V 2. kole po 17 letech! Rekordní veteránka smázla Petrovovou

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
15. 1. 2013 12:00
42letá Japonka Kimiko Dateová-Krummová překvapivě porazila v 1. kole Australian Open Rusku Naděždu Petrovovou 6:2, 6:0. Do 2. kola tohoto turnaje se probojovala po 17 letech.
Japonka Kimiko Dateová-Krummová se ve 42 letech postarala na Australian Open o velké překvapení i o rekord turnaje
Japonka Kimiko Dateová-Krummová se ve 42 letech postarala na Australian Open o velké překvapení i o rekord turnaje | Foto: Reuters

Praha - Souboj světové dvanáctky se stou hráčkou žebříčku? Ještě k tomu na grandslamovém turnaji? To by měla být jasná záležitost.

Taky že byla! Ale v opačném gardu, než tenisoví fanoušci a odborníci čekali.

Tento senzační kousek se v 1. kole Australian Open povedl Kimiko Dateové-Krummové. 42letá Japonka smetla favorizovanou Naděždu Petrovovou z Ruska suverénně 6:2, 6:0 a stala se vůbec nejstarší vítězkou zápasu v historii tohoto turnaje.

Naposledy Krummová překročila úvodní kolo Mezinárodního mistrovství Austrálie v roce 1996, před dlouhými 17 lety! Tehdy se začala chýlit ke konci první část její kariéry.

Na vrcholu světovou čtyřkou

Rodačka z Kjóta začala s tenisem v sedmi letech. V mládežnických kategoriích platila za velkou naději a v devatenácti poprvé okusila atmosféru grandslamového turnaje. Na French Open se tehdy probila do 2. kola.

Postupně se Krummová posouvala v žebříčku výš a výš, až v roce 1994 proklouzla do nejlepší desítky. Jednu dobu dokonce figurovala jako světová čtyřka.

Porážela mimo jiné takové hráčky jako Steffi Grafovou, Janu Novotnou, Arantxu Sánchezovou Vicariovou, Gabrielu Sabatiniovou či Conchitu Martínezovou.

Zvláště se jí dařilo v domácí metropoli Tokiu. Tamní turnaj opanovala pětkrát ve dvouhře a jednou ve čtyřhře (což je také její jediný deblový titul vůbec).

Semifinále na grandslamech

V roce 1994 začalo nejúspěšnější období její kariéry. V následujících třech letech se pokaždé prodrala do semifinále jednoho z grandslamů a vždy postoupila na Turnaj mistrů.

Poté se však najednou rozhodla skončit. V pouhých 26 letech, na vrcholu sil. V prosinci 2001 se pak vdala za německého motocyklového závodníka Michaela Krumma.

Návrat v 37 letech

Odchod japonské hvězdy z profitenisu zaskočil, ještě překvapivější byl ale její comeback. Vrátila se po téměř dvanáctileté pauze ve věku 37 let! Tedy v době, kdy velká většina vrstevnic už odešla na odpočinek.

Začala objíždět turnaje okruhu ITF a za rok se už mohla znovu podívat na turnaje ´velké čtyřky´. Jako suverénně nejstarší hráčka.

V roce 2010 překvapila na French Open výhrou nad Dinarou Safinovou, jejíž kariéra však vinou vleklých zraněních rychle upadala. V příští sezoně pak ve 2. kole Wimbledonu pořádně potrápila Venus Williamsovou.

Že by na letošním Australian Open vybojovala největší úspěch druhé části své kariéry? Po jednoznačné výhře nad Petrovovou by to nemusel být nesplnitelný cíl. Navíc když její příští soupeřkou bude Shahar Peerová, Izraelka, která v současnosti sbírá podobné výsledky jako Krummová.

 

Právě se děje

Další zprávy