Ústecká GP: český box čeká boj o znovunabytí slávy a lesku

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
9. 9. 2015 12:18
Předloni se v Ústí představilo 116 boxerů včetně hvězdných Kubánců. Zdeněk Chládek a Erik Agateljan se dokázali probít až do finále. Jenže loni si Češi už v hale Sluneta uřízli pořádnou ostudu. A letos? Na 46. ročník tradiční a prestižní Grand Prix Ústí nad Labem je přihlášeno kolem 60 bojovníků, šestnáct z nich budou domácí.
Daniel Táborský je jedním z těch, kteří mají v Ústí co napravovat.
Daniel Táborský je jedním z těch, kteří mají v Ústí co napravovat. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem – Předloni se v Ústí představilo 116 boxerů včetně hvězdných Kubánců. Zdeněk Chládek a Erik Agateljan se dokázali probít až do finále. Jenže loni si Češi už v hale Sluneta uřízli pořádnou ostudu. A letos? Na 46. ročník tradiční a prestižní Grand Prix Ústí nad Labem je přihlášeno kolem 60 bojovníků, šestnáct z nich budou domácí.

"Je to málo, ale jsme i tak spokojeni. Věřím, že to bude povedený turnaj, který bude bavit fanoušky kvalitním boxem," řekl Aktuálně.cz a Profiboxing.cz k počtu přihlášených boxerů z celé Evropy ředitel turnaje a prezident České boxerské asociace (ČBA) Svatopluk Žáček.

Box už nemá v Ústí na růžích ustláno

Ten musel mimo jiné oželet účast boxerů z Kazachstánu, které do srdce Evropy nepustily finanční problémy způsobené devalvací domácí měny. A také se již podruhé musel spokojit s netradičním termínem – tentokrát dokonce až na startu nové sezony – a s ústeckou Slunetou.

"Ano, je to důsledek úpadku boxu v Ústí, kdy jsme přišli o halu, která nyní patří policii. My našli azyl na místní univerzitě. Přesto jsme nechtěli stěhovat Grand Prix jinam. Do Ústí patří. Jen je těžké najít odpovídající halu. Jedinou možností je právě Sluneta, jenže ta patří jiným prioritně jiným sportům. Ale už jsme s jejími zástupci domluveni na příštím roce, kdy by se měla Velká cena konat v květnu," dodal Žáček.

Ten stejně jako další tuzemští fanoušci, trenéři a prostě všichni, kdo mají box rádi, že měsíc po mistrovství Evropy a pár týdnů před světovým šampionátem se na domácí půdě blýsknou čeští boxeři. O které se jedná?

Češi mají nabitou startovku

V předběžné nominaci jsou tato jména: Erik Huliev, Filip Barák, Martin Stehlík (váha do 56 kg), Hamo Aperjan, Erik Agateljan (do 60 kg), Štěpán Pitra, Viktor Agateljan, Ondřej Schilder (do 64 kg), Miloš Bartl (do 69 kg), Vladimír Lengál, Patrik Kliment (do 75 kg), Marek Vaněček, Martin Podlucký (do 81 kg), David Hošek (do 91 kg), Daniel Táborský a Pavel Šour (nad 91 kg).

"Na domácí Velkou cenu se těším tak, jako každý rok. Je skvělé hostit takový turnaj. Sice bude kvůli šampionátům tentokrát menší účast, ale to nic nemění na mých ambicích. Jsem dobře připravený a chci se předvést," prohlásil ústecký talent Erik Agateljan. Předloni dokráčel až do finále, loni ale vypadl hned v prvním kole a i jemu se nevyhnula kritika.

Starší bratr Viktor, který se před měsícem předvedl ve skvělé formě na evropském šampionátu a loni doma obsadil třetí místo, jej doplnil: "Nerad mluvím o zápase dopředu, ale cítím se v dobré formě a do ringu půjdu s tím, že chci podat co nejlepší výkon. A věřím, že se budu moct ukázat co možná největšímu počtu fanoušků."

Lengál i Táborský mají co napravovat

Do Ústí se těší také znojemský Vladimír Lengál. A to přesto, že si musel na tři měsíce od boxu kvůli zranění odpočinout. "Měl jsem dlouhou pauzu. Sice mám díky soustředění našeho týmu v rakouských Alpách kondici, ale chybí mi sparingy. Uvidíme, co z toho bude, nějaké velké cíle si před sebe nekladu," zaznělo z úst vice-mistra republiky, který loni vypadl při své premiéře na Grand Prix už v prvním kole.

Co napravovat má také zástupce v nejtěžší váhové divizi – Daniel Táborský. "Na Velkou cenu se těším. Poté, co se mi nepovedlo naladit formu na mistrovství Evropy jsem absolvoval tvrdou kondiční přípravu pod vedením Martina Štěpánka. Viděl jsem nominaci a konkurence nebude taková, jako dříve. Největší nebezpečí vidím v zástupci z Ukrajiny," pronesl dvaadvacetiletý bijec z Prahy.

Naplní on i jeho parťáci svá slova? To můžete sledovat už ode dneška v ústecké Slunetě. Na vyřazovací boje (od 18:00 hodin) je vstupné zdarma. Ve čtvrtek pak fanoušci zaplatí 50 Kč, v pátek na semifinále stejnou částku, sobotní finále je pak vyjdou na 100 Kč (vždy od 17:00 hodin). Mládež do 15 let má vstup po celý turnaj zdarma, senioři pak za 30 Kč.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rusko poskytne Bělorusku rakety Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice

Rusko poskytne Bělorusku raketové systémy Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice. Na schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem to v sobotu v Petrohradě řekl prezident Vladimir Putin. Rusko tento systém před lety vyvinulo jako odpověď na budování amerického protiraketového štítu.

"V nadcházejících měsících předáme Bělorusku taktické raketové systémy Iskander-M," řekl Putin podle ruské televize na začátku setkání s Lukašenkem.

Iskander-M je mobilní raketový systém krátkého doletu s dosahem až 500 kilometrů. Naváděné střely mohou nést konvenční i jaderné hlavice.

Bělorusko je v současné době patrně nejbližší spojenec Ruské federace, která je od konce února v ozbrojeném konfliktu s Ukrajinou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozhovor Erdogana se švédskou premiérkou ohledně NATO pokrok nepřinesl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou řekl, že v souvislosti se snahou Švédska vstoupit do NATO nenastal žádný pokrok. Informovala o tom agentura AFP. Více než měsíc poté, co Švédsko společně s Finskem požádaly o přijetí do aliance, a těsně před jejím summitem, tak jednání patrně zůstávají zablokovaná.

"Švédsko musí přijmout opatření týkající se tak důležitých otázek, jako je boj proti terorismu," uvedl turecký prezident. Erdogan podle AFP volá po konkrétních krocích, které reagují na požadavky Turecka.

Ankara svůj odpor vůči zahájení přijímacího procesu se dvěma skandinávskými zeměmi zdůvodňuje jejich údajnou podporou kurdských ozbrojenců, které turecká vláda označuje za teroristy. Kromě toho kritizuje, že Finsko a Švédsko omezují prodej zbraní do Turecka. Dosavadní odpovědi obou zemí na námitky Turecka minulý týden Ankara označila za "hodně vzdálené" od jejích představ.

Zástupci všech tří zemí o věci znovu jednali v pondělí v centrále NATO v Bruselu. Tématu se bude věnovat i summit Severoatlantické aliance v Madridu, který začíná v úterý. Hlavním motivem vrcholné schůzky budou nejspíše důsledky ruského útoku na Ukrajinu, který byl mimo jiné impulsem pro snahy Švédska a Finska vstoupit do NATO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z věznice Valdice na Jičínsku se v sobotu ráno pokusil uprchnout vězeň

Z věznice Valdice na Jičínsku se pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla, podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď. Oznámila to mluvčí valdické věznice Eva Francová. Informaci s odkazem na TV Jičín přinesl server iDNES.cz. Věznice ve Valdicích patří k nejtěžším českým káznicím. Podle Francové si v ní aktuálně odpykává trest zhruba 1030 vězňů, z toho 18 doživotí.

"Příslušníci věznice okamžitě zareagovali. Vězeň na útěku byl zpacifikován a útěk nedokonal. Příslušníci vězeňské služby použili služební zbraň, nikdo nebyl zraněn. Informace k vězněné osobě podávat nemohu. Je to čerstvá věc, uskutečňuje se vyšetřování. Musí se prošetřit, jakým způsobem k tomu mohlo dojít a podobně," řekla Francová.

Informaci TV Jičín, že mělo jít o třiatřicetiletého muže, který si odpykává trest za vraždu, odmítla komentovat. Podle ní jde ve valdické věznici o ojedinělý případ. "V minulosti nějaké pokusy (o útěk) byly, ale letos a myslím si, že ani loni žádný pokus nebyl," řekla Francová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy