Velký úspěch českých šipek. Teenager ze Slezska si zahraje o nejprestižnější titul

Tomáš Chudý
5. 11. 2019 16:45
Teprve sedmnáctiletý český šipkař Adam Gawlas zaznamenal obrovský úspěch. Vybojoval si účast ve finále mistrovství světa hráčů do 23 let. O cenný titul si zahraje 24. listopadu v anglickém Mineheadu.
Adam Gawlas.
Adam Gawlas. | Foto: Archiv Adama Gawlase

Adam Gawlas. Tohle jméno se nyní učí vyslovovat celý šipkařský svět. Už brzy ho nejspíš budou fanoušci stále se rozvíjejícího sportu vídat na turnajích po boku světové elity.

Teprve sedmnáctiletý mladík ze slezského Návsí za poslední tři měsíce dokázal neuvěřitelným způsobem prorazit. A vše korunoval včera v anglickém Wiganu, kde se konalo mistrovství světa šipkařské organizace PDC v kategorii hráčů do 23 let. V konkurenci dalších pětadevadesáti hráčů se český talent probojoval až do samotného finále.

To se mu povedlo jako prvnímu českému hráči v historii, navíc v konkurenci mnohem starších hráčů. Jeho finálovým soupeřem bude Angličan Luke Humphries, kterému je už čtyřiadvacet a na posledním "dospělém" světovém šampionátu porazil obhájce titulu Roba Crosse a došel až do čtvrtfinále.

Finále se bude konat 24. listopadu v anglickém Mineheadu jako předzvěst mužského finále turnaje Players Championship Finals. Dá se tak očekávat, že se utkání bude hrát v bouřlivé atmosféře, kterou by mělo vytvořit zhruba pětitisícové publikum v hale Butlins.

"Jsem strašně moc rád, že jsem něco takového dokázal. Vlastně si ani neuvědomuji, co jsem ve skutečnosti dokázal. Jsem šťastný za každou zprávu, které mi lidé teď hodně píší. Strašně moc bych chtěl poděkovat rodině, která mě ve všem podporuje. A také Aničce Votavové, která všechny důležité turnaje absolvovala se mnou a moc mě podporovala " sdělil Aktuálně.cz šťastný Gawlas.

Obrovská reklama pro české šipky

Český mladík si během celého dne počínal naprosto suverénně. Ve skupinové fázi zvládl s přehledem oba své zápasy a postoupil mezi dvaatřicet nejlepších. Tam na něj čekal nasazený hráč číslo jedna, německá jednička Max Hopp, kterému patří v žebříčku PDC 24. příčka a už dokázal uspět na velkých turnajích mezi dospělými.

Navíc je to vítěz tohoto turnaje z roku 2015. Gawlas se velkého jména nezalekl a porazil ho 6:4. V dalším kole jej čekal další starší hráč a vítěz PDC turnaje Harry Ward. Dvaadvacetiletého Angličana ale sedmnáctiletý Čech smetl 6:2. Poté zvládl i další dva Angličany starší 20 let Rydze a Meikleho poměrem 6:2 a 6:3.

Z úspěchu Gawlase je nadšený také šipkový komentátor a propagátor šipek v České republice Pavel Korda. "Pro české šipky to znamená obrovské zviditelnění se v šipkovém světě a důkaz toho, že máme tady u nás v Čechách velké talenty, které mohou vyhrávat velké PDC tituly. Byl bych moc rád, kdyby tenhle Adamův úspěch přivedl k šipkám další mladé hráče," prohlásil muž, díky kterému se v Praze konaly již tři velké exhibice a také turnaj evropské Tour. Právě zásluhou Kordy mohli čeští fanoušci vidět naživo hvězdy Van Gerwena, Wrighta nebo minulý pátek legendárního Phila Taylora.

Brána mezi elitu

Mládežnické mistrovství světa je určené pro hráče, jimž ještě v úvodu tohoto roku bylo maximálně 23 let. Proto ve startovním poli nechyběli zkušení hráči první světové třicítky jako Max Hopp nebo Jeffrey de Zwaan, kteří už 23. narozeniny oslavili a mají na svém kontě úspěchy mezi dospělými. O to cennější je úspěch českého mladíka.

Dříve tento turnaj ovládl například Michael Smith, který je momentálně třetím hráčem světa. Poslední dva ročníky pro sebe získal Belgičan Dimitri Van den Bergh. Neohrožený vládce světových šipek Michael van Gerwen například prohrál dvě finále tohoto turnaje v letech 2011 a 2012.

Hrát se ale nebude pouze o prestižní titul. Oba hráči si zajistili start na prestižním turnaji Grandslam of Darts 2020, který se bude konat v listopadu. Oba hráči si také vydělají minimálně 5000 liber, přičemž vítěz získá dalších pět tisíc navíc. Ale hlavní cenou je možnost si zahrát mistrovství světa mezi seniory, které se odehraje na přelomu prosince a ledna v londýnské hale Alexandra Palace.

Adam Gawlas si v legendární hale ale zahraje i tak. Už v září si vybojoval účast ve finále dalšího mistrovství světa hráčů do 18 let, jehož finále se bude hrát právě během světového šampionátu 21. prosince. Ve finále se utká s irským megatalentem Keanem Barrym, který včera skončil v semifinále.

Q School, nebo škola v Česku

Dvě velká mládežnická finále ale nejsou jediným úspěchem začínající kariéry. V září se Gawlas jako třetí český šipkař v historii představil na podniku European Tour ve Vídni. V prvním kole navíc dokázal porazit 61. hráče světa Rosse Smithe.

Odměnou mu byl duel proti domácí hvězdě Mensuru Suljovicovi, který je dlouhá léta hráčem elitní světové desítky. S ním sice ryšavý mladík prohrál, nasbíral však cenné zkušenosti, které mu pomohou v cestě na vrchol. Tam sice povede dlouhá cesta, Adam Gawlas však ukázal, že talent mu na to rozhodně nechybí.

Dalším krokem by mohla být lednová Q School, tedy kvalifikační boj o PDC karty a možnost účastnit se největších turnajů. "Ještě uvidím, jak to budu zvládat se školou. Myslím, že bych měl své momentální formy co nejvíce využít, ale mám teď i jiné povinnosti, jako třeba právě školu," dodal sedmnáctiletý mladík.

 

Právě se děje

Další zprávy