reklama
 
 

Vyrovnanost, jakou svět neviděl. Soukalová trumfla i královny let minulých

22. 3. 2016 9:31
Celkem letos Gabriela Soukalová odjela pětadvacet individuálních závodů Světového poháru či mistrovství světa. Jen jedinkrát vypadla z elitní desítky. Takovou vyrovnanost výkonů neměly ani hvězdy let minulých Darja Domračevová, Tora Bergerová nebo legendární Andrea Henkelová.

Praha – Celkem letos Gabriela Soukalová odjela pětadvacet individuálních závodů Světového poháru či mistrovství světa. Jen jedinkrát vypadla z elitní desítky. Takovou vyrovnanost výkonů neměly ani hvězdy let minulých Darja Domračevová, Tora Bergerová nebo legendární Andrea Henkelová.

Jen pro srovnání, loni měla Soukalová po sezoně na kontě hned šest umístění ve třetí desítce, a dokonce jedno 62. místo. Úspěšnost střelby byla na 87 procentech. Letos se dostala na číslo o pět jednotek vyšší a stala se druhou nejlepší střelkyní na okruhu vůbec. Lepší byla jen Běloruska Naděžda Skardinová.

Vítězka celkového hodnocení SP na střelbě hodně zapracovala. "Změnila jsem způsob uvažování a hodně se zklidnila. To mi moc pomohlo," prozradila Soukalová. Její střelecký progres je rok co rok znatelný:

Úspěšnosti střelby Gabriely Soukalové v sedmi sezonách SP

15/16 - 92,0 % (449/488)

14/15 - 87,0 % (430/494)

13/14 - 86,4 % (356/412)

12/13 - 85,2 % (392/460)

11/12 - 78,7 % (74/94)

10/11 - 71,6 % (68/95)

09/10 - 81,2 % (82/101)

Za celý rok se jí jen ve dvou závodech stalo, že by na střelnici udělala více než dvě minely. Stalo se tak ve dvou stíhacích závodech. V italské Anterselvě chybovala třikrát, na MS v Oslu hned pětkrát. I tak jí to stačilo na sedmé, respektive jedenácté místo.

Mezi absolutní elitu totiž patřila i v běhu. Ač na absolutní rychlostní vrchol nedosáhla, dokázala se držet ve špičce a případné manko doháněla přesnou střelbou. Zajímavé pak je srovnání běžeckých časů Soukalové a její největší rivalky v boji o velký glóbus, Marie Dorinové Habertové.

To totiž vyznívá jasně pro Francouzku, která na trati s rodačkou z Jablonce prohrála jen šestkrát...

Šestinásobná medailistka z letošního světového šampionátu však na Češku ztrácela právě ve střelbě, v níž měla úspěšnost necelých 88 procent.

Na čem by ještě mohla do příští sezony Soukalová zapracovat, to je rychlost střelby. V této disciplíně citelně ztrácí. Ve čtyřpoložkovém závodě obvykle pomalejší střelbou přijde o více než půl minuty, které pak musí na trati lopotně dohánět.

Žlutý dres závazkem? Kdepak

Neskonalý obdiv ale Gabriela zaslouží za svou psychickou odolnost. Celou sezonu, s výjimkou jediného dne, totiž běhala ve žlutém trikotu vedoucí závodnice, který bývá leckdy velmi svazující. Na šestadvacetiletou Češku však negativně evidentně nepůsobil.

"Byla neuvěřitelná, my ji mohli pořád jenom chválit. Žlutý dres je závazek, ale ona to zvládla až neuvěřitelně dobře. Všude se o ní mluvilo, všude byla vidět, i tak ale byla v pohodě a koncentrovaná jen na svůj výkon," velebil svou svěřenkyni trenér Zdeněk Vítek.

Letošní Světový pohár měl celkem devět zastávek. Soukalová se ve všech podívala na stupně vítězů. Na "bednu" se nepodívala za celou zimu jen jednou. Bohužel to bylo právě na mistrovství světa.

Chuť si však bude moct držitelka kompletní sady glóbů spravit už příští rok v únoru, kdy bude šampionát hostit rakouský Hochfilzen. Tam už pojede Soukalová jako absolutní královna uplynulé sezony.

autor: Ondřej Kuchař | 22. 3. 2016 9:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama