Suverénka Hejnová byla překvapena. Ale poběží ještě rychleji

ČTK ČTK
2. 6. 2013 21:37
Zuzana Hejnová v dosavadních dvou startech v běhu na 400 metrů překážek na Diamantové lize vždy vyhrála.
Zuzana Hejnová podává zkraje sezony perfektní výkony
Zuzana Hejnová podává zkraje sezony perfektní výkony | Foto: Reuters

Eugene - Zatímco zbytek světa, zdá se, si po olympijském roce vybírá horší sezonu, česká atletka Zuzana Hejnová exceluje. V dosavadních dvou startech v běhu na 400 metrů překážek na Diamantové lize bronzová olympijská medailistka z Londýna vždy vyhrála.

V sobotu v Eugene navíc v téměř nejsilnější možné konkurenci s obrovským náskokem. I proto zářila po závodu spokojeností.

"Musím být za ten výsledek ráda. Byl to skvělý závod, ale musím říct, že jsem byla překvapená, jak jednoduchý byl. Očekávala jsem, že ostatní holky poběží rychleji," prohlásila Hejnová, která vylepšila vlastní nejlepší světový čas sezony na 53,70 sekundy.

Právě absence lepší konkurence jí chyběla k lepšímu výkonu. "Určitě bych byla rychlejší, kdyby mě tlačily. Nefinišovala jsem, nechala jsem tam dvě tři desetiny," upozornila Hejnová na své rezervy.

Už vzhlíží k šampionátu

Druhou v cíli Američanku Georganne Molineovou, pátou ženu z Londýna, porazila Hejnová o sekundu a pět setin. Olympijská vítězka Natalia Anťjuchová z Ruska doběhla v průměrném času 57,74 poslední, pátá byla rovněž v nevýrazném času stříbrná medailistka z Londýna Lashinda Demusová z USA.

"Kéž by takových závodů bylo více a nejlépe i ten v Moskvě," přála si Hejnová s odkazem na srpnové mistrovství světa v ruské metropoli. "Dnes bylo na startu opravdu to nejlepší, co tato disciplína v současnosti má. Je to skvělý pocit, že jsem se udržela v čele světových tabulek ve slušném času," dodala.

S větrem se porvala nejlépe

Rychlejší ve své kariéře byla jen třikrát - při dva roky starém českém rekordu 53,29 sekundy a loni v Londýně, kde běžela v semifinále o osm setin rychleji a ve finále dosáhla času 53,38. "Dnes jsem běžela tak, jak jsem si řekla před závodem. Měla jsem sice trochu problémy s větrem, ale vypadá to, že ostatní holky měl ty problémy větší," prohlásila.

Aby dosáhla na kýženou metu pod 53 sekund, musí se jí vydařit závod, musí se všechno sejít. "Ale myslím si, že je ještě brzo. Je začátek sezony, teprve se rozbíhám, takže věřím, že se k tomu přiblížím postupem času," myslela si šestadvacetiletá překážkářka. "Věřím, že to má trenér dobře naplánované a promyšlené a bude to ještě stoupat," uvedla Hejnová, která od letošní sezony nově trénuje v Dukla Praha s Daliborem Kupkou.

Přitom tak kvalitní čas zaběhla na druhé straně zeměkoule, za sebou měla dlouhé cestování a časový posun devíti hodin. "Bylo to všechno hrozně ve spěchu, ani jsem se nevybalila, spali jsme tři noci pokaždé jinde, celý den nás vozili," popisovala. "Abych běžela super čas, tak potřebuju být odpočatá, tady na to podmínky nebyly," povídala Hejnová.

Spokojená byla i Rosolová

Závod se vydařil i Denise Rosolové, která se oproti prvnímu startu letos v Kladně (56,14) zlepšila o sekundu a tři setiny. Její výkon byl o 16 setin lepší než ve finále olympijského závodu, kde byla sedmá.

"Tak hlásím, že jsem spokojená," napsala na facebooku Rosolová. "Chtěla jsem běžet pod 55 sekund, ale v cíli jsem měla hodně sil, takže když se nebudu bát to rozběhnout rychleji, tak to bude o dost rychlejší," věřila.

Obě české elitní překážkářky nyní čeká dlouhý přesun zpět domů a pak společný start v pondělí 10. června na Memoriálu Josefa Odložila v Praze na Julisce.

 

Právě se děje

Další zprávy