchů vidím v jejich kanoistické rodině. Už jeho děda jako trenér vychoval řadu výborných kanoistů a na něj navázal i Martinův otec, který získal spoustu úspěchů i na mezinárodním poli. Rady zkušených trenérů otce i dědy padají na úrodnou půdu. Přestože Martin posbíral v juniorských a třiadvacítkových kategoriích už několik evropských i světových titulů, moskevské stříbro a bronz jsou pro něj, myslím si, zatím nejcennější medaile. Letošní sezona byla pro Martina velmi náročná, absolvoval mnoho mezinárodních závodů a o to obdivuhodnější je, jak mistrovství světa v Moskvě zvládl.

Co prozrazuje jeho fyzická kondice?

Je velice dobře připravený i na náročné závody. Nicméně určitě rezervy v jeho kondici ještě existují, což je při jeho věku logické, především u vytrvalostních schopností. Věřím, že se bude dále zlepšovat a ještě o něm budeme dlouho slyšet. Má k tomu všechny předpoklady.

Překonat Martina Doktora v jeho dvojnásobném olympijském vítězství však bude mít velice obtížné. Hlavně po změně programu her, kdy se jede 200 metrů místo pětistovky. Vzhledem k specializaci a odlišnosti tratí 1000 a 200 metrů je to téměř nemožné. Lze však na kilometrové trati uspět na více olympiádách.

Má k vrcholu své výkonnosti nakročeno i stejně starý kajakář Josef Dostál?

Pepa je sám o sobě fenomén. Stal se mistrem světa mezi juniory, v kategorii do 23 let a teď i v seniorech. Nic takového dosud žádný český kajakář nedokázal. Pod vedením trenéra Karla Leštiny špičkově vyladil formu na letošní nejvýznamnější závod, před čímž je třeba hluboce smeknout.

Pepa tedy vstoupil do historie, přičemž v jednadvaceti letech určitě ještě neřekl své poslední slovo. Stejně jako u Martina se jeho pozornost bude upírat především k olympijským hrám. Vždyť všechny ostatní soutěže už vyhrál.

Lze totéž říci i o zlatém čtyřkajaku a deblkanoi?

Dvojnásobní kajakářští evropští šampioni a vicemistři světa ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba potvrdili v Moskvě své ambice zlatým vystoupením. Jsou to výborní závodníci, profesionálové, kteří vědí co chtějí a udělají pro dobrý výsledek vše, co je v jejich silách. Už třetím rokem sbírají jednu medaili za druhou.  Je to silné kvarteto, které má na to, aby své úspěchy ještě rozšířilo.

Podobné platí na deblkanoisty Radoně s Dvořákem, kteří si pro medaile jezdí už dva roky. V Moskvě, bohužel, na stupně vítězů nedosáhli, ale i tak je páté místo na kilometrové trati, které zůstalo ve stínu medailistů, velmi cenné.  Vždyť od bronzu je dělila necelá vteřina. Na všech dosavadních pěkných výsledcích má velkou zásluhu jejich osobní trenér, mimochodem otec Filipa Dvořáka Libor, který má i sám nemalé zkušenosti z vrcholového sportu. Mezi jeho úspěchy patří i čtvrté místo na olympijských hrách právě v Moskvě.

Má na vítězném tažení těchto sedmi statečných kanoistů zásluhu také stabilní finanční zázemí?

Peněz není nikdy dost, ale nenaříkáme. Přípravu financuje i zajišťuje z naprosté většiny Armádní sportovní centrum Dukla Praha. Podpora a zázemí těch nejlepších je odpovídající jejich špičkové úrovni. V tom máme velkou výhodu. Účast na závodech financuje Český svaz kanoistů, který se také snaží v přípravě vypomáhat, především organizačně a metodicky. Na svazu samozřejmě tvoříme koncepci reprezentace a vedeme veškerou agendu, které je při aktuálních počtech mezinárodních soutěží, zúčastněných organizací a osob opravdu mnoho.

A jaký je váš pohled do budoucnosti?

Velice důležitý bude hned příští rok, protože mistrovství světa bude současně kvalifikací na olympijské hry, kde bychom chtěli mít určitě všech našich sedm nejlepších závodníků. Kdyby se podařilo kvalifikovat na OH i někomu dalšímu, bylo by to velice příjemné překvapení.Uděláme pro to, co půjde.

Velkou pozornost  věnujeme například pomoci fyzioterapeutů, kteří dbají na pohybový aparát našich borců, kteří tím předcházejí zbytečným zraněním nebo zdravotním komplikacím. Pokud se nic nepředvídaného nestane, tak ten pohled do budoucnosti vidím ve světlých barvách.

 

Právě se děje

Další zprávy