Čtyřmiliardový tým, přesto nejhorší v historii? Bůh vám pomáhej, dráždí USA vyzyvatel

jzp jzp
29. 8. 2019 9:30
Basketbalový svět je napjatý. Nadcházející mistrovství světa v Číně přinese neobvyklý hon na Američany, kteří jsou stále hlavními favority, ale podle odborníků tentokrát nemají zlato "jisté".
Donovan Mitchell je jednou z největších amerických hvězd na mistrovství světa 2019.
Donovan Mitchell je jednou z největších amerických hvězd na mistrovství světa 2019. | Foto: ČTK

Dá se říct, že americká vláda nad světovým basketbalem trvá nejdéle v historii. Od roku 2008 čítá tři olympijská zlata a dva triumfy na mistrovství, což je historicky ojedinělá kombinace.

Přibývají ovšem náznaky, že pozlacená jízda může brzy skončit.

Nejdřív kouč Spojených států Gregg Popovich zjistil, že megahvězdy turnaj v osmi čínských městech příliš neláká. Pozvánku odřekli James Harden, Anthony Davis nebo Damian Lillard.

Největší hvězdou mančaftu je nakonec Kemba Walker, což značí, že o Dream Teamu tentokrát nemůže být řeč. Server The Ringer se stejně jako jiná média ptá: "Je tohle nejhorší americký výběr v moderní historii?" 

Na palčivou otázku tak trochu odpovídá fakt, že největší hvězdou v Číně nebude Američan. Větší renomé než Walker mají Řek Jannis Antetokunmpo, aktuálně nejužitečnější hráč NBA, i Srb Nikola Jokič. A jestli v nějakém týmovém sportu záleží na jednotlivci, tak právě v basketbalu.

Že rozložení sil je jiné než obvykle, naznačila příprava, ve které Spojené státy podlehly Austrálii o čtyři body. Aby s hráči NBA padly na mezinárodní scéně, to se nestalo skoro 13 let. Skončila neuvěřitelná šňůra 78 výher. Dravá konkurence rázem ucítila krev.

Skupinku vyzyvatelů vede Srbsko, spoléhá na čtyři posily z NBA včetně Jokiče. Spokojený kouč Saša Djordjevič tak hýří sebevědomím. Domácí televizní stanici řekl: "Na Američany nemyslím nějak extra. Na turnaji je hodně kvalitních týmů - Řecko, Rusko, Francie, Argentina, Kanada, Brazílie, Španělsko."

"Ať USA hrají svůj basketbal, my učiníme totéž. A jestli na sebe narazíme, pomáhej jim Bůh."

Amerického trenéra Popoviche nechala odvážná slova v klidu. "Moc se tím nezabývám. Dělám tuhle práci už dost dlouho," spustil. "Saša je každopádně skvělý kouč. Hodně soutěživý a úspěšný. V Evropě se ještě jako hráč stal hrdinou. Není pochyb o tom, že Srbsko má sakra dobré mužstvo. Chce vyhrát stejně jako my. A stejně jako ostatní na turnaji. Lidé pořád budou mluvit, ale zrovna tohle není něco, na co bych odpovídal."

Slovní přestřelku si odpustili také Popovichovi svěřenci, označovaní za neobvykle slabou partu.

"Nezajímá nás to," reagoval na negativní humbuk rozehrávač Walker. "Jsme tady, protože chceme reprezentovat. Že nám někdo nevěří, bereme jako motivaci. Máme kluky, kterým nevadí pozice outsiderů. Jsme hladoví a půjdeme vyhrát zlato."

Tým za čtyři miliardy

Američané jsou navzdory Djordjevičovým výrokům stále hlavními favority na titul, vždyť jejich kádr má hodnotu téměř 171 milionů dolarů (v přepočtu zhruba čtyři miliardy korun). Tato částka by například stačila na zaplacení hokejistů dvou špičkových klubů NHL.

Další srovnání - platy amerických basketbalistů z her v Riu 2016 daly dohromady 182 milionů, tedy jen o něco málo vyšší částku. Nutno však dodat, že tento součet převyšoval tehdejší platový strop NBA asi dvaapůlkrát. Dnešní sestava je nad aktuálním limitem jedenapůlkrát.

Počítání s platovým stropem rovněž prozrazuje, že Walker a spol. jsou zhruba stejně hodnotní jako americký kádr ze zlatého šampionátu 2014.

Satoranský je jediným českým basketbalistou v NBA, v létě přestoupil z Washingtonu do Chicaga.
Satoranský je jediným českým basketbalistou v NBA, v létě přestoupil z Washingtonu do Chicaga. | Foto: Reuters

Debaty, jestli jsou Spojené státy senzační, nebo "jen" výborné, nemusí řešit Češi, kteří tak jako tak zůstávají jasnými outsidery. Až 1. září proti hvězdám NBA vyběhnou, čeká je v obnovené premiéře na mistrovství světa především unikátní zážitek. Většina sázkových kanceláří na výhru Američanů ani nevypsala kurz.

"Zůstávají naprostými favority a my k tomu tak musíme přistupovat," prohlásil český lídr Tomáš Satoranský. "Na druhé straně se nesmíme ničeho zaleknout. Je vidět, že se s nimi dá hrát víc než v minulých letech, kdy drtili protivníky o šedesát bodů."

 

Právě se děje

před 17 minutami

Čínské úřady: schopnost šíření nového koronaviru posiluje. Na rozdíl od viru SARS je infekční i v inkubační době, která trvá jeden až 14 dní.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy