Záhrobská konečně dokázala, že zlato z MS nebyla náhoda

Ondřej Roubínek
1. 12. 2008 10:45
Třiadvacetiletá lyžařka poprvé triumfovala v závodě SP

Aspen - Téměř před šesti lety se tehdy sedmnáctiletá Šárka Záhrobská vrhla mezi branky svého prvního slalomu ve Světovém poháru. V italském Sestriere, kde se jelo pokusně tzv. KO stylem, šokovala lyžařský svět pátým místem.

Od té doby byla v prestižním seriálu třikrát druhá a dvakrát třetí, v roce 2007 vyhrála slalom na mistrovství světa. Vysněný nejvyšší stupínek v Světovém poháru ovšem stále unikal.

Šárka Záhrobská v cíli slalomu v americkém Aspenu.
Šárka Záhrobská v cíli slalomu v americkém Aspenu. | Foto: Reuters
Čtěte více:
Záhrobská slaví. Poprvé v kariéře vyhrála slalom SP

Až na promrzlé a vyfoukané trati v americkém Aspenu se třiadvacetiletá rodačka z Benecka dočkala. Do druhého kola nastupovala z ošemetné vedoucí pozice, navíc Nicole Hospové zajela druhou jízdu skvěle.

Jenže Šárka Záhrobská se nenechala rozhodit ani špatnými povětrnostními podmínkami, a i když v první části trati ztratila téměř polovinu svého náskoku, v techničtější pasáži dokázala s předloňskou vítězkou SP udržet krok a nakonec mohla s náskokem 0,23 vteřiny slavit své premiérové vítězství.

Dokázala jsem, že zlato nebyla náhoda

"Je to velký den pro mě i pro mou zemi," prohlásila Záhrobská v cíli. Lyžařka, která se se svým otcem a trenérem Petrem Záhrobským vydala cestou samostatného týmu místo svázaných svazových metod, tak navázala na jediné tři dosavadní triumfy československého alpského lyžování.

Vítězky závodů SP

Jana Gantnerová-Šoltýsová
Slovenská lyžařka vyhrála 17. 12. 1980 sjezd SP v Altenmarktu.

Olga Chatvátová
21. 1. 1983 ovládla kombinaci ve Schrunsu, 4. 2. 1986 pak vyhrála slalom v Pinavacallu.

Šárka Záhrobská
Historicky první vítězka SP z České republiky, triumfovala 30. 11. 2008 v americkém Aspenu.

"Byl to hodně náročný závod, na těžké trati. Dole byla horší viditelnost, hodně tam foukal vítr a nahoře sněžilo a bylo to hodně ledové," popisovala pro televizní stanici Eurosport, proč je její premiérové vítězství ještě cennější.

Navíc znovu dokázala potvrdit své umístění z prvního kola. "Tu situaci, že jsem jela poslední v druhém kole, jsem zažila už loni na mistrovství světa v Aare, což mi nyní pomohlo," připomněla Záhrobská další historický úspěch českého lyžování, který nese její pečeť.

"Bylo důležité potvrdit, že můj titul mistryně světa nebyl jen náhodný a izolovaný úspěch," uvedla závodnice pro agenturu Reuters.

"Všechno je ještě o to lepší, že jsem se dneska necítila moc dobře: byla jsem překvapená, když jsem po prvním kole byla první," dodávala spokojeně.