Boxer Táborský chce v Baku nakročit na olympiádu

ČTK ČTK
18. 6. 2015 15:34
Boxer Daniel Táborský je ve dvaadvaceti letech považován za jeden z největších talentů českého amatérského boxu.
Daniel Táborský
Daniel Táborský | Foto: Filip Škeřík

Baku - Boxer Daniel Táborský je ve dvaadvaceti letech považován za jeden z největších talentů českého amatérského boxu. Příležitost zviditelnit se má na Evropských hrách v Baku, kde by rád dokázal, že má šanci ucházet se o účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Na vrcholnou akci příštího roku však pro boxery vede složitá a náročná cesta.

"Olympiáda je velké lákadlo. Hodně nám ale ztížili podmínky, poprvé v historii je nutné se v mé kategorii vůbec kvalifikovat na mistrovství světa. Není to volné. Postoupí tam první tři z Evropských her, další z mistrovství Evropy a přímo na olympiádu se z mistrovství světa nominuje jen vítěz," řekl Táborský novinářům.

Další možnost zajistit si start v Riu bude v dodatečných kvalifikačních turnajích, svoji roli bude hrát i postavení na žebříčku mezinárodní federace. Na olympiádě v příštím roce navíc budou mít poprvé možnost startovat za určitých podmínek profesionálové, kteří boxují v sériích WSB a APB. V Táborského kategorii nad 91 kg bude v Riu celkem startovat jen 18 boxerů.

Baku je dobrá zkouška

V Baku má pražský rodák šanci vyzkoušet si, jak to na tak velké akci, jako je olympiáda, chodí. "Je to tu podobné. Podle mě je to dobrá zkouška. Můžu si vyzkoušet, jak to funguje, a když na ni pak pojedu, už to bude víc jednodušší," uvedl Táborský.

Podmínky v Ázerbájdžánu se mu líbí, třeba kvalitní servis v jídelně. Nemusí se prakticky nijak omezovat. "Je to super, strašně si to užívám. Všechno pěkně zorganizované, spousta dobrého jídla, pěkné pokoje. A je tady prádelna, to by se mi líbilo doma," smál se Táborský.

Ani mu proto nevadí, že první zápas jej čeká až v pátek, takže musí na svoji premiéru dlouho čekat. "Aspoň se pořádně aklimatizuju, připravím se na to, uvolním se a nebudu tak nervózní. Pracujeme s trenérem, stínujeme. Známe soupeře, tak upravuje tréninky podle něj," řekl Táborský, jenž na úvod narazí Jana Sudzilovského z Běloruska. "Je menší, o hodně těžší a hodně tlačí. Neustále leze dopředu. To si musím pohlídat," plánoval.

Poslední úspěch v Sydney

Český amatérský box v posledních letech hodně strádá. O poslední úspěchy se postaral Rudolf Kraj, který byl na olympiádě v Sydney 2000 stříbrný a o tři roky později získal na mistrovství světa bronz. Od té doby získal jen Zdeněk Chládek bronz na juniorském MS v roce 2008.

"Myslím, že poslední dva roky jsme se hodně zvedli, začali jsme více jezdit do zahraničí na turnaje a soustředění. Jdeme postupně nahoru. Zvedla se konkurence i úroveň. Ještě vydržet další dva tři roky," dodal svěřenec Filipa Miňovského, který vede mimo jiné i Luboše Šudu, a kondičního trenéra Martina Štěpánka.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy