Ve finále ME jsou Holuša i diskařky Staňková s Kubelovou

ČTK ČTK
15. 8. 2014 13:14
Stoprocentní úspěšnost měli dnes na mistrovství Evropy v Curychu čeští atleti v dopoledním kvalifikačním programu.
Jakub Holuša
Jakub Holuša | Foto: Reuters

Curych - Stoprocentní úspěšnost měli dnes na mistrovství Evropy v Curychu čeští atleti v dopoledním kvalifikačním programu. Do finále závodu na 1500 metrů postoupil díky času Jakub Holuša, ve finále disku jsou nečekaně Eliška Staňková i Jitka Kubelová.

Holuša, který má letos životní formu a v atletických kuloárech se hovoří o tom, že by mohl promluvit do konečného medailového umístění, závěr prvního rozběhu protaktizoval. Byť je silný ve finiši, nezvládl se dostat na přímou postupovou pozici a musel čekat, jak dopadne druhý rozběh.

"Naštěstí na kilometru zpomalili," ulevilo se Holušovi, když už věděl, že mu výkon 3:39,64 minuty na finále stačí. "Takhle jsem se toho nezalekl celou sezonu. Měl jsem co dělat, abych se v mixzóně nepoblil," prohlásil zjevně velmi unavený běžec.

Za sebou má náročné soustředění a věří, že stihl vyladit formu na neděli. "To bude o něčem jiném, musím do toho jít," řekl Holuša.

Cítil, že mu finiš nešel jako obvykle. "Je to asi nevyběhané, není to prošťouchlé. Poslední třístovka mi nejela, nebyl tam ten drajv," poznamenal. "Dneska to nebylo ono, odpočinu si a v neděli to bude lepší," doufal.

Kubelová proklouzla do finále jako poslední

Diskařky využily toho, že kvalifikační limit hodilo jen osm závodnic. Staňkové stačilo 55,79 metru na deváté místo, Kubelová proklouzla do finále jako poslední dvanáctá hodem dlouhým 53,82 metru a od vyřazení ji dělilo 22 centimetrů.

"Fantastické, že jsme tam obě, super," radovala se Staňková. Měla štěstí, neboť po ranním dešti přestalo pršet a kruh vyschl. "Kdybych si přezula boty na sucho hned, hodila bych to dřív," komentovala poslední kvalifikační hod, kterým se posunula do finále.

Kubelová byla ráda, že bude v Curychu házet ještě jednou. "Jsem docela spokojená s tím, co jsem za těch podmínek předvedla," připomněla chlad a hlavně déšť. "Fyzicky jsem na tom dobře, ale nezvládá to technika, byť se mi zdá, že se to lepší," uvedla Kubelová.

Dnes budou v Curychu ve hře ještě dva čeští finalisté - Jaroslav Bába ve skoku vysokém od 19:46 a kladivářka Kateřina Šafránková ve 20:40. program a výsledky šampionátu naleznete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy