Zdravotně postižená sportovkyně a veteránka kanadské armády kritizovala vládu za to, že jí nabídla eutanázii, když začala být po letech frustrovaná z prodlení při instalaci výtahu pro invalidní vozíky ve svém domě.
Gauthierová před kanadskými poslanci vypověděla, že po letech čekání jí pracovnice pro záležitosti veteránů z Kanady (VAC) oznámila: "Madam, pokud jste opravdu tak zoufalá, můžeme vám nyní poskytnout lékařskou pomoc v rámci eutanázie."
Jméno zmíněné úřednice nebylo v médiích zveřejněno, nicméně podle Global News panují obavy, že stejná nabídka byla učiněna dalším třem veteránům, kteří kontaktovali VAC s podobnými problémy.
"Říkala jsem si: Nemůžu uvěřit, že mi dáte injekci, abyste mi pomohli zemřít, ale nedáte mi nástroje, které potřebuji, abyste mi pomohli žít,'' nechápala Gauthierová. "Bylo opravdu šokující slyšet taková slova."
Její svědectví a zprávy o dalších podobných případech vyvolaly veřejné pobouření. Kanadský premiér Justin Trudeau už deklaroval, že se okamžitě zasadí o změny, které by měly podobným případům zamezit. "Opakovaně jsem řekl, že je to absolutně nepřijatelné, a jakmile jsme se o tom dozvěděli, začali jsme jednat," řekl Trudeau na tiskové konferenci ve Vancouveru.
Kanada se v poslední době potýká s "epidemií eutanázie". Asistovaná sebevražda byla poprvé legalizována pro nevyléčitelně nemocné pacienty v roce 2016, ale zákonodárci loni rozšířili zákon natolik, že nabízí eutanázii i pacientům, jimž bezprostřední smrt nehrozí. Nyní mohou dobrovolný odchod ze života pod lékařským dozorem podstoupit i lidé s dlouhodobým postižením.
Zatímco v roce 2016 se pro asistovanou sebevraždu rozhodlo 1000 lidí, v loňském roce tímto způsobem zemřelo deset tisíc osob. Od příštího roku navíc bude eutanázie zpřístupněna pacientům trpícím duševním onemocněním.
"Sklouzli jsme po tom kluzkém svahu neuvěřitelně rychle," říká kanadský aktivista Mike Schouten, jemuž letos na jaře zemřel syn na rakovinu a který od té doby bojuje proti příliš liberální politice v oblasti eutanázie.