Praha - Právě skončené Světové hry v kolumbijské Cali, to byla největší akce neolympijských sportů. Paradoxně právě tam se ale odehrával dramatický olympijský souboj o nejvyšší pozici ve sportovním světě.
Stávající prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacque Rogge ve své funkci končí v zákulisí her v Cali se strhl boj o jeho nástupce.
V zářijových volbách mezi šesti kandidáty bude mít svou cenu každý hlas. Evropa to bude mít v těsném souboji hodně těžké, pravděpodobně bude hlasovat proti zbytku světa.
Jasným favoritem je sice současný viceprezident Thomas Bach z Německa, jenže spolu s ním jdou do boje další dva Evropani a Bach začíná mít strach, že se evropské hlasy rozmělní.
Bach má problém: Evropě se rozmělní hlasy
I sportovní funkcionáři si totiž zakládají na loajalitě a bojují především za svůj kontinent. Thomas Bach proto v Kolumbii usilovně lobboval a jeho sok Singapurec Ng Ser Miang v zákulisních rozhovorech držel krok.
Bach měl být v roli korunního prince a dlouho se o něm mluvilo jako o jasném favoritovi, kterého podporuje i Jacquese Rogge.
“Současný prezident zde otevřeně nevyjádřil podporu nikomu a ani se nezdá, že by se do jednání v tomto ohledu nějak výrazně zapojoval,” vysvětluje, jak se věci změnily, místopředseda ČOV Filip Šuman, který v Kolumbii zastupoval Českou republiku.
Singapurec Ser Miang je tak velice silným a nebezpečným protikandidátem. Nahrává mu fakt, že poslední předseda byl Evropan a mohl by proti dalšímu kandidátovi ze starého kontinentu získat podporu zbytku světa.
Evropané navíc kandidují hned tři a hlasy se tak pravděpodobně skutečně rozmělní.
Uspět chce i legendární Sergej Bubka
Každý kontinent má v plénu jiné zastoupení. 40% hlasujících je z Evropy, 30% z Asie a Oceánie, 20% z Ameriky a 10 % z Afriky. Samozřejmě se nehlasuje pod příslušnosti k jednotlivé barvě olympijského kruhu, ale podpora „domovského“ kontinentu prý bývá klíčová.
Vedle zmiňovaných favoritů kandidují ještě portorický bankéř Richard Carrión, který šéfuje financím MOV. Dále pak šéf boxerské asociace AIBA Wu Ching-Kuo z Tchaj-wanu, švýcarský prezident mezinárodní veslařské federace Denis Oswald a bývalý skokan o tyči Sergej Bubka.
“Ve všech proslovech je vidět, že se president Rogge loučí se svojí pozicí. Necítím z něj žádnou zášť, naopak působí velice uvolněně. Vykonával tuto náročnou funkci 12 let. Je na něm vidět únava a v posledních měsících ho velice trápí zdraví,” říká Šuman.
Nového šéfa Mezinárodního olympijského výboru bude znát svět v září, dost možná se o něm ale rozhodlo už teď v Kolumbii.