Dobrý den, vítejte u online přenosu z prvního zápasu české házenkářské reprezentace mužů na světovém šampionátu v Kataru. Duel s Francií začíná v 19:00.
Pro českou házenou začíná velký svátek, mužská reprezentace se na světový šampionát probojovala po osmi letech. Naposledy na MS postoupila ze základní, tehdy čtyřčlenné skupiny, následně však v další fázi přes dramatické bitvy neuhrála ani bod a celkově skončila dvanáctá. Největším úspěchem je osmé místo z roku 1995.
Pokud se vrátíme ještě do dob společného Československa, tak pamětníci jistě rádi vzpomínají na éru 50. a 60. let, kdy jsme patřili mezi světovou špičku a v roce 1967 šampionát dokonce vyhráli.
Od té doby však česká házená ze své dřívější slávy notně ustoupila, a přestože se do generace, která reprezentovala především v minulé dekádě a některé její osobnosti vydržely až dodnes, vlévala velká naděje, nakonec na větší výsledky nedosáhla. Nastala tak rozsáhlá obměna kádru, a tak hlavním cílem je postup ze skupiny.
Už vlastně samotný postup do Kataru házenkářské fanoušky nadchl. Češi na něj totiž postoupili po neskutečné baráži se Srbskem. Na půdě soupeře se prohrálo o osm branek 15:23 a v postup věřil málokdo. Jenže brněnskou odvetu Češi po heroickém výkonu ovládli výhrou 33:21 a radovali se z postupu mezi 24člennou smetánku.
Pro katarský šampionát byly týmy rozlosovány do čtyř základních skupin, dál jdou čtyři nejlepší celky:
Skupina A: Španělsko, Slovinsko, Katar, Bělorusko, Brazílie, Chile.
Skupina B: Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Rakousko, Tunisko, Írán.
Skupina C: Francie, Švédsko, Alžírsko, Česko, Egypt, Island.
Skupina D: Dánsko, Polsko, Rusko, Argentina, Saúdská Arábie, Německo.
Původně však sestava zemí vypadala trochu jinak. Jenže díky zvůli Mezinárodní házenkářské federace byla ze šampionátu vyřazená Austrálie a místo ní dosazen německý gigant. A to byl jen jeden z několika skandálů, jimiž byl tento šampionát ještě před zahájením opředen. Více čtěte ZDE.
Jinak Katar, pro něhož je tento šampionát jeden z dalších kroků přípravy na ještě majestátnější podniky jako je MS ve fotbale či olympijské hry, pojal mistrovství hodně velkolepě. Dal si záležet i na vlastní hymně, kterou s dalšími interprety zpívala i česká zpěvačka Ewa Farna. Na rozhovor s ní a její návštěvu českého týmu se podívejte ZDE.
Pomalu pojďme přímo k dnešnímu zápasu. Tým trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše, kteří sami ještě nedávno reprezentaci táhli, se musejí obejít bez nemocné opory Filipa Jíchy.
Češi ale nepodléhají žádnému zoufalství. Z několika důvodů. "Kluci aspoň nebudou čekat jen na to, co Filip udělá. A budou hrát trochu na sebe, mohou získat sebevědomí. Nejsme přece tým jednoho muže, to bychom sem ani nemuseli jezdit," míní Pavel Horák, který podobně jako Jícha hrává bundesligu.
Více čtěte ZDE.
To největší hvězda Francouzů, světová superstar, Nikola Karabatić by chybět neměla. I to je důvod, proč jsou vyslanci země galského kohouta znovu hlavní favorité celého šampionátu. A navíc se opírají o fantastické úspěchy z posledních let: zlato z OH 2008, z MS 2009, ME 2010, MS 2011, OH 2012 a ME 2014.
Česko: Sobol, Štochl, Galia, Zdráhala, Horák, Kasal, Babák, Szymanski, Bečvář, Linhart, Hrstka, Jurka, Motl, Šindelář, Petrovský.
Francie: Fernandez, Narcisse, Karabatić N, Omeyer, Guigou, Sorhaindo, Barachet, Joli, Accambray, Anic, Dumoulin, Mahe, Honrubia, Karabtić L, Nyokas, Porte, Grebille.
Týmy jsou již na palubovce, halou znějí hymny obou zemí. Diváků je v aréně docela hodně, především jsou slyšet Francouzi.
Utkání začíná.
V útoku začínají Češi.
První pokus Linharta likviduje francouzský gólman Omeyer.
Přešlap Francouzů.
První bod zápasu střílí ze střední vzdálenosti Horák - 1:0.
Szymanski fauluje na hranici brankoviště a je to sedmička. Tu Francouzi proměňují - 1:1.
Luka Karabatić, mladší bratr Nikoly Karabatiće, dostává za svůj tvrdý faul žlutou kartu.
Neúspěšné útoky na obou stranách.
Horák se trefuje i podruhé - 2:1.
Češi v útoku chybují, čehož po rychlém protiútoku dvou na jednoho využívá ke srovnání Barachet - 2:2.