Chemický gigant místo kosatky. Ineos budí na Tour rozruch, Francie baží po výhře

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
6. 7. 2019 9:36
Na loňské Tour de France jezdili cyklisté týmu Sky s kosatkou na zádech a nápisem Ocean Rescue, záchrana oceánů. Jednak tím bojovali proti znečištění oceánů plastovými odpadky, jednak se možná snažili líbivým krokem zmírnit nevoli fanoušků vůči Chrisi Froomeovi. Od letošního roku je titulárním sponzorem britské stáje firma Ineos, jeden z největších producentů plastů na světě.
Kosatku na dresech Egana Bernala (vlevo) a Gerainta Thomase vystřídaly velké nápisy Ineos.
Kosatku na dresech Egana Bernala (vlevo) a Gerainta Thomase vystřídaly velké nápisy Ineos. | Foto: Reuters

Takovou ironii někteří cyklističtí fanoušci nedokázali překousnout, kritici zase upozorňují, že si Ineos vstupem do profesionálního pelotonu a stáje, která právě podporovala ekologické cíle, pouze myje ruce.

Že se jedná o takzvaný greenwashing, tedy vyvolání dojmu ekologické zodpovědnosti firmy, která má ve Velké Británii přitom pověst jednoho z největších znečišťovatelů životního prostředí.

"Je to do očí bijící případ greenwashingu. Cyklistika je na Ostrovech jedním z nejpopulárnějších sportů, ale opravdu chtějí být Froome nebo Geraint Thomas spojováni se společností, která ničí naši planetu?" ptal se v březnu přední člen spolku Přátelé Země Tony Bosworth.

Ineos je nadnárodní podnik, který vlastní jeden z nejbohatších Britů Jim Ratcliffe. Společnost se zabývá výrobou paliv, obalů nebo potravin a čelí kritice zejména kvůli metodě frackingu, již používá při těžbě zemního plynu a ropy.

Při frackingu dochází k narušení sedimentárních hornin a uvolnění tekutin v nich obsažených. Jenže kvůli frackingu unikají do ovzduší karcinogenní látky, znečišťuje se podzemní i povrchová voda nebo hrozí úniky tekutých chemikálií na zemský povrch.

Jméno podle nového sponzora nese stáj, kterou dříve podporovala televizní společnost Sky, od dubna a od britského závodu Tour de Yorkshire. Právě v hrabství Yorkshire firma Ineos intenzivně operuje a cyklisté i organizátoři se při závodu museli vypořádat s protesty.

V Bruselu na Ineos nepískali

Teď čeká Ineos s tímto názvem týmu první účast na slavné Tour. Grand Départ v Bruselu, přesněji představení mužstva na náměstí, se obešel bez pískotu. Na rozdíl od zmíněné Tour de Yorkshire, kde aktivisté pojali prezentaci týmu jako příležitost k demonstraci a přinesli si s sebou spoustu nesouhlasných transparentů.

75 tisíc fanoušků v Bruselu vřele uvítalo i dominantní jezdce Ineosu:

V Belgii se dočkal Ineos vřelého uvítání, jakkoliv mu reputace nového sponzora nejspíš nepřidá na popularitě ani mimo Velkou Británii. Nutno podotknout, že na Tour letos chybí Chris Froome, jehož mnoho fanoušků na startu loňské "Staré dámy" vypískalo kvůli salbutamulové kauze.

Jinak mají cyklističtí příznivci (nejen) ve Francii na Ineos spadeno kvůli jeho dominanci. Od roku 2012 a triumfu Bradleyho Wigginse dovezla britská stáj žlutý dres až do Paříže v šesti ze sedmi ročníků. Na Wigginse navázal čtyřikrát Froome a vloni triumfoval Thomas.

Dominance silného týmu s propracovanou režií a taktikou závodění, jež často spočívá v pečlivém bránění vybudovaného náskoku, se většině fanoušků zajídá. Rádi by viděli útoky a promíchané pořadí.

Nicméně také letos má Ineos zjevně nejsilnější tým. "Jsou extrémně silní. Pokud neudělají chybu, jsou o třídu lepší než ostatní týmy," uznává kvalitu Ineosu cyklistický expert Lubor Tesař. Podobné hlasy se ozývají i navzdory Froomeově absenci. 

Poslední Francouz stanul na vrcholu před 34 lety

Britská nadvláda se nelíbí především domácím Francouzům, kteří čekají na celkové vítězství na Tour od roku 1985. Tehdy domácí závod popáté v kariéře ovládl Bernard Hinault, ale nástupce vyhlíží marně.

Nejblíže byl v roce 1989 o osm sekund druhý Laurent Fignon. Na pódium se pak dostal i Richard Virenque a v posledních letech Jean Christophe Péraud, Thibaut Pinot a Romain Bardet. Avšak pokaždé s propastnými odstupy za vítězi Tour.

Francouzská média věří, že přichází pravý čas pro Pinota a Bardeta. Oba už si boje o přední příčky na Tour vyzkoušeli, jsou silní v kopcích a profil letošního itineráře by jim měl vyhovovat. Dospěli do ideálních cyklistických 29 a 28 let. Doufají, že jsou srovnaní s velkým tlakem.

Oba mají v zádech solidní podporu s týmy FDJ a AG2R, nicméně nesrovnatelnou s Ineosem či dalšími silnými formacemi Movistarem a Astanou. Mohli by pro Francii dobýt kýžené vítězství? "Teď, nebo nikdy," má jasno francouzský deník L'Equipe na své titulní straně.

Pinot a Bardet. Mají šanci vyhrát? Podle L'Equipe "teď, nebo nikdy":

Letošní otevřená Tour nemá však pouze francouzské vlčáky připravené zlomit vládu Ineosu. Do boje o žlutý dres chtějí promluvit Nairo Quintana a Mikel Landa z Movistaru, Jakob Fuglsang z Astany, Nibali z týmu Bahrain-Merida nebo Adam Yates z Mitcheltonu-Scott.

Saganův boj o rekord, přechod cyklokrosového mistra

České fanoušky láká návrat Romana Kreuzigera na Tour po dvou letech a jeho role lídra seskupení Dimension Data. Slovák Peter Sagan si brousí zuby na rekordní šestý zelený dres pro nejlepšího sprintera.

Svou první Grand Tour absolvuje 24letý Belgičan Wout van Aert, jenž je z let 2016 až 2018 trojnásobným mistrem světa v cyklokrosu. Jak se mu v barvách týmu Jumbo-Visma povede na silnici? Vyhraje etapu?

106. Tour má mnoho lákadel, otazníků a několik vrcholů. A rozjíždí se v cyklistikou poblázněné Belgii.

Dnes startuje v Bruselu ve 12:25 první rovinatou etapou dlouhou skoro 200 kilometrů. Úvodní bitva o žlutý dres by měla vrcholit v 17 hodin. Přímý přenos můžete sledovat na stanicích ČT Sport či Eurosport.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy