Skok o tyči, to je i věda, technika a mentální cvičení

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
5. 3. 2008 9:00
Rozhovor s koučem tyčkařky Rybové Boleslavem Paterou
Soustředění na Lanzarote. Trenér Boleslav Patera cvičí s Pavlu Rybovou náskok na tyč.
Soustředění na Lanzarote. Trenér Boleslav Patera cvičí s Pavlu Rybovou náskok na tyč. | Foto: Archiv Boleslava Patery

Praha - Česká tyčkařka Pavla Rybová startovala v sobotu v německém Bad Oeynhausenu již s limitem pro halové mistrovství světa v kapse.

Závod ovládla výkonem 453 cm. Na finále ve Valencii by to asi nestačilo, ale trenér Boleslav Patera jí věří. Velké akce většinou jeho svěřenkyni vymotivují k velkým výkonům.

Patera, jenž kromě Rybové trénuje i její kolegyni Kateřinu Baďurovou či tyčkaře Štěpána Janáčka a Michala Balnera, v rozhovoru pro internetový deník Aktuálně.cz hovoří nejen o cílech pro světový šampionát, ale i o nových technologických vymoženostech, které zcela mění pohled na skok o tyč.

Dále čtěte:

Teoretiká příprava je v jeho podání věda. Svým svěřencům ordinuje užívání psychowalkmana, či skákání jen v myšlenkách, sám tráví desítky hodin u programu, jenž detailně analyzuje video.  

Jak byste zhodnotil výkon Pavly Rybové v Bad Oeynhausenu?
Jsem potěšen její stoupající technickou formou.  Pavla absolvovala  dobrou kondiční přípravu, ale pak ji zbrzdilo zranění paty. Rozhodilo jí to rytmus při rozběhu, proto se s limitem na šampionát hodně natrápila.  Teď už ale zase znovu nachází stereotyp techniky, který již v minulosti zvládla.

Bude  453 cm stačit ve Valencii na finálovou osmičku, která je vaším cílem? Nebo věříte, že Rybová ještě nějak centimetry přidá?
Tak 453 centimetrů stačit pravděpodobně nebude. Je to mistrovství světa a skáče se hodně vysoko. Kvalifikační limit může viset ve výšce kolem 460 cm.

Trenér Boleslav Patera ještě v letištní hale rychle sbalil atletické náčiní.
Trenér Boleslav Patera ještě v letištní hale rychle sbalil atletické náčiní. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ale i na tento výkon Pavla má. Jak jsem ji viděl skákat na posledních závodech i na tréninku, jsem optimistický. Navíc kondičně je na tom výborně.

Jak reálný cíl je osmičlenné finále?
Rozhodně není z říše snů.  Nicméně musíme být na zemi, svět skáče vysoko, startovat bude i Jelena Isinbajevová. Šanci na finále rozhodně má. Navíc dle zkušeností s Pavlou v minulosti vím, že s rostoucí významností soutěže roste i její výkon.

Nicméně tyčka je velmi ošemetná. Favorité vypadávají, překvapení soutěže jdou dál
Tyčkaři vám potvrdí, že mnohdy je nejtěžší skočit základní výšku. Závodník si při ní totiž  musí nakalibrovat pro daný den tvrdost tyčí a délku rozběhu. Někdy skokan nezdolá základní výšku, a přitom by to třeba byla otázka ještě jednoho pokusu navíc. Kdyby ho měl, srovnal by se a pak by skočil třeba osobní rekord.

Může být nevýhodou Pavly Rybové, že kvůli zranění nebude na šampionátu další vaše svěřenkyně Kateřina Baďurová?
Samozřejmě, že když jsou v sektoru dva závodníci ze stejné země, je to výhoda. Mohou si poradit, pohlídat značky na rozběhu.

Českou tyčku vůbec provází smůla. Zranil se i z českých skokanů největší adept na limit do Valencie Adam Ptáček, dnes již bývalý člen vaší tréninkové skupiny.
Je to škoda, Adam byl obrovský talent, ale není v tréninku a dodržování životosprávy důsledný a spoléhá často jen na své vlohy. Za některými zraněními může stát nedostatečná tréninková prevence, neboť není problém trénovat hodně a tvrdě, ale problémem je zůstat zdravý.

Proto se u svých svěřenců snažím redukovat počet skoků a nahradit je různou  formou ideomotorického tréninku, kdy člověk v podstatě skáče v myšlenkách.

Věda a technika ve skoku o tyči

Vy jste svým trenérským experimentováním s rozličnými moderními technologiemi známý. Co jste si přichystal na Pavlu Rybovou před Valencií?
Pokračujeme v uplatňování psychowalkmana, audiovizuálního stimulačního přístroje, jenž vysílá  různé frekvence světla a zvuku. Zrelaxuje mozek, vypne ho, nebo naopak nabudí  k výkonům.

Pavla ho používala už dříve, pomohl jí k medailím. Nyní jsme ještě prohloubili jeho používání.  

Při skoku o tyči je důležitý každý pohyb, každý zlomek vteřiny. Trenér Patera proto tráví dlouhé hodiny analýzou jednotlivých obrázků na videu.
Při skoku o tyči je důležitý každý pohyb, každý zlomek vteřiny. Trenér Patera proto tráví dlouhé hodiny analýzou jednotlivých obrázků na videu. | Foto: Archiv Boleslava Patery

Jaké další technické vymoženosti používáte?
Nově používám k rozboru techniky švýcarský počítačový program Dartfish. Jsem nadšen možnostmi, které přináší. Umožňuje například souběžně přehrávat několik skoků, či nastavit vzájemně se prolínající obrázky, což umožňuje efektivně odhalit detailní rozdíly jednotlivých skoků.

Zkoumám třeba synchronizaci pohybů rukou, nohou a polohy tyče.

Jak velký význam těmto metodám tréninku přikládáte?
Velký. Když jsem začal pracovat s videem s plynulým krokováním obrazu, znamenalo to velký pokrok, velkou výhodu oproti dřívějším trenérům, kteří tu možnost neměli.

Robert Změlík mi z MS v Tokiu 1991 přivezl videokameru, která již uměla na displeji rozfázovat video na jednotlivé snímky. Byla to tenkrát velká vymoženost a posunula mé vnímání  skoku o tyči o velký kus dopředu.  Některé důležité detaily prostě nejde postřehnout pouhým okem.

Kolik času těmto analýzám věnujete?
Sežere mi to desítky hodin. Už přes deset let téměř denně používám digitální videokamery, mám asi čtyři. Vybírám teď z obsáhlého archivu ty nejlepší natočené materiály a porovnávám techniku skoku.

Co tomu říká rodina, takovému pracovnímu vytížení?
Začínám, až když jde rodina spát. Pak zjistím, že už jsou tři hodiny ráno a že už bych taky mohl jít do postele.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá úterý ve 04:11.Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení, začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy