V Česku nejspíše vznikne podpora prioritních sportů

ČTK ČTK
6. 3. 2018 19:29
Státní garnitura, zástupci Českého olympijského výboru (ČOV) i České unie sportu (ČUS) se shodují na tom, jaké sporty by měly dostat podporu.
Olympijský úspěch Ester Ledecké byl jedním z motorů vzniku myšlenky na prioritní skupiny národních sportů.
Olympijský úspěch Ester Ledecké byl jedním z motorů vzniku myšlenky na prioritní skupiny národních sportů. | Foto: Milan Kammermayer

Nymburk - Fotbal, hokej, biatlon, veslování či atletika. Fanoušci kvůli těmto sportům v hledištích šílí, oslavují úspěchy jako třeba dvě olympijská zlata lyžařky a snowboardistky Ester Ledecké na Staroměstském náměstí, ale i těžce prožívají porážky. A nyní se uvažuje o vytvoření prioritní skupiny národních sportů, které by od státu dostaly větší podporu a měly šanci být konkurenceschopnější.

Zdá se, že se na vytvoření "vyvolených" sportů shoduje státní garnitura, zástupci Českého olympijského výboru (ČOV) i České unie sportu (ČUS).

Vyplynulo to i ze setkání premiéra v demisi Andreje Babiše se zástupci sportovních svazů, na němž se jednalo o podpoře sportu. "Dalším opatřením bude například podpora tradičních sportů a rozvojových projektů sportovních svazů, ale i vytvoření systému speciální motivační podpory olympijských medailistů s potenciálem dalšího rozvoje," stojí v oficiální tiskové zprávě úřadu vlády České republiky.

"Bavíme se o tom, že je třeba vytvořit prioritní sporty, které jsou historicky důležité a proslavily nás," řekl po jednání vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička. "Silnější ekonomiky dávno přikročily k tomu, že nechtějí plně podporovat sto sportů, to ani nejde. Každá země by měla být schopna definovat základní sporty, které mají vyšší podporu," doplnil jasně ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

Podle šéfa ČUSu Miroslava Jansty už v Česku prioritní sporty jsou, ale jejich podpora není tak výrazně jiná. To se změní. "Nastane diskuze, které národní sporty to jsou, které jsou schopny vozit medaile, a kterými hlavně národ žije, protože je má rád a chtěl od nich úspěch, a zároveň abychom zároveň vozili medaile," řekl Jansta.

Ve stejném duchu mluvil generální sekretář ČOV Petr Graclík. Jako příklad zmínil třeba Nizozemsko, rychlobruslařskou velmoc. "Je bláhové se domnívat, že budeme schopni vždy obsadit svými sportovci všechny disciplíny na olympiádě a všude usilovat o pódiová umístění. Globálně platí, že země si určují priority v rámci národní podpory sportu a jeho prezentaci na mezinárodní úrovni," řekl pro ihned.cz.

Otázkou je, jestli třeba snowboarding a úspěšné disciplíny Ledecké či snowboardcrossařky Evy Samkové můžou být národním sportem. Podle Jansty by měl zároveň vzniknout speciální program. "A když se objeví dva roky před olympiádou sport, v kterém jsme něco vyhráli, aby se to uchopilo a stát by zainvestoval do případného získání medaile. Protože medaile je pro stát reklamou," řekl Jansta.

Všichni upozorňují, že výběr prioritních sportů by neměl znamenat, že se na ostatní nedostane. "Na menší sporty se nebude zapomínat, s přísunem více peněz do sportu by měli být uspokojeni všichni. Je důležitá kontinuita," řekl Hnilička. "V honbě za medailemi to ale nesmí ublížit ostatním sportům," upozornil Jansta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Petr Pavel prezidentskou kandidaturu oficiálně oznámí v září, chce být nezávislý kandidát

Někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel oficiálně svou prezidentskou kandidaturu oznámí počátkem září. Získat chce 50 000 podpisů, které mu umožní ucházet se o nejvyšší ústavní funkci. Pavel to v sobotu řekl v Ostravici na Frýdecko-Místecku, odkud vyšel se svými příznivci na Lysou horu v Beskydech.

"Předpokládám, že kandidaturu oznámím počátkem září. Přesný termín ještě ale nemám. Veřejnost se to ale včas dozví," uvedl. Podporu chce získat mezi lidmi sběrem podpisů. "Od začátku jsem říkal, že chci být nezávislý kandidát. Z tohoto důvodu se chci opřít minimálně o 50 000 podpisů. A k tomu slouží i takové akce, jako ta dnešní. Na ně zveme podporovatele. Tady mohou podepsat podpisové archy," řekl.

Dodal, že kromě toho už existují i další místa pro sběr podpisů. Řada podporovatelů si archy stáhla a podpisy sbírá ve svém okolí. "Po vyhlášení kandidatury tomu budeme věnovat ještě větší pozornost," dodal. Kolik podpisů už nyní má, si netroufá říct. "Nějaké archy jsme už dostali zpátky. Řada archů je ale stále mezi lidmi," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy