Mont-Sainte-Anne, Windham - Světová bikerská esa o uplynulém víkendu ukončila dvoutýdenní misi za Atlantským oceánem, kde se v kanadské Mont-Sainte-Anne a Windhamu v USA uskutečnil pátý a šestý díl letošního ročníku SP horských kol v olympijském cross country.
Pověst nejlepšího světového bikera dvěma výhrami potvrdil Švýcar Nino Schurter, mezi ženami se dařilo především zkušené Američance Catharine Pendrelové.
Českou výpravu podržela Nash
Češi vzhlíželi k americkým závodům s nadějí, vždyť jsou to právě tyto dvě zastávky, kde se tvořily historické výsledky českých jezdců v rámci nejvyšší světové ligy horských kol. Také výsledky na maratonských tratích v dvouměsíční pauze dávaly naději na vylepšení ne zrovna dobrého dojmu z prvního bloku závodů nejprestižnějšího seriálu.
Naděje nakonec úplně naplněny nebyly. Český prapor nejvýše držela bývalá lyžařka Kateřina Nash, která sice v Kanadě neobhájila loňské vítězství (jediný triumf české závodnice v SP), ale díky skvělému závěru obsadila výbornou třetí pozici. Tím dosáhla nejlepšího umístění českého závodníka či závodnice v letošním ročníku poháru.
Ve Windhamu už to bylo ze strany české reprezentantky kvůli prodělané nemoci slabší a skončila patnáctá. Nash se letos už nevěnuje závodění naplno a nastoupila také do „civilního zaměstnání“.
Huříkovou trápilo horko
Od Terezy Huříkové se po zlatu z evropského a bronzu ze světového maratonského šampionátu čekaly velké věci. 22. a 23. pozice tak jsou mírným zklamáním. Svou roli zřejmě sehrálo i velmi teplé počasí, které při obou závodech panovalo. To jsou, jak známo, podmínky, v nichž Huříková „neumí chodit“.
„V technice jsem se cítila silná i během závodu, ale vedro a dusno, které na místě panovalo, mě vysávalo. Ač jsem se chladila, jak nejlépe to šlo, byla jsem zavařená, bylo mi zle od žaludku a cítila jsem se bez síly,“ vysvětlovala Huříková po kanadském závodě.
Před startem ve Windhamu navíc rodačku z Vimperka trápily zdravotní problémy a závod zhodnotila následovně: "Věřila jsem, že jsem se zotavila ze střevních problémů, které mě sužovaly od závodu v Kanadě, ale bohužel se mi to nepovedlo docela. Bojovala jsem během závodu, jak je mi vlastní, a dala do tohoto vše, co ve mně momentálně bylo. Víc to dnes nešlo. Dvaadvacet holek bylo dnes zkrátka lepších než já."
V zámoří startovaly ještě další dvě Češky. Sestra bronzového závodníka z letošního ME Jitka Škarnitzlová a Karla Štěpánová obsadily pozice ve čtvrté a páté desítce výsledkových listin.
Muži nejlépe šestí
Do zámoří odletěla trojice českých mužů kategorie elite. Cíl závodu v Mont-Sainte-Anne však viděl pouze Jaroslav Kulhavý. Ondřej Cink do závodu pro nemoc nenastoupil a již potřetí v probíhající sezoně musel zalehnout s předepsanými antibiotiky. Jan Škarnitzl odstoupil v průběhu třetího kola.
Úřadující světový šampion v maratonu Kulhavý dokončil po rovnoměrném výkonu závod na šesté pozici. „Bylo to takové nemastné, neslané. Chyběl mi rytmus. Výkon byl relativně dobrý, ale výsledek nic moc,“ komentoval pak závod na svých stránkách.
Naopak ve Windhamu Kulhavý skončil až na 36. místě. „Hned sto metrů po startu mě tam někdo sundal. Minutu jsem tam potom stál v lese a koukal, než to pojede. Ve druhém kole jsem jel, co to šlo, ale dostat se zpátky dopředu už prostě nešlo,“ vysvětloval svůj výpadek.
Dařilo se mladíkům i uzdravenému Cinkovi
Nejvýše z Čechů se ve Windhamu dlouho pohyboval Škarnitzl, ale z pozic kolem patnáctého místa se nakonec propadl až na konečnou 23. pozici.
Naopak Cink se v průběhu závodu zlepšoval a svůj výkon okomentoval takto: „Po špatném startu jsem se ještě zamotal do pádu, pak nastala stíhací jízda a dokončil jsem na 17. místě. Jelo se mi dneska dobře, a to i po dlouhé závodní pauze a po dvou nemocích na antibiotikách. Myslím, že se pomalu vracím zpět a na MS v Norsku budu připraven.“
Zapomenout nesmíme ani na české naděje v kategorii do 23 let. Jan Vastl, který v této kategorii závodí teprve prvním rokem, obsadil výbornou pátou pozici v Kanadě a solidní patnáctou příčku ve Windhamu. Barbora Machulková v obou závodech shodně dojela sedmá.
Schurter zářil
Oba mužské závody ovládla největší hvězda posledních let, Švýcar, Schurter. Na druhém místě ho podvakrát následoval vedoucí muž SP a dvojnásobný olympijský šampion Julien Absalon, jemuž před americkým turné přibyl druhý potomek.
Závody nabídly velmi napínavý souboj hlavní dvojice, v němž Švýcar, tahal za delší konec, přestože v Kanadě po kontaktu se soupeřem v jednu chvíli skončil na zemi. Ve Windhamu pak trojnásobný světový šampion zvítězil především díky svým vytříbeným sjezdařským schopnostem.
„Trať je tady velmi těžká s dlouhým stoupáním. Není to pro mě úplně ta nejlepší trať. O to šťastnější za to vítězství jsem,“ prohlásil v cíli čerstvý ženáč Schurter.
Letošní sezona je tak zatím „soubojem titánů“, v němž si francouzsko-švýcarská dvojice spravedlivě rozdělila vítězství v šesti odjetých závodech.
Schurter však kvůli přípravě na svou silniční vsuvku vynechal závod v Austrálii a Absalonovi k celkovému vítězství bude stačit v posledním závodě umístění ve třetí desítce. V USA a Kanadě této dvojici sekundovali především švýcarští bratři Fluckigerové a Australan McConnell, kteří se seřadili na třetím až pátém místě v obou závodech.
Neffová nejmladší vítězkou SP v historii
Kanadský závod v kategorii žen ovládla po suverénní sólojízdě mladičká Švýcarka Jolanda Neffová, závod ve Windhamu zlepšením v závěru dovedla až ke čtvrté pozici a zajistila si tak celkové vítězství ve světovém poháru. Sympatické blondýnce je přitom teprve jedenadvacet let, je tedy nejmladší celkovou vítězkou SP v celé historii horských kol.
Neffová celkovým triumfem zpečetila dominanci týmu Giant Liv v ženské kategorii. Kromě dvou vítězných závodů a celkového vítězství Švýcarky totiž dvě suverénní výhry týmu zajistila i Francouzka Pauline Ferrand Prevotová, která se jinak věnuje hlavně silniční cyklistice.
Nejlepšího zápisu v zámoří dosáhla Kanaďanka Pendrelová. Týmová kolegyně Nash po druhém místě doma triumfovala ve Windhamu.
Světový pohár bude za dva týdny pokračovat svým závěrečným dílem ve francouzském Méribelu.