Startuje MS v cyklistice: Češi do něj vstupují s tajnými medailovými nadějemi

Sáblíková mezi sportovními legendami. Ve sbírce má už i účast na letní olympiádě
Nyní osmadvacetiletou Sáblíkovou přivedl k rychlobruslení trenér Petr Novák už v jedenácti letech, oba tak tvoří pár kouč-svěřenkyně už sedmnáct let.
Česká kometa se poprvé objevila na mezinárodní scéně před třinácti lety, a přestože na MS juniorů obsadila 36. místo, právě Novák o ní prohlásil, že se jednou stane olympijskou vítězkou. Jeho slova došla poprvé naplnění o osm let později…
SEZÓNA 2005/2006: Sáblíková byla blízko olympijské medaili už v Turíně, na své oblíbené trati – na 5 km – ale skončila těsně čtvrtá. Měsíc po hrách vybojovala česká závodnice svoji první velkou medaili, na juniorském šampionátu skončila druhá ve víceboji. V této sezoně zajela Sáblíková postupně světové juniorské rekordy na 3000 i 5000 metrů, na této trati jej drží dodnes už devět let.
Triumf dosud vždy dokázala zopakovat a díky tomu se stala rekordmankou v celkovém počtu vítězství v SP v řadě. „Nikdy by mě nenapadlo, že se mi povedlo,“ řekl o šest let později, když se sedmi triumfy překonala německou legendu Gundu Niemann-Stirnemannovou. Zároveň na jaře roku 2007 poprvé měnila i seniorské světové tabulky – na 3 km pod širým nebem a také na pětce. Aby toho nebylo málo, získala první cyklistickou medaili – bronz v časovce. Zobrazit 18 fotografií
Foto: ČTK
Ondřej Kurečka
20. 9. 2015 11:11
V americkém Richmontu dnes startuje další světový cyklistický šampionát. O světové tituly se tak po pěti letech opět pojede mimo evropský kontinent. Martina Sáblíková by v časovce mohla zatopit největším favoritkám, totéž platí o Janu Bártovi. Zdeněk Štybar pak bude patřit do širšího okruhu favoritů pro hromadný závod, který celý osmidenní program uzavře.

Richmont - Elitní silniční cyklisté již mají letos za sebou čtyři z pěti "klasických monumentů", také všechny tři Grand Tours znají své vítěze. To znamená jediné, po roce opět nadešel čas ke změnám v majitelích duhových trikotů pro mistry světa. 

V americkém Richmontu dnes startuje další světový šampionát. O tituly se tak po pěti letech opět pojede mimo evropský kontinent. Naposledy v roce 2010 v australském Geelongu vyhrál nejsledovanější hromadný závod mužů Nor Thor Hushovd.

Nejsilnější tým v historii?

S poměrně velkými nadějemi se na začínající šampionát mohou těšit čeští fanoušci. "Posíláme nejsilnější výpravu v historii české cyklistiky," nechal se slyšet šéf cyklistického svazu Štětina. Martina Sáblíková by v časovce mohla zatopit největším favoritkám, totéž platí o Janu Bártovi. Zdeněk Štybar pak bude patřit do širšího okruhu favoritů pro hromadný závod, který celý osmidenní program uzavře.

Program započne v neděli v 9 hodin richmontského času (v 15 hodin středoevropského času) týmovou časovkou žen, po níž bude následovat souboj elitních mužských týmů na stejné, devětatřicetikilometrové trati. Týmová časovka v současném formátu (v šesti závodnících) je na světových mistrovstvích poměrně nová disciplína, která se poprvé jela až v roce 2012.

První dva ročníky "mančaftů" na MS vyhrál tým, který se dnes jmenuje Etixx-Quick Step, v minulém roce pak triumfovala stáj BMC. Vždy byl ale ve vítězném týmu slovenský závodník Peter Velits. Který by měl i letos startovat právě v dresu obhajujícího BMC.

Sáblíková a Bárta míří vysoko

Po časovkářských klání juniorů, juniorek, závodníků a závodnic do 23 let přijdou v úterý a ve středu na řadu souboje elitních žen a mužů. První závodnice odstartuje do ženského závodu v úterý o půl osmé našeho času.

Čeští fanoušci ale budou upírat svou pozornost směrem k osmadvacetileté rodačce z Nového Města na Moravě, Martině Sáblíkové, dvanácté závodnici z časovky na posledním světovém mistrovství.

Trojnásobná olympijská vítězka sice nebude patřit k největším favoritkám, dozajista ale může velmi překvapit a minimálně umístění v elitní desítce není vůbec nereálné. Ke kýžené kvalifikaci na olympijské hry do Ria by měla rychlobruslařské legendě stačit i dvanáctá pozice.

Rovněž v mužské časovce bude mít česká cyklistika zástupce, který může směle pomýšlet na elitní desítku. V konkurenci Tonyho Martina či Toma Dumoulina se bude snažit prosadit Jan Bárta, který může minimálně navázat na loňskou devátou příčku. Uvidíme, zda si jihomoravský bojovník udržel skvělou formu, kterou udivoval na Tour de France.

Konečný svým svěřencům věří

"Martina k časovce směřovala celou letní přípravu. Myslím, že letos na kole trénovala opravdu hodně, připravovala se v Livignu a podle mě je na tom ještě lépe, než vloni kdy jela výborně. Když se nestane nic neočekávaného, tak v desítce bez problémů bude. I Bárta se na MS hodně chystal, je zkušený a podle mě by ani jemu desítka neměla uniknout," zhodnotil šance svých svěřenců reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Zbytek pracovního týdne vyplní hromadné závody mládežnických kategorií mužů a žen. V kategorii juniorek přitom v minulém roce dosáhla Nikola Nosková čtvrtým místem na nejlepší výsledek českého zástupce na MS v Ponferradě.

Letos je o rok zkušenější a můžeme se od ní dočkat velkého výsledku. Kategorie mužů do 23 let tentokrát naštěstí nezůstane neobsazena. A kvarteto Černý, Sisr, Turek a Schlegel také nemusí být úplně bez šancí. Především Daniel Turek měl výborné jaro, Josef Černý má zase na svém kontě již mnoho cenných zkušeností i z velkých závodů.

"Kluci jsou výborní. Turek i Sisr se prosazovali na závodech UCI, Černý je taky dobře nachystaný a Schlegelova forma od půlky července neskutečně graduje. Ukázal to už na Czech Tour a naposledy při etapovém závodu v Hradci Králové, kde doslova exceloval. Všichni jsou schopni závodit s absolutní špičkou a v této kategorii jsem velký optimista," dodává Konečný.

Štybar není bez šancí

Víkend pak vyplní zlaté hřeby programu šampionátu. Martina Sáblíková se rozhodla v sobotním hromadném závodě žen nestartovat. Ženské klání ale bude i tak dozajista velmi zajímavé. Mezi favoritky bude tradičně patřit legendární Marianne Vosová.

Titul pak bude obhajovat stále teprve třiadvacetiletá Francouzka Pauline Ferrand-Prévotová. Žena, která je momentálně úřadující světovou šampionkou v elitních kategoriích silničářek, bikerek i cyklokrosařek, tedy bezpochyby mimořádná a v historii ojedinělá závodnice.

V závodě na 259 kilometrů si to nakonec v neděli o duhový trikot rozdají nejlepší světoví silničáři. K hlavním favoritům budou patřit Peter Sagan, Alexander Kristoff či John Degenkolb. Bez šancí ale nebude ani Zdeněk Štybar, kterému by měla trať plná zatáček s krátkými kopci vyhovovat.

K ruce navíc bude mít hned šest pomocníků v dresu s trikolorou, což českému týmu umožní výrazněji promlouvat do vývoje závodu. Po přepočtu kvót bylo nakonec české republice přiděleno ještě sedmé místo. K původní šestici Štybar, Vakoč, Bárta, Polnický, Hník a Kreuziger tak byl donominován ještě sedmatřicetiletý matador Tomáš Bucháček

 

Právě se děje

Další zprávy