"Myslel jsem, že je mrtvý." Martin popsal děsivý náraz čtyřnásobného šampiona Tour

ČTK Rudolf Černík, ČTK
14. 6. 2019 14:42
Tu šílenou scénu pořádnou nedokáže dostat z hlavy. Cyklistický profesionál Dan Martin měl přímo před očima hrůzný pád Chrise Froomea, jenž ve středu v plné rychlosti narazil do zdi a s těžkými zraněními stále leží v nemocnici v na jednotce intenzivní péče.
Takto šel Chris Froome k zemi při loňské Tour de France. Jeho středeční pád má ovšem mnohem horší následky.
Takto šel Chris Froome k zemi při loňské Tour de France. Jeho středeční pád má ovšem mnohem horší následky. | Foto: Reuters

Froome měl osudový karambol během prohlídky trasy časovky na Critériu du Dauphiné. Jeho rival Martin jel v tu chvíli v doprovodném vozidle hned za čtyřnásobným vítězem Tour de France.

"Viděli jsme, jak narazil do zdi. Neměl nejmenší šanci zabrzdit, snížit rychlost. Myslel jsem, že je mrtvý," líčil Martin, člen stáje UEA Team Emirates, v britských médiích. "Pořád to mám před očima. Je strašné vidět něco takového," doplnil vítěz dvou etap na Tour.

Martin byl u zraněného Froomea jako jeden z prvních. "Zastavili jsme. Neil Stephens (ředitel stáje UEA) a já jsme se na sebe v mrazivém tichu podívali a asi dvacet vteřin jsme se jen třásli," prozradil dvaatřicetiletý závodník. "Pořád to mám v hlavě, je to hrozně nepříjemné," zopakoval.

Froome těsně před nehodou pustil řidítka, aby se vysmrkal, když mu náhle poryv větru strhl přední kolo a cyklista v rychlosti 54 kilometrů za hodinu narazil do zdi domu u silnice.

V nemocnici ve francouzském Saint-Etiénne se podrobil osmihodinovému zákroku. "Operovali mu stehenní kost, kyčel, loket. Má také zlomená žebra, takže i vnitřní poranění," popisoval Dave Brailsford, šéf Froomeova týmu Ineos.

Froome, jenž ztratil litr a půl krve, zůstává na jednotce intenzivní péče, včera už ale mluvil s manželkou Michelle a zajímal se i o další průběh rekonvalescence.

Lékaři předpokládají, že při hladkém průběhu by se mohl k závodům vrátit asi za půl roku. "Je o něj skvěle postaráno. Budeme sledovat situaci a uvidíme, jak se to vyvine," zůstal opatrný Brailsford a Froomeův comeback vůbec nechtěl odhadovat. "Soustředíme se jen na dnešek. A pak na zítřek. A tak dále," uvedl šéf Ineosu.

"U takového zranění si nemůžete být jisti. Možná bude potřebovat ještě něco jiného, možná nebude rehabilitace probíhat tak, jak bychom chtěli," řekl šéfchirurg nemocnice Remi Philippot pro BBC. "Chris se hned ptal, kdy zas bude jezdit. Profesionální sportovci jsou psychicky silní a chtějí vyhrávat, ale musím ho trochu brzdit, protože kost potřebuje minimálně dva měsíce na uzdravení. Musíme být trpěliví," dodal.

Čtyřiatřicetiletého Froomea mohla potěšit alespoň zpráva, že bývalý španělský cyklista Juan José Cobo podle všeho přijde o triumf z Vuelty 2011. Mezinárodní unie UCI dnes na základě hodnot v jeho biologickém pasu oznámila, že porušoval v letech 2009-2011 antidopingová pravidla.

Vítězství ze závodu by tak dodatečně připadlo právě Britovi, jenž dojel před osmi lety za Cobem o 13 sekund druhý. Pokud by se skutečně posunul na první místo Vuelty 2011, byl by to jeho sedmý triumf ze závodů Grand Tour.

"Antidopingový tribunál uznal Coba vinným z porušování pravidel na základě abnormalit z let 2009 až 2011 v jeho biologickém pasu a udělil jezdci tříletý zákaz startu," uvedla UCI. Distanc je už pouze formální, neboť nyní osmatřicetiletý Cobo ukončil v roce 2014 kariéru.

Proti verdiktu UCI se může Španěl, pro něhož bylo vítězství na Vueltě před Froomem a dalším Britem Bradleym Wigginsem životním úspěchem, odvolat do měsíce k Arbitrážnímu soudu pro sport (CAS) v Lausanne.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy