Olympijská mise začíná: Čeští boxeři se Baku nebojí

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
15. 6. 2015 18:14
Čeští boxeři odcestovali za slávou do ázerbájdžánského Baku.
Daniel Táborský.
Daniel Táborský. | Foto: Filip Škeřík

Praha/Baku – Už v pátek sice odstartovaly první Evropské hry v historii v kontroverzním ázerbájdžánské metropoli Baku a Češi už mají za sebou první medailové úspěchy, boxeři ale vstoupí do boje až nyní. Pondělním losování a úterními prvními koly. A v osudí bude i kvartet bojovníků ze země pod horou Říp.

Vítek Král (váha do 75 kg), David Hošek (váha do 91 kg), Daniel Táborský (váha nad 91 kg) a Martina Schmoranzová (váha do 64 kg). Startovat měla i dlouhodobá česká jednička – Zdeněk Chládek – toho ale v posledních týdnech a měsících provází zdravotní smůla, která vyvrcholila na soustředění v Gruzii. Tam pětadvacetiletý rodák z Teplic onemocněl a s angínou místo do Baku odcestoval zpět do Prahy.

Zbytek české boxerské výpravy s trenéry Vasilem Larionovem a Miroslavem Vrbou si v pátek užila zahajovací ceremoniál her a nyní se již chystá na své premiérové boje. „To zahájení bylo úžasné, obrovský zážitek,“ shodli se v hodnocení prvních okamžiků v Baku Hošek s Táborským.

Táborský s Hoškem to budou mít těžší

Oba mají před sebou hodně těžký úkol – v nejtěžších váhových kategoriích zazářit a pokusit se vybojovat si účast na ME, MS a případně i olympiádě v příštím roce v brazilském Riu. Především ale pro pražské duo se to jeví jako sci-fi.

Zatímco v ostatních váhových kategoriích (v amatérském ringu je jich celkem 10) se mohou boxeři případně spoléhat i na divoké karty a pozvánky organizátorů (jak MS, tak OH), v těžké a supertěžké váze vede na oba turnaje pouze sportovní cesta! V obou totiž bude pod pěti olympijskými kruhy startovat nejméně boxerů – 18.

„Moc si účasti na jubilejních Evropských hrách cením. Příprava byla tvrdá, dlouhá, mám za sebou vlastně půlrok strávený na různých soustředění. Věřím, že v Gruzii jsme formu vyladili na maximum,“ řekl Profiboxing.cz Táborský, který bojoval kromě pozice jedničky v supertíze s Pavlem Šourem také s problémy s ramenem. To je ale nyní v pořádku.

Hošek tajně kouká po medaili

„Moc se těším. V reprezentaci jsem krátce a hned se mohu zúčastnit také akce. Jakýkoliv úspěch by byl skvělý, medaile z podobné akce super. Ale hlavní je, že cítím jak díky reprezentaci, mezinárodním turnajům a kempům neustále zlepšuji,“ doplnil jej vrstevník Hošek.

Oba si uvědomují, že je nečeká snadný turnaj, oba se ale na výzvu v podobě olympijských her těší. „Získat nějaké body do ratingu by bylo skvělé,“ přiznávají oba. Dlužno dodat, že momentálně v žebříčcích AIBA (Mezinárodní boxerská federace) žádný tuzemský boxer nefiguruje. Za Baku se ale rozděluje například více bodů (700 pro vítěze), než za mistrovství Evropy (500).

Tyto zmíněné turnaje jsou zároveň kvalifikačními pro říjnové mistrovství světa v Baku. Z Evropských her se na něj dostane první trojice, z ME pak šest nejlepších bojovníků, kteří už nebudou mít zajištěnou účast jinak (díky Evropským hrám, nebo žebříčkově).

Baku je z toho pohledu tak důležité ve dvou směrech – pro zisk bodů (dostává je nejlepších deset boxerů ve vahách) do světového ratingu a coby možnost získat již v červnu klid do další přípravy místenkou na světový šampionát.

Chládkovi to s divokou kartou vyšlo

Že první faktor není zanedbatelný, dokázala situace Zdeňka Chládka před hrami v Londýně 2012. Tehdy dvaadvacetiletý boxer byl díky svým výsledkům a právě pozici ve světovém žebříčku prvním ve své váze (tehdy ještě do 64 kg), který se nekvalifikoval na olympiádu, což následně „napravil“ zisk divoké karty. Těmi ale v tom olympijském cyklu AIBA šetří.

„Je velká pocta reprezentovat Česko, Baku je první na mé cestě za splněním si olympijského snu. Děkuji všem za podporu, v přípravě jsem nic nepodcenil a pracoval na maximum,“ dodal dvaadvacetiletý Táborský, který je stejně jako Chládek zaměstnancem Ministerstva vnitra. „Vážím si toho, že mohou boxovat proti těm nejlepším. Děkuji všem, co za mnou stojí, udělám maximum,“ doplnil jej Hošek.

Bojovnost a podporu nejen oni, ale i výše zmínění Vítek Král a Martina Schmoranzová budou potřebovat. Byť v případě posledně jmenované „jen“ pro Baku a šampionáty. Sedmadvacetiletá boxerka totiž startuje v neolympijské váze.

Návrh AIBA na rozšíření ženského programu ze současných tří váhových divizí o další totiž nakonec letos na jaře definitivně neprošel. Přesto doplnění medailové sbírky také není od věci – Schmoranzová už má totiž dva bronzy z ME, stříbro ze šampionátu EU a na loňském MS měla k medaili také blízko, když vypadla až po velkém boji ve čtvrtfinále a obsadila konečnou pátou příčku.

EVROPSKÉ HRY V BAKU – 16. AŽ 27. ČERVNA

- Celkem 210 boxerů v mužském pavouku ze 41 zemí. Domácí, Němci a Rusové vyslali maximální povolený počet patnácti boxerů.
- Nejlepší tři boxeři a boxerky v každé váze se kvalifikují na MS (5. - 18. října v Dauhá)
- Nejlepších deset boxerů dostane body do světového žebříčku (vítězové 700 bodů)
- Los českých boxerů pro první kola:

Váha do 64 kg: Martina Schmoranzová vs. Anastasie Beljakovová (Rusko) - boxuje se 20. června
Váha do 75 kg: Vítek Král vs. Dmitrij Treťjak (Finsko) - boxuje se 17. června
Váha do 91 kg: David Hošek vs. Gevorg Manukjan (Ukrajina) - boxuje se 16. června
Váha nad 91 kg: Daniel Táborský vs. Jan Sudzilovskij (Bělorusko) - boxuje se 19. června

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy