Vyrovnanost, jakou svět neviděl. Soukalová trumfla i královny let minulých

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
22. 3. 2016 9:31
Celkem letos Gabriela Soukalová odjela pětadvacet individuálních závodů Světového poháru či mistrovství světa. Jen jedinkrát vypadla z elitní desítky. Takovou vyrovnanost výkonů neměly ani hvězdy let minulých Darja Domračevová, Tora Bergerová nebo legendární Andrea Henkelová.
Gabriela Soukalová během této sezony sestřelila 449 ze 488 terčů. To jí dává úspěšnost 92 procent a druhé místo mezi všemi ženami.
Gabriela Soukalová během této sezony sestřelila 449 ze 488 terčů. To jí dává úspěšnost 92 procent a druhé místo mezi všemi ženami. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha – Celkem letos Gabriela Soukalová odjela pětadvacet individuálních závodů Světového poháru či mistrovství světa. Jen jedinkrát vypadla z elitní desítky. Takovou vyrovnanost výkonů neměly ani hvězdy let minulých Darja Domračevová, Tora Bergerová nebo legendární Andrea Henkelová.

Jen pro srovnání, loni měla Soukalová po sezoně na kontě hned šest umístění ve třetí desítce, a dokonce jedno 62. místo. Úspěšnost střelby byla na 87 procentech. Letos se dostala na číslo o pět jednotek vyšší a stala se druhou nejlepší střelkyní na okruhu vůbec. Lepší byla jen Běloruska Naděžda Skardinová.

Vítězka celkového hodnocení SP na střelbě hodně zapracovala. "Změnila jsem způsob uvažování a hodně se zklidnila. To mi moc pomohlo," prozradila Soukalová. Její střelecký progres je rok co rok znatelný:

Úspěšnosti střelby Gabriely Soukalové v sedmi sezonách SP

15/16 - 92,0 % (449/488)

14/15 - 87,0 % (430/494)

13/14 - 86,4 % (356/412)

12/13 - 85,2 % (392/460)

11/12 - 78,7 % (74/94)

10/11 - 71,6 % (68/95)

09/10 - 81,2 % (82/101)

Za celý rok se jí jen ve dvou závodech stalo, že by na střelnici udělala více než dvě minely. Stalo se tak ve dvou stíhacích závodech. V italské Anterselvě chybovala třikrát, na MS v Oslu hned pětkrát. I tak jí to stačilo na sedmé, respektive jedenácté místo.

Mezi absolutní elitu totiž patřila i v běhu. Ač na absolutní rychlostní vrchol nedosáhla, dokázala se držet ve špičce a případné manko doháněla přesnou střelbou. Zajímavé pak je srovnání běžeckých časů Soukalové a její největší rivalky v boji o velký glóbus, Marie Dorinové Habertové.

To totiž vyznívá jasně pro Francouzku, která na trati s rodačkou z Jablonce prohrála jen šestkrát...

Šestinásobná medailistka z letošního světového šampionátu však na Češku ztrácela právě ve střelbě, v níž měla úspěšnost necelých 88 procent.

Na čem by ještě mohla do příští sezony Soukalová zapracovat, to je rychlost střelby. V této disciplíně citelně ztrácí. Ve čtyřpoložkovém závodě obvykle pomalejší střelbou přijde o více než půl minuty, které pak musí na trati lopotně dohánět.

Žlutý dres závazkem? Kdepak

Neskonalý obdiv ale Gabriela zaslouží za svou psychickou odolnost. Celou sezonu, s výjimkou jediného dne, totiž běhala ve žlutém trikotu vedoucí závodnice, který bývá leckdy velmi svazující. Na šestadvacetiletou Češku však negativně evidentně nepůsobil.

"Byla neuvěřitelná, my ji mohli pořád jenom chválit. Žlutý dres je závazek, ale ona to zvládla až neuvěřitelně dobře. Všude se o ní mluvilo, všude byla vidět, i tak ale byla v pohodě a koncentrovaná jen na svůj výkon," velebil svou svěřenkyni trenér Zdeněk Vítek.

Letošní Světový pohár měl celkem devět zastávek. Soukalová se ve všech podívala na stupně vítězů. Na "bednu" se nepodívala za celou zimu jen jednou. Bohužel to bylo právě na mistrovství světa.

Chuť si však bude moct držitelka kompletní sady glóbů spravit už příští rok v únoru, kdy bude šampionát hostit rakouský Hochfilzen. Tam už pojede Soukalová jako absolutní královna uplynulé sezony.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy