reklama
 
 

Drahotová oslaví bronz v červených šatech z USA

14. 8. 2014 13:33
Devatenáctiletá Anežka Drahotová, obrovský talent českého sportu, má první medaili i mezi seniory.

Curych - Je juniorskou mistryní Evropy i světa v chůzi a nyní má devatenáctiletá Anežka Drahotová, obrovský talent českého sportu, první medaili i mezi seniory.

Slavit ji bude v červených šatech z USA, jejichž premiéru si na tuhle příležitost schovala.

Nemá ráda finiše

I když mezi přihlášenými v závodu na 20 km na ME v Curychu nebyla mezi třemi nejlepšími, v zákulisí se šuškalo, že je ve skvělé formě, což dnes dokázala. Nepočítaje Slováky Jozefa Pribilince a Pavola Blažka, získala Drahotová pro českou chůzi první medaili na ME od roku 1954, kdy vyhrál Josef Doležal 10 kilometrů. V devatenácti letech je vůbec nejmladší českou medailistkou z atletického šampionátu

"Schovej se, nepracuj tolik!" vybízel ji v průběhu závodu kouč Ivo Piták. Během tréninku i v závodech svou nejlepší svěřenkyni musí často brzdit. Už loni Drahotová odtáhla celý závod na MS v Moskvě, ale nakonec jí došly síly a skončila sedmá.

Také dnes byla velmi aktivní. "Nemám ráda finiše, raději větší tempo delší dobu," vysvětlila chodkyně. Taktika jí vyšla, i když jí v závěru také docházely síly a neodolala poslednímu útoku ukrajinské soupeřky.

Šaty ve skříni nezůstaly

Když nedávno vyhrála na juniorském MS v Eugene, koupila si šaty. Červené. Takovou barvu má ráda. Chtěla v nich oslavit v USA titul na závěrečném banketu. Ale šaty zůstaly ve skříni, kouč jí poradil, aby si ještě oslavy odpustila a zkusila se připravit na šampionát v Curychu.

"Nezakázal mi to, dal mi na výběr a já jsem se rozhodla," vzpomínala, jak si šla místo oslav lehnout. "Tehdy mi řekla, že když nebude v Curychu medaile, že bude naštvaná," prozradil se smíchem kouč Piták.

Naštvaná být nemusí, šaty určitě ve skříni nezůstanou. Jejich majitelka se umí se vydat ze všech sil, což dnes dokázala. V cíli sotva stála na nohou, ale vzápětí si úspěch užívala. Vždyť má za sebou životní sezonu.

"Tak hezky jsem si to ani nepředstavovala. Chci vždycky bojovat o ty nejvyšší příčky, i když jsem po Eugene byla takzvaně uspokojená. Ale tady jsem ráda, že jsem potvrdila formu, co jsem měla, a práci, kterou jsme v zimě udělali," pravila.

Rekord? První desítka byla pomalá

I když zlepšila vlastní národní rekord, sekunda na stříbro ji mrzela. "Přitom jsem na tom tři kilometry před cílem byla dobře, mohlo to být lepší," přiznala. Nešla vůbec na čas. "Sama jsem překvapená, že jsem si zlepšila osobák, vždyť první desítka byla extrémně pomalá," řekla. Vítězství miluje, i proto si možná trochu víc cení juniorského titulu. "I když jsem dneska hrozně spokojená, v Eugene to bylo zlato. Nikdo mě ten den neporazil," upozornila.

Dneska jí k medaili pomohla i čistá hlava. Navštívila ve středu psycholožku týmu Zdeňku Sládečkovou, která jí poradila, ať poslouchá kouče, ať nechá zodpovědnost na něm. "Nechala jsem si poradit, snažila jsem se jít v pohodě," řekla. Pak ji také pomohl křik vedení českého týmu kolem trati. "Máš nejvíc sil!" slyšela Drahotová. "To mě povzbudilo. Sice jsem byla nejhorší z těch třech, ale zrychlilo se," popsala závod.

Chystá se i na MS v cyklistice

Konec sezony to pro ni dnes ale neznamená. Poběží pražskou Grand Prix a na konci září pojede na MS v cyklistice silniční závod i časovku. Už v pondělí se chystá na kole trénovat. "Už se na to těším, člověk si u toho vyčistí hlavu," uvedla. A v polovině září může jet na MS v běhu do vrchu. I když v chůzi je nejlepší, pořád chce sporty kombinovat. "S rozhodnutím ještě počkám," ujistila.

Na cyklistický šampionát do Španělska si červené šaty asi nezabalí. Tam medaili neplánuje. "Ale chci tam jet co nejlépe, možná pomůžu třeba Martině Sáblíkové," dodala Drahotová.

autor: ČTK | 14. 8. 2014 13:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama