Bába je ve finále výšky. Bylo to ale pořádné drama

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 3. 2008 12:20
Jaroslav Bába měl v kvalifikaci problémy
Jaroslavu Bábovi nevyhovoval tvrdý povrch, do finále se přesto prrobojoval.
Jaroslavu Bábovi nevyhovoval tvrdý povrch, do finále se přesto prrobojoval. | Foto: Aleš Gräf, atletika.cz

Valencie - Cesta z kvalifikace výškařů do finále měla na halovém mistrovství světa ve Valencii vést přes skočených 230 centimetrů, popřípadě přes umístění do osmého místa.

Nakonec se 230 cm neskákalo a postoupilo 9 závodníků včetně sedmého Jaroslava Báby.

Atleti začínali na 215 cm. Jediný český zástupce dal základní výšku i následujících 220 cm napoprvé, zadrhnul se až na 224 cm.

"Dělal mi problémy povrch, který je takový tupý. Na dráze je pružný a uprostřed tvrdý jako na nějakém betonu. Kdybychom skákali na dráze, tak by to asi bylo lepší," vysvětlil své obtíže český skokan pro server atletika.cz.

Trápil ho ještě jeden kuriózní problém - jekot školní mládeže "naverbované" do haly Luise Puiga jako klaka. "Je to pěkné, akorát někdy byli až moc nahlas, takže se mi hůře koncentrovalo," glosoval atmosféru pro stránky  Českého atletického svazu.

Ukázal se však jako muž silných nervů a skok záchrany - třetí pokus na této výšce - zvládnul. Bylo to trochu štěstí v neštěstí, protože když šla laťka na 227 cm, patřilo mu průběžné deváté místo, tedy jediná příčka za osmičlennou finálovou skupinou. Věděl, že ještě bude muset přidat.

Dále čtěte:

A tak se také stalo. Přes 227 cm se Bába přenesl napodruhé a vyšvihnul se rázem na sedmou příčku.

Jelikož tuto výšku skočilo jen devět borců, na kvalifikační limit 230 cm už nakonec nedošlo a do finále postoupilo všech devět výškařů, včetně českého reprezentanta.

"První metou je postup do finále. A potom se uvidí. Samozřejmě, že chci dopadnout co nejlépe, ale třeba se ani nemusím kvalifikovat, že," řekl deníku Aktuálně.cz ještě před odletem na šampionát. První metu má teď zdárně za sebou.

Bez Thomase, zato s Holmem a Rybakovem

Kvalifikaci ovládl Švéd Stefan Holm. Základní výšku 215 cm vynechal a 220, 224 i 227 cm skočil napoprvé.

Stefan Holm zvládl kvalifikaci výšky s nejméně pokusy a vyhrál.
Stefan Holm zvládl kvalifikaci výšky s nejméně pokusy a vyhrál. | Foto: Reuters

Čistý rejstřík měl i Američan Andra Manson. Držitel letošního maxima, Rus Jevgenij Rybakov (237 cm)  postoupil do finále jako pátý, neboť na 227 cm jednou opravoval.

V sedmnáctičlenném poli závodníků chyběl úřadující světový šampion z Ósaky Donald Thomas, basketbalista z Baham.

Ten se zranil na únorovém polském mítinku v Bydhošti při pokusu na 230 cm a při poslední zkoušce před Valencií, ve finském Tampere, skočil se zatejpovaným kotníkem pouze 215 cm. Rozhodl se do Španělska neodjet a ukončit svou halovou sezonu.

Finále ve skoku do výšky mužů má šampionát na programu v sobotu od 17 hodin.

"V něm to snad bude ještě lepší. Trénink jsme přizpůsobili tak, abych měl největší formu právě na finále. Proto jsme šli do posilovny čtyři dny před závodem, jak jsem zvyklý. Když se zadaří i 230, mohlo by to dopadnout dobře," prozradil serveru atletika.cz Bába.

Jeho halové maximum činí 237 cm. Jeho superskok  v Arnstadtu je však již tři roky starý.

 

Právě se děje

před 6 minutami

ÚOHS povolil vstup francouzského investora do on-line supermarketu Rohlik.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil vstup francouzského investora Partech Partners SAS do společnosti Velká Pecka, která provozuje on-line supermarket Rohlik.cz. Úřad o tom informoval ve čtvrtek v tiskové zprávě.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti on-line maloobchodního prodeje potravinářského a nepotravinářského zboží denní potřeby," uvedl úřad ve zprávě. Francouzská společnost bude firmu kontrolovat společně s jejím většinovým majitelem Tomášem Čuprem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy