Valencie - Tyčkařka Pavla Rybová na halovém mistrovství světa ve Valencii poznala, jak vypadá opravdové sportovní štěstí.
Oproti tomu devatenáctiletý benjamínek české výpravy Jakub Holuša si v rozběhu na 800 metrů vybral pořádnou porci smůly.
Rybová už se s finále rozloučila, pak se dozvěděla, že postupuje. Holuša naopak končí. Doplatil na nezkušenost.
O HMS ve Valencii čtěte více zde:
- Bába je ve finále výšky. Bylo to ale pořádné drama
- Výškařka Hellebautová se vrátila k pětiboji. A má zlato
Devátá jde do osmičlenného finále
Z nakonec čtrnáctičlenného pole tyčkařek mělo postoupit do finále osm závodnic. Kvalifikační limit byl 455 cm.
Jediná česká zástupkyně Pavla Rybová skočila jen 445 cm a její jméno je uvedeno až jako deváté, přesto postoupila. Měla totiž stejný zápis jako osmá Španělka Naroa Agirreová. Teprve domácí závodnice jí také prozradila, že postupuje. Sama se domnívala, že končí.
"Závod mi nesedl a hodně se na tom podepsali rozhodčí, kteří zdržovali a dělali problémy místo, aby pomáhali," zlobila se po závodě podle serveru atletika.cz Rybová.
Následnou výšku 450 cm skočilo jen pět závodnic, 455 cm jen jediná - největší hvězda, Ruska Jelena Isinbajevová.
Dlouholetá vládkyně tyčkařského sektoru předvedla svou suverenitu. Do sektoru vstoupila, až když měla většina jejich soupeřek odskákáno, vystřihla 455 cm napoprvé, kvalifikovala se a zase mohla odejít.
Dál se již neskákalo, protože v soutěži zbývalo jen šest závodnic.
Základní výškou bylo 395 cm, jistotu finále zajišťovalo 455 cm, popřípadě umístění v první osmičce.
Jediná česká zástupkyně Pavla Rybová zvolila následujících 415 cm jako zahřívací pokus, 425 pak znovu vynechala. Na 435 cm již přišla první oprava.
Jak řekl těsně před šampionátem v rozhovoru pro Aktuálně.cz jej trenér Bohuslav Patera, Rybová neměla start do sezony jednoduchý.
"Po dobré kondiční přípravě ji zbrzdilo zranění paty. Rozhodilo jí to rytmus při rozběhu, proto se s limitem na šampionát hodně natrápila."
Své svěřenkyni ale věřil. "Jak jsem ji viděl skákat na posledních závodech i na tréninku, jsem optimistický. Navíc s rostoucím významem soutěže většinou roste i její výkon."
Patera tipoval, že na finále nebude stačit ani 453 cm, jimiž se Rybová dostala na šampionát. "Je to mistrovství světa a skáče se hodně vysoko. Kvalifikační limit může viset ve výšce kolem 460 cm."
Jeho tip mu naštěstí nevyšel.
Holušovy dvě setiny
Dvě setiny vteřiny nejsou v běhu na 800 metrů moc. Ale mohou být rozhodující. To se bohužel ukázalo i v případě devatenáctiletého českého reprezentanta Jakuba Holuši.
Ten nastoupil na halovém světovém šampionátu ve Valencii ve třetím rozběhu. Z pětičlenného startovního pole postupovali do sobotmího semifinále dva.
V cílové šachovnici se Holuša nechal předběhnout Španělem Manuelem Olmedem, kterého si nepohlídal a nevěděl o něm. Domácímu běžci naměřili čas 1:51.07, jemu 1:51.09.
"Jsem na sebe naštvaný. Španěl mě převezl," smutnil podle stránek atletika.cz po smolném závodě Holuša. "Škoda, že jsem o něm nevěděl dřív. Tuhly mi nohy, ale nějaké síly jsem ještě měl. Zaznamenal jsem ho až pár metrů před cílem a to už bylo pozdě," dodal.
Kdyby mladík zopakoval svůj čas 1:47.37, jímž se na konci ledna ve Vídni kvalifikoval, svůj rozběh by s přehledem vyhrál a postup by měl v kapse.
"Rád bych postoupil z rozběhu. Finále by pak byla senzace," říkal si v rozhovoru pro Aktuálně.cz před šampionátem Holuša. Toto přání se mu nesplnilo. Jedno však přece: "Chtěl bych tu nasbírat co nejvíc zkušeností. Velký závod mi dá spoustu zkušeností." Dramatický souboj o postup jistě touto zkušeností byl.
Dál jde 18 závodníků - první dva ze všech šesti rozběhů a šest dalších, kteří postoupili na čas. Ani tato varianta se českého reprezentanta netýkala, na to byla jeho pětice příliš pomalá.
Jakub Holuša splnil limit i na 1500 metrů, nakonec se rozhodl pro kratší trať, kde cítil více šancí.
Hejnová postoupila na čas
Z každého ze tří šestičlenných rozběhů v běhu na 400 metrů postupovaly první tři závodnice. Tři další pak proklouzly do sobotního semifinále na čas.
Zuzana Hejnová doběhla v prostředním rozběhu až čtvrtá za 53, 04 s, ale její šestice byla nejrychlejší, takže na čas postoupila nakonec i pátá v cíli.
Rozhovor se Zuzanou Hejnovou čtěte zde
České závodnici naměřily přístroje vůbec nejrychlejší startovní reakci ze všech osmnácti zúčastněných čtvrtkařek.
"Můžu běžet rychleji, semifinále poběžím určitě líp," věřila si podle oficiálních stránek Českého atletického svazu Hejnová.