V Česku nejspíše vznikne podpora prioritních sportů

ČTK ČTK
6. 3. 2018 19:29
Státní garnitura, zástupci Českého olympijského výboru (ČOV) i České unie sportu (ČUS) se shodují na tom, jaké sporty by měly dostat podporu.
Olympijský úspěch Ester Ledecké byl jedním z motorů vzniku myšlenky na prioritní skupiny národních sportů.
Olympijský úspěch Ester Ledecké byl jedním z motorů vzniku myšlenky na prioritní skupiny národních sportů. | Foto: Milan Kammermayer

Nymburk - Fotbal, hokej, biatlon, veslování či atletika. Fanoušci kvůli těmto sportům v hledištích šílí, oslavují úspěchy jako třeba dvě olympijská zlata lyžařky a snowboardistky Ester Ledecké na Staroměstském náměstí, ale i těžce prožívají porážky. A nyní se uvažuje o vytvoření prioritní skupiny národních sportů, které by od státu dostaly větší podporu a měly šanci být konkurenceschopnější.

Zdá se, že se na vytvoření "vyvolených" sportů shoduje státní garnitura, zástupci Českého olympijského výboru (ČOV) i České unie sportu (ČUS).

Vyplynulo to i ze setkání premiéra v demisi Andreje Babiše se zástupci sportovních svazů, na němž se jednalo o podpoře sportu. "Dalším opatřením bude například podpora tradičních sportů a rozvojových projektů sportovních svazů, ale i vytvoření systému speciální motivační podpory olympijských medailistů s potenciálem dalšího rozvoje," stojí v oficiální tiskové zprávě úřadu vlády České republiky.

"Bavíme se o tom, že je třeba vytvořit prioritní sporty, které jsou historicky důležité a proslavily nás," řekl po jednání vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička. "Silnější ekonomiky dávno přikročily k tomu, že nechtějí plně podporovat sto sportů, to ani nejde. Každá země by měla být schopna definovat základní sporty, které mají vyšší podporu," doplnil jasně ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

Podle šéfa ČUSu Miroslava Jansty už v Česku prioritní sporty jsou, ale jejich podpora není tak výrazně jiná. To se změní. "Nastane diskuze, které národní sporty to jsou, které jsou schopny vozit medaile, a kterými hlavně národ žije, protože je má rád a chtěl od nich úspěch, a zároveň abychom zároveň vozili medaile," řekl Jansta.

Ve stejném duchu mluvil generální sekretář ČOV Petr Graclík. Jako příklad zmínil třeba Nizozemsko, rychlobruslařskou velmoc. "Je bláhové se domnívat, že budeme schopni vždy obsadit svými sportovci všechny disciplíny na olympiádě a všude usilovat o pódiová umístění. Globálně platí, že země si určují priority v rámci národní podpory sportu a jeho prezentaci na mezinárodní úrovni," řekl pro ihned.cz.

Otázkou je, jestli třeba snowboarding a úspěšné disciplíny Ledecké či snowboardcrossařky Evy Samkové můžou být národním sportem. Podle Jansty by měl zároveň vzniknout speciální program. "A když se objeví dva roky před olympiádou sport, v kterém jsme něco vyhráli, aby se to uchopilo a stát by zainvestoval do případného získání medaile. Protože medaile je pro stát reklamou," řekl Jansta.

Všichni upozorňují, že výběr prioritních sportů by neměl znamenat, že se na ostatní nedostane. "Na menší sporty se nebude zapomínat, s přísunem více peněz do sportu by měli být uspokojeni všichni. Je důležitá kontinuita," řekl Hnilička. "V honbě za medailemi to ale nesmí ublížit ostatním sportům," upozornil Jansta.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Bývalý kanonýr Henry bude trénovat v MLS Montreal

Bývalá francouzská fotbalová hvězda Thierry Henry se vrací jako trenér do severoamerické MLS. Mistr světa a Evropy podepsal dvouletou smlouvu s opcí s klubem Montreal Impact.

Dvaačtyřicetiletý Henry ukončil kariéru právě v MLS v dresu New York Red Bulls v roce 2014. Na loňském mistrovství světa byl někdejší kanonýr Arsenalu jako asistent trenéra Belgie, která skončila v Rusku třetí. Loni v říjnu převzal svůj bývalý klub Monako, ale už v lednu byl po pouhých dvou výhrách z 12 ligových zápasech propuštěn.

"Trénovat Montreal Impact je pro mě velká čest. Ligu dobře znám, zažil jsem v ní mnoho krásných momentů," uvedl Henry, jemuž se právě proti Montrealu dařilo ze všech týmů MLS nejvíce - v pěti zápasech mu vstřelil devět gólů.

před 14 minutami

Ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo ruského velvyslance kvůli zařazení organizace Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací.

Ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo ruského velvyslance kvůli zařazení organizace Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací.

Další zprávy