Štěpánek: Nedostal jsem se do hry. Radši se vrátím domů

20. 1. 2011 16:20
Štěpánek vypadl v 2. kole s Američanem Isnerem
Radek Štěpánek
Radek Štěpánek | Foto: Reuters

Melbourne - Na Australian Open se chtěl Radek Štěpánek vrátit do tenisové špičky. Před startem sezony měl podle svých slov tolik energie, jako nikdy před tím a chtěl to prodat právě na prvním grandslamu roku v Melbourne.

Už ve druhém kole jej však ve čtyřsetovém zápase zastavil dvacátý nasazený Američan John Isner. Štěpánek sice vyhrál první set, za stavu 4:5 ve druhém setu však ztratil podání a od té chvíle zastavit rozjetého 206 cm vysokého tenistu nedokázal.

"Člověk vždycky chce uspět a dostat se co nejdál, bohužel ten zápas dopadl tak, jak dopadl," řekl na tiskové konferenci Radiožurnálu.

Nedokázal se dostat do hry a kupil chybu za chybou

Štěpánek tak nedokázal navázat na úspěšné tažení dalších českých tenistů do 3. kola. Po Tomáši Berdychovi a Barboře Záhlavové-Strýcové ve čtvrtek postoupili Jan Hernych, Petra Kvitová, Iveta Benešová a Lucie Šafářová.

Další český den v Melbourne zastínilo vyřazení Štěpánka

Dvaatřicetiletý český tenista, který loni kvůli zdravotním potížím vynechal polovinu sezony, tak na postup mezi 32 nejlepších tenistů na grandlamovém turnaji čeká od US Open 2009, kdy postoupil do 4. kola.

"Tlačil jsem ho co nejvíce od základní čáry, jeho podání jsem se snažil returnovat, což se mi dařilo, ale bohužel se mi nepovedl konec druhého setu. Ve třetí sadě jsem ještě měl šanci, ale zaservíroval nějaká esa, sluníčko mi taky moc nepomohlo. Od té doby jsem se na kurtu hledal a nedokázal se dostat do hry a kupil chybu za chybou," shrnul Štěpánek příčinu prohry.

Vrátím se domů a začnu se připravovat na Davis Cup

Rodák z Karviné tak nedokázal navázat na účast v semifinále na úvodním turnaji sezony v Brisbane, kde se mu již tradičně daří.

"To se nedá nic dělat. Sice jsem se cítil dobře, ale najednou jsem z rytmu vypadl. I takové zápasy občas jsou," přiznává 66. hráč žebříčku ATP.

Česká dvojka má nyní v plánu účast na menších turnajích okruhu ATP, ve kterých by se postupně rád přiblížil světové třicítce, kterou na konci loňského roku opustil.

"Vrátím se domů, začnu se připravovat na turnaje, které mě čekají v Záhřebu, Memphisu, Delray Beach a potom Davis Cup," připomněl Štěpánek domácí zápas úvodního kola Světové skupiny proti Kazachstánu, které je na programu v úvodu března.

Hernych postupem do 3. kola zažívá životní turnaj

Úplně jiné pocity zažíval Štěpánkův spoluhráč z daviscupového týmu Jan Hernych, který se po výhře 8:6 v pátém setu nad třicátým nasazeným Brazilcem Thomazem Belluccim poprvé v kariéře probojoval na grandslamu do 3. kola.

Jan Hernych
Jan Hernych | Foto: Reuters

Pro jednatřicetiletého pražského rodáka je úspěch o to větší, že je to jeho pátá výhra v Melbourne v řadě. Úspěšně se totiž prokousal už tříkolovou kvalifikací.

Přitom předloni se ještě pohyboval v elitní šedesátce žebříčku ATP, poté se však propadl až na 241. místo, a loni proto musel hrát převážně jen challengery. Proto je pro něj životní výsledek na grandslamu velkou satisfakcí.

A nezlomilo jej ani to, že Brazilec odpověděl na jeho vedení v zápase vždy výhrou v tie-breaku.

"Ale nezlomilo mě to a pokaždé jsem se hned vrátil zpátky do hry. A pátý set už jednoznačně rozhodly moje zkušenosti," radoval se na tiskové konferenci po zápase.

Kvůli křečím jsem musel podávat spodem

Přestál i situaci, kdy kvůli křečem do lýtek musel ve čtvrtém setu podávat spodem.

"Nemohl jsem se hýbat, dokonce jsem jednou podával zespodu, protože jsem se nemohl z levé nohy odrazit. Křeče byly hodně nepříjemné a jsem rád, že mě přešly a mohl jsem hrát normálně, protože jsem hrál dobře," řekl Radiožurnálu.

Hernych, který strávil na kurtu téměř pět hodin, podobný zápas na Australian Open už jednou zažil. Předloni to byl totiž on, kdo v prvním kole s Rumunem Victorem Haneskem prohrál v pátém setu 6:8 a na kurtu rovněž pobyl rovněž téměř pět hodin.

"Tehdy jsem po zápase dokonce skončil na kapačkách, ale byla to jiná situace. Podcenil jsem tenkrát stravu a pitný režim, byla to jednoznačně moje chyba," vzpomínal Hernych.

Proti Söderlingovi musím být stoprocentně fit

Po zdolání Uzbeka Istomina v prvním kole a Bellucciho jej v sobotu čeká soupeř z úplně jiné kategorie - nasazená čtyřka Švéd Robin Söderling.

"Bude to hodně těžké, ale abych měl šanci, musím být stoprocentně fit," věří Hernych, že po náročném zápasu s Belluccim dokáže načerpat energii.

Jednoduchý zápas nečeká ani Söderling, finalista French Open z posledních dvou let a vítěz posledního turnaje Masters v Paříži, který se rovněž hrál na tvrdém povrchu.

"Je to (Hernych) zkušený hráč, už je na okruhu dlouho, hraje rychle a nízké míče. Nebude to jednoduché," řekl Söderling po třísetové výhře nad Lucemburčanem Mullerem.

před 4 hodinami

Stuttgart se dočkal po pěti zápasech vítězství

Fotbalisté Stuttgartu se v německé lize dočkali po takřka dvou měsících vítězství. V předehrávce 13. kola porazili na domácím hřišti Mohuč 2:1 a výhry se dočkali po pěti zápasech. V tabulce se před víkendovým programem posunuli na 13. místo, Mohuč je devátá.

Stuttgart naposledy vyhrál na začátku října nad Hoffenheimem, pak už dokázal jen dvakrát bodovat po remízách. Poslední tři zápasy ale prohrál. Naději dnes domácím vykřesal Hiroki Ito, který v 21. kole otevřel skóre. Mohuč ještě před poločasem vyrovnala, Borna Sosa ale šest minut po přestávce opět poslal Stuttgart do vedení a náskok už tým udržel.

Německá fotbalová liga - 13. kolo:

Stuttgart - Mohuč 2:1 (21. Ito, 51. Sosa - 39. Hack).

Muž v Tunisku zaútočil sekyrou na policisty střežící ministerstvo vnitra

Třicetiletý muž s nožem a sekerou v pátek napadl policisty, kteří střežili budovu ministerstva vnitra v Tunisu. Strážci se ho nejprve pokusili jen zastavit a zabránit mu v průniku k vládní budově, nakonec proti němu použili gumové projektily. Zraněného útočníka převezli do nemocnice, informovala agentura AFP.

"V jedné ruce měl nůž, ve druhé sekeru, běžel ke vchodu do ministerstva a křičel Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký)," uvedl jeden ze zasahujících policistů. "Extremista se pokoušel zaútočit na policisty," dodal.

Po incidentu ministerstvo posílilo ostrahu budovy. Po revoluci v roce 2011 a několika pokusech demonstrantů o průnik do vládních budov je ministerstvo vnitra obehnané zátarasy.