V hlavním městě žije více obyvatel, než uvádí oficiální sčítání obyvatel. Podle analýzy Institutu Plánování a rozvoje je jich namísto oficiálních asi 1,3 milionu o zhruba 300 tisíc více. Počet obyvatel institut zjistil na základě anonymních údajů od mobilních operátorů. Přes den pak přibudou další statisíce lidí, kteří přijedou za prací, sdělil ředitel institutu Ondřej Boháč.
"Ukazuje se, že v Praze trvale žije okolo 1,6 milionu obyvatel a pokud započítáme obyvatele Středočeského kraje, kteří denně dojíždějí do Prahy za prací, jedná se dokonce o 1,8 milionu lidí. Trvalé bydliště tu však má jen 1,3 milionů obyvatel," řekl Boháč.
Nárůst obyvatel znamená podle něj vyšší finanční nároky na město, které musí zajistit například městskou hromadnou dopravu, parkování, byty, lékaře či školky. "Takže i když náklady na infrastrukturu logicky rostou, Praha stále tratí na výnosech z daní," dodal Boháč.
Z dostupných dat vyplývá, že přestože počet obyvatel Prahy v poslední době roste, nebylo tomu vždycky tak. Praha zažila pokles obyvatel například v 90. letech 20. století. Naopak nejdynamičtější růst počtu obyvatel Prahy byl v letech 2003 až 2009 a 2014 až 2019, tedy v době silného ekonomického růstu.