Madrid – Ani tři dny po závodě s hromadným startem na světovém cyklistickém šampionátu Španělé příliš nechápou, jak jim mohla protéct mezi rukama zlatá medaile a skončit na krku Portugalce Ruie Alberta Farii da Costy.
V čelní skupince, která se utrhla na posledním stoupání na Fiesole, totiž měli Španělé dva zástupce – Joaquíma Rodrigueze a Alejandra Valverdeho. Prvně jmenovaný se třemi nástupy dostal dva kilometry před cílem do desetivteřinového trháku. Jenže...
Rodriguez vůbec nechápal, co se stalo
Na posledních stovkách metrů se od dvojice Valverde-Nibali odpoutal Costa, dostihl překvapeného Rodrigueze, kterého v závěrečném spurtu jasně zdolal. „Když jsem ho uviděl za sebou, tušil jsem, že si jedu jen pro stříbro. Snažil jsem se ho rozhodit, dostat před sebe pro spurt, ale on je příliš sebevědomý na to, aby mi to vyšlo. Známe se, věděl jsem, že nemám šanci,“ smutnil po závodě Rodriguez, který na stupních vítězů ronil slzy.
„Chtěli jsme zlato, dvě medaile je nemohou nahradit. Když jsem viděl, že potlučený Nibali není ve sjezdech tak dravý jako obvykle, domluvili jsme se s Alejandrem na útoku, on mi řekl 'Jeď', já jemu zase, aby mi kryl záda,“ dodal čtyřiatřicetiletý smolař světového pelotonu. Oblíbený „Purito“ byl v kariéře již devětkrát v elitní desítce na závodech Grand Tour, čtyřikrát na stupních vítězů, ani jednou ale nevyhrál.
A podobně se mu nyní vedlo i na světovém šampionátu. Při možná poslední šanci získat titul mistra světa. V životním závodě. I když... „Životní závod by to pro mě byl, kdybych vyhrál, takhle je to jen další zklamání,“ řekl na tiskové konferenci po závodě lídr ruské stáje Kaťuša. A i tak jen těžko skrýval zklamání.
Valverde se snažil bránit kritice
„Když Purito zaútočil, ani jednou jsem ho nestíhal, nijak jsem nepomohl Nibalimu s Costou, když ten ale na cílové rovince zaútočil, neměl jsem už síly jej následovat, nešlo to. Nibali v ten okamžik zpomalil, já byl za ním a Costa toho využil, nebylo jak na toto reagovat,“ pronesl třiatřicetiletý Valverde, druhý do party španělských poražených dne.
Jenže jeho slova jako kdyby vyšla zcela do prázdna. Právě na jeho hlavu padla obrovská vlna kritiky. „Měl ho jednoznačně bránit, na to jak je zkušený, to byla od něj velká chyba,“ pronesl už v neděli po závodě pro Českou televizi bývalý český cyklista Petr Benčík. „Že jsem uvízl mezi Španěly, které pak porazil Costa? Pokazili si to sami,“ rýpl si do soupeřů pomlácený domácí favorit Vincenzo Nibali, který i přes dva pády nakonec dojel čtvrtý.
Jenže se do něj pustil i kouč španělské reprezentace
Ještě ostřejší slova použil s více jak denním zpožděním reprezentační kouč španělského týmu Javier Minguez: „Když Costa zaútočil, měl jít Valverde s ním, udělal chybu. Měli jsme tu silný tým, ale udělali jsme v závěru tuhle chybu. Máme dvě medaile, ale zlato nikoliv. Věřím tomu, že kdyby šel Valverde s Costou, byl by duhový dres mistra světa nyní náš.“
Španěly může neúspěch mrzet o to více, že v průběhu závodu byli hodně pasivní a vše vložili na jednu kartu – atak v závěru. Pro Rodrigueze s Valverdem se mimo jiné obětoval i Alberto Contador, který se ale k cílové situaci nevyjádřil, pouze na svém twitterovém účtu napsal, že to byl těžký závod a že dvě medaile jsou pro jeho vlast velký úspěch.
Dle Španělů Valverde opět ukázal, že je sobec
Většina jeho krajanů si to ale nemyslí. Španělské deníky okamžitě připomněly, že Valverde v situaci, kdy měl pomoct týmovému nebo reprezentačnímu kolegovy již poněkolikáté selhal, že se jednoduše nedokáže obětovat pro tým, obětovat vlastní ambice a ego.
Jako příklad dali novináři z Parenejského poloostrova rakouský šampionát před sedmi lety, nebo letošní Tour de France, kdy ač bez šanci na celkový úspěch, výrazněji pomohl Valverde parťákovi z Movistaru Nairu Quintanovi až v poslední horské etapě.
„Je to nejhorší možný pomocník všech dob,“ nebáli se napsat ve Španělsku a připomněli, že Valverde nikdy nebude jako největší místní legenda tohoto sportu Miguel Indurain, který ač již pětinásobný vládce Tour de France, tak se v roce 1995 obětoval pro krajana Abrahama Olana.
Valverde zničil dobré vztahy s dalším krajanem
Kromě vzpomínek se ale řešil i fakt, že Valverde jednoduše potopil krajana proto, aby oplatil Costovi jeho celoroční práci na něj v dresu stáje Movistar. Z té ale sedmadvacetiletý Portugalec po sezóně paradoxně odchází do italského Lampre.
Tak či onak, doposud celkem idylický vztah Valverdeho s Rodriguezem se po neděli dostal na rovinu vztahů například s Contadorem. Ostatně fakt, že i Rodriguez nevěří verzi svého krajana o tom, že nemohl Costu stíhat svědčí i to, že během tiskové konference se za téměř deset minut na Valverdeho ani nepodíval a že si oba sedli daleko od sebe, přestože vítězný Costa přišel mezi novináře až dlouho po nich.